Jak dobrze myć rower

Mycie na rowerzeCelem jest oczyszczenie miejsc narażonych na wzmożone tarcie brudem: łańcuch, kasety, koronki, obręczy, klocków hamulcowych, przerzutki. Przegląd części w poszukiwaniu pęknięć, wygięć i innych zmian. Czyszczenie znacząco wpływa na przedłużenie żywotności roweru!

Sprzęt potrzeby do mycia roweru to:  dwa wiadra,  dwie gąbki, mała szczotka do zamiatania,  szczoteczka do zębów (może być brata), ekologiczny płyn do naczyń, płatki mydlane albo płyn do prania,  odtłuszczacz,  woda, olej do łańcucha.

Jak myć rower:

1.  Przy pomocy gąbki oblewamy wodą wszystkie brudne miejsca. Oszczędniej z wodą obchodź się w okolicach piast, sterów, wkładu suportowego, goleni widelca amortyzowanego. Jeżeli brud i błoto było zaschnięte, ponów czynność.

2. Zdejmij przednie koło i oprzyj widelec na podwyższeniu.

3.  Nalej płynu do wiadra i dobrze wymieszaj. Gąbką wyczyść dokładnie wszystkie gładkie i nieskomplikowane powierzchnie: ramę, korby itp.

4. Przy pomocy szczotki do zamiatania wyszoruj wszystkie niedostępne miejsca: koronki suportu, kasetę, głowicę widelca, szczęki hamulców, okolice wkładu suportowego, piasty i szprychy, opony, łańcuch.
5. Odtłuszczaczem potraktuj przerzutki, łańcuch i kasetę – daj mu trochę czasu, niech popracuje.

6. Ponownie nabierz piany na gąbkę i zajmij się koronkami suportu.

7. Szczoteczką do zębów wyczyść przerzutki i łańcuch oraz korbę.

Drugą gąbką spłucz pianę i zbierz pozostały brud z roweru. Masz ok. 10-12 litrów, więc bądź hojny. W trakcie płukania dokładnie obejrzyj wszystkie części i niedostępne miejsca w poszukiwaniu pęknięć, zniszczenia czy zużycia. Jeżeli coś jest nie tak, zajmij się tym natychmiast, albo zaznacz w kalendarzu co trzeba zrobić przed następną wycieczką.

9. Jeżeli chcesz porażać refleksami świetlnymi, wypoleruj błyszczące części.

10. Nałóż świeży olej na łańcuch – jeżeli tego nie zrobisz, jutro będzie cały czerwony. Nasmaruj też przerzutki.

11. A najlepiej kup myjkę ciśnieniową to zaoszczędzi ci pracy i mniej zużyje wody.

Mycie roweru jeśli posiada się myjkę ciśnieniową trwa tylko chwilę, tradycyjne metody mycia są dość pracochłonne. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *