Jak dobrze rozrabiać i mieszać farby malarskie

Mieszanie farbRozrabianie farb jest bardzo proste, należy jednak znać zasady jakimi trzeba się kierować podczas ich mieszania. Aby dobrze rozrabiać farby warto zapoznać się z tym artykułem.

Jak rozrabiać farby – mieszanie farb powinno być wykonywane zawsze na prostych zasadach. Mianowicie – farby można rozrabiać na dwa sposoby, po przez ich dostosowanie w gęstości do potrzeb lub przez zmianę ich barwy, po przez wymieszanie z innymi farbami lub barwnikami.

Mieszanie farb wykonuje się zawsze w jednym kierunku. Przed mieszaniem różnych farb i kolorów należy zawsze sprawdzać ich próbkę na małej ilości, przykładowo na małej palecie lub kartce białej kartki papieru.

Rozrabianie farb w stosunku ich gęstości wykonuje się przez dodanie do farby rozpuszczalnika lub rozcieńczacza. Do niektórych farb można także jako rozpuszczalnik, aby były rzadsze dodawać wodę. Powinno być oznaczenie co stosować do danej farby jako rozcieńczacza na jej pojemniku.

Farby najlepiej się rozrabia na paletach jeśli potrzebuje się jej małej ilości lub w wiadrach do malowania większych powierzchni.

Bardzo ważne jest to, aby rozrobić jej tyle ile będzie potrzeba – szczególnie przy zmiennie kolory i odcieniu farby. Jeśli zabraknie farby w trakcie malowania a była ona zmieszana, aby dobrać ponownie ten sam kolor będzie bardzo trudno bo aby rozrobić taki sam kolor farby – jest to prawie niemożliwe.

Dlatego należy zawsze mieć tyle rozrobionej farby ile będzie potrzeba – lepiej mieć jej więcej niż miało by jej zabraknąć.

Im gęstsza farba tym mocniej kryje powierzchnię – jednakże tym trudniej się ona rozprowadza. Rozrabianie farby powinno być wykonywane przed samym malowaniem, bo dobrze rozmieszana farba ma najlepsze właściwości przylegania i krycia. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.