Jak dobrze malować okna

Malowanie okien w domuMalowanie okien jest czynnością prostą ale dość czasochłonną. Wszystkie okna mają liczne zakamarki a samo malowanie musi być dosyć precyzyjne, aby nie ubrudzić szyby. Malowanie okien można wykonać na trzy sposoby.

Pierwszym z nich jest malowanie okna wałkiem, kolejny to pędzlem i pistoletem do malowania farbą. Wszystkie te sposoby pociągają za sobą jednakowe przygotowania i techniki malowania okna.

Jak malować okna – malowanie okien zaczynamy od odpowiednich przygotowań. Przygotowania te to zabezpieczenie szyby przed ewentualnym jej ubrudzeniem farbą. Zabezpieczania wykonuje się za pomocą specjalnych taśm papierowych przyklejanych w miejscach które chcemy osłonić przed ubrudzeniem. Taśmy te przykleja się wiec na stykach futryny okna z  samą szybą.

Okna najlepiej malować wałkiem. Wałki nie tylko ładnie i jedno miernie pokrywają nawierzchnię ale także nie rozpryskują farby podczas malowania. Na wałek należy nabrać farbę z palety oraz odsączyć jej nadmiar na tarce palety do malowania. Ważne jest to by podczas malowania okna nie dociskać wałka do okna na siłę.

Okna maluje się małymi wałkami które z łatwością pokonują zakamarki. Taśma ochronna chroni szybę przed ubrudzeniem więc malowanie postępuje bardzo szybko. Okna maluje się zawsze od góry do dołu, zapobiega to ewentualnym zaciekom.

W przypadku gdy jedno malowanie nie pokryło dokładnie kolorem futryny należy powtórzyć malowanie. Zazwyczaj moc krycia i ilość malowań niezbędnych do dobrego efektu zależy od konsystencji farby.

Im farba jest gęstsza tym mocniej kryje i lepiej się trzyma miejsca malowania do czasy gdy nie zaschnie – czyli nie spływa i nie powstają zacieki. Okno musi wysychać po malowaniu dobę na uchyleniu – uchyla się je po to aby nie przykleiło się do futryny. W takim pomieszczeniu nie powinna się znajdować żadna osoba aby się nie zatruła podczas nocy. Zapraszamy do kolejnych tematów.

2 wypowiedzi

  1. Kwiatek pisze:

    Teraz w zasadzie to już mało kto maluje. Większość osób wybiera plastikowe a ich nie trzeba malować. Te z plastiku są szczelniejsze i lżejsze a co więcej tańsze. Także znacznie mniej się uszkadzają od wilgoci itp. Dlatego coraz mniej można spotkać okien z drewna, prawie już się tego nie widuje.

  2. DravikA pisze:

    Malowałem je na wiosnę w tym roku. Oczywiście okna i ramy drewniane a nie z tworzywa. I dochodzę do wniosku, że jak się zużyją to kupię już te plastikowe. Mniej z nimi roboty i są tańsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *