Jak dobrze spać – najlepsza pozycja snu

Pozycja snuSpanie jest bardzo ważne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Aby dobrze spać ważna jest odpowiednia pozycja snu, którą warto przybrać podczas snu. Tylko sen daje wypoczynek zarówno po pracy fizycznej jak i umysłowej, dlatego trzeba dbać aby ten sen był dobry.

Jak powinno się spać – zacznijmy od tego, że odpowiednie spanie wymaga dobrej pozycji ciała podczas snu. Do wyboru mamy spanie na boku, plecach i na brzuchu. Każdy z tych sposobów jest inny i charakteryzuje się innymi właściwościami.

W rzeczywistości spanie na brzuchu jest najgorszym sposobem, pomimo że wiele osób wybiera właśnie taki rodzaj spania. Spanie na brzuchu wymusza w naszej postawie wiele wygięć – obrót głowy w bok aby oddychać, zazwyczaj rozrzucone nogi w zgięciu oraz naprężenie na kręgosłupie przez zastosowanie poduszki.

Spanie bokiem jest lepszym rozwiązaniem. Tutaj jednak nasza głowa nadal może mieć zgięcie. Także występuje duże obciążenie na miednicę, sam zaś kręgosłup jest lekko zgięty na skutek zapadania się materaca. Spanie bokiem należy jednak do dość wygodnych, ten styl jest odruchowy przykładowo gdy jest nam chłodno.

Spanie na boku daje zadowalające rezultaty po śnie. Spanie bokiem przygniata zazwyczaj jedną rękę, co może prowadzić do niedokrwienia kończyny lub jej bólu po śnie.

Pozycja na plecach, czyli jeden z najzdrowszych sposobów spania. Tutaj kręgosłup jest najbardziej wyprostowany, mamy także dzięki spaniu na plecach najwięcej tlenu. Sporo ludzi jednak nie potrafi tak usnąć co jednak warto starać się przezwyciężyć.

Spanie na tej zasadzie rozkłada równomiernie ciężar ciała na całości. Nasze kończyny są swobodne bez przyciskania jak jest w innych stylach spania.

Spanie wymaga także nie tylko samej dobrej postawy, warto też zainteresować się poduszkami ergonomicznymi. One dzięki swojemu profilowi dają bardziej komfortowy i zdrowy sen. Łóżko na jakim śpimy też ma znaczenie, nie powinno być zbyt miękkie. Najlepiej spać na łózkach średnio twardych. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *