Jak dobrze spawać metal
Spawanie metalu jest czynnością bardzo precyzyjną. Aby dobrze coś zespawać trzeba mieć troszkę doświadczenia.
Dobre spawy opierają się na zasadach. Zasady te pozwalają spawom stać się wytrzymałymi i odpornymi na uszkodzenia.
Jak dobrze spawać metal – zacznijmy od informacji wstępnych. Dobre spawy to takie które są gęste i wytrzymałe. Spawy muszą być mocne aby nie zawiodły w użytkowaniu części spawanych. Spawać można wszystko co jest z metalu. Wyróżnia się kilka rodzajów spawów, spawy proste, skośne i na tak zwany rybi ogon. Spaw na rybi ogon jest jednym z najmocniejszych rodzajów spawów.
Podczas spawania ważne jest dobre dobranie elektrod. Elektrod spawalniczych jest sporo rodzajów, każda z nich jest przeznaczona do innego rodzaju spawu i metalu. Elektrody więc są ważne w osiągnięciu przez nas zamierzonego celu wykonania dobrego spawu. Posiadając odpowiednie elektrody – są oznakowania i przeznaczenie ich opisane na paczce, przystępujemy do spawania.
W spawaniu ważne jest to aby nie kleić spawu. U niedoświadczonych spawaczy elektroda przykleja się do spawu utrudniając spawanie. Spawanie powinno odbywać się na takiej zasadzie że elektroda tylko zgrzewa czy spawa powierzchnie metalu na całej powierzchni zamierzonej na spaw.
Chodzi tutaj o złapanie łuku spawania i ciągnięcie nim po metalu. Ważne jest to aby nie przepalić spawu i nie zrobić z niego sitka. Spawy muszą być gęste.
Zaspawany metal ma na sobie kożuch po-spawowy. Należy go obstukać młotkiem i sprawdzić jak wygląda spaw. Gdyby spaw nie był zadowalający należy go powtórzyć. Najbardziej odporne powierzchnie spawu uzyskuje się przez nadanie spawowi maksymalnej długości.
Stąd powstał pomysł na spawy na rybi ogon – powierzchnia spawu trójkąta jest większa niż metalu w linii prostej. Spaw sam w sobie często jest bardziej wytrzymały niż spawane elementy metalowe.
Pamiętajmy że spawając konieczne jest użycie masek ochronnych na oczy. Błyski jakie wywołuje spawarka podczas spawania są bardzo szkodliwe dla wzroku – dlatego konieczne są specjalne maski. Zapraszamy do pozostałych artykułów.
Ja nie potrafię tego robić na transformatorowej. Już kilka razy próbowałem i zawsze mi się elektroda przyczepia do tego co spawam. Zawsze się klei i nie chce puścić. Myślałem, że to może wina złej spawarki lub elektrod. Ale inni bez problemu na tym robili i łapali łuki. Widać nie karzy ma do tego smykałkę.