Jak dobrze malować drewno

Malowanie farbą drewnaMalowanie elementów drewnianych jest bardzo proste, wymaga jednak odrobiny wiedzy i odpowiedniego przygotowania.

Do malowania dowolnego drewna będzie potrzebny papier ścierny, pędzel lub wałek oraz farba przystosowana do krycia drewna. Przydatny może być także lakier bezbarwny lub ten o dowolnym odcieniu.

Jak malować drewno – każdą powierzchnię do malowania należy odpowiednio przygotować. Drewno powinno być matowe, nie może być na nim śladów starej farby, odchodzących elementów oraz tłustych miejsc. Powierzchnię drewna która ma zostać pomalowana dobrze jest zetrzeć papierem ściernym aby nadać jej gładkości.

Zazwyczaj stosuje się w pierwszym tarciu grubszy papier ścierny, na wykończenie polegające na wygładzeniu drewna stosuje się już drobny papier – może być to papier wodny.

Wygładzoną powierzchnię można pokrywać farbą. Do gładkich i prostych powierzchni drewnianych najlepiej sprawdza się malowanie wałkiem. Wałek robi to najszybciej i najlepiej rozprowadza farbę, także zużycie farby przez wałek jest mniejsze niż pędzla.

Do miejsc gdzie wałek nie jest w stanie pokryć powierzchni, czyli występy, zagłębienia oraz miejsca gdzie trzeba malować precyzyjnie, używa się małych pędzelków.

Przy malowaniu zarówno pędzlem jak i wałkiem należy nadmiar farby odsączać z narzędzia do palety lub puszki, aby nie powstawały zacieki. Drewno po pomalowaniu powinno odczekać aż wyschnie. Jeśli warstwa malowania była za słaba i są niezmierzone prześwity, należy powtórzyć malowanie po przeschnięciu farby.

Gdy pomalowane drewno jest suche i spełnia oczekiwania, dobrze jest nałożyć na farbę warstwę ochronną lakieru bezbarwnego.

Lakier zabezpiecza farbę przed uszkodzeniami mechanicznymi, odłupywaniem się farby i jej matowieniem. Także lakierowane drewno jest znacznie łatwiejsze do czyszczenia niż matowa farba. Po wyschnięciu nałożonej warstwy lakieru – drewniany element już jest gotowy. Zapraszamy do pozostałych tematów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Jeden komentarz

  1. Stolarski pisze:

    Od siebie dodam co do malowania drewna, że dobrze jest to robić ale nie w dni upalne. Jeśli farba zacznie wysychać zbyt szybko, to może popękać. Jak zatem malować drewno, w normalną pogodę, a nigdy gdy jest ogromny upał. Szczególnie jeśli to drewno będzie narażone na działanie promieni słonecznych, to wtedy lepiej to robić w bardziej umiarkowanej pogodzie. Zanim zacznie się malować drewno, dobrze jest je dokładnie oczyścić a następnie dać jakiś podkład.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: