Jak dobrze sprzedawać na aukcjach internetowych

Sprzedaż na aukcjiHandel w internecie nie różni się wieloma rzeczami od drogi tradycyjnej na przykład stoiska na rynku czy sklepu. Sprzedaż na aukcjach internetowych lub domach towarowych w internecie kieruje się całkowicie innymi tendencjami niż sprzedaż tradycyjna.

Główne różnice polegają na tym, że nie musimy mieć stoiska ani namacalnej bazy z towarem co przekłada się na oszczędność pieniędzy.

Sprzedaż w internecie jest co roku częściej wybierana przez znane firmy bo jest efektywniejsza i zaczyna powoli coraz częściej dominować. Sprzedaż przez internet jest skierowana na pierwszym planie do klienta fachowego czyli na przykład na aukcji kupi tv ktoś co się zna na tv a nie osoba potrzebująca go oglądać w salonie z tłumaczeniem dlaczego warto go kupić.

Sprzedaż w internecie także jest drogą reklamy do znacznie większej rzeszy osób. Przykładowo mamy sklep i wiedzą co sprzedajemy osoby tylko przechodzące w pobliżu tego sklepu nie mogące nas znaleźć w innym mieście gdyż nas tam nie ma. Tak więc sprzedając w internecie trafiamy absolutnie do grupy osób zainteresowanych danym towarem i osób z całego kraju co jest największym plusem.

Ceny towarów jaki sprzedajemy w aukcjach mogą być niższe niż te z stoiska gdyż nie płacimy opłat za samo stoisko przez co więcej sprzedajemy towaru po niższej cenie który i tak jest dla nas zyskiem.

Obecnie pod nazwą e-cornac czyli światowego rynku i tendencji rozwoju handlu zostają przyjmowane na świecie jedne zasady. Wystawiasz za tyle ile chcesz minimum sprzedać oraz dajesz możliwość negocjacji cen.

Całość w serwisach wygląda następująco. Zdecydowanie warto prowadzić sprzedaż przez internet bo jest taniej i większe są  często zyski.

Czym różnią się serwisy aukcyjne: Ebay jest poza skalą nie liczącym się w kraju. Obecnie tylko Allegro i Swistak.pl się liczą. Allegro – ma opłaty za wszystko. Za sprzedaż towaru, za wystawienie towaru, za dodanie zdjęć towaru, za promowanie towaru i tam płacimy nawet jeśli nie sprzedamy swojego towaru.
Swistak.pl – nie ma tak wielu opłat i jest ogólnie zdecydowanie tańszy ale znacznie mniej popularny.

Bezpieczeństwo – Allegro uznaje tylko albo bezpieczny przelew przez nich gotówki aby nie być oszukanym lub gdy policja podejmie dochodzenie (co w 90% się nie trafia) więc można łatwo stracić pieniądze i być oszukanym przez sprzedawce  i kupującego. Weryfikacja listem do domu jednorazowa.

Personalia niesprawdzane dowodem. Swistak.pl – osoba może kupować od razu po rejestracji ale sprzedawać gdy się zweryfikuje przez przelew konta bankowego. Konto bankowe zawsze ma dane osobowe i nie da się być przez to oszukanym – gdyż w razie oszustwa można egzekwować swoje prawa od konkretnej osoby co ma konto bankowe i musiała je podać w weryfikacji – co jest sprawdzane personalnie.

Na aukcjach sprzedając warto się kierować zasadą nowy klient nie ma żadnych praw poza kupnem i zapłatą za przelew lub odbiór osobisty. Unikamy wysyłki za pobraniem bo często ludzie nie odbierają takich paczek gdy kupują u nas po raz pierwszy.

Jeśli sprzedajemy coś i aukcja się zakończyła z ofertą to jest to już forma prawna oficjalna i musimy wysłać ten towar który sprzedaliśmy za tą  daną cenę po otrzymaniu zapłaty. Na aukcji muszą być podane koszta towaru bez ukrycia  w tekście jakiś małych druczków gdyż inaczej sprzedający łamie prawo handlowe za co można go pozwać.

Opłaty za sprzedaż są podobne jak w prowadzeniu działalności ale zależne tylko i wyłącznie od obrotów. Jeśli mamy obrót powyżej 1000 złoty musimy się z tego rozliczać w rozliczeniach podatkowych a jeśli mniejszy to jest to kwota wolna od podatku. Ważne jest także to czy sprzedajemy towar nowy czy używany.

W przypadku towaru używanego który jest w naszym posiadaniu dłużej niż 3 miesiące obroty z jego sprzedaży mogą być dowolne i nie jest on opodatkowany (dlatego często magazynowane są towary i wystawiane po tym czasie ale to w przypadku firm)  towar nowy i przeznaczony tylko na sprzedaż odwołuje się do zasady obrotu 1000 złoty jak wyżej.

Sama aukcja daje to że to nie my szukamy klientów lecz oni sami znajdują nas. Wysyłka towaru to już własny wybór. Kurier idzie szybciej i paczka jest kontrolowana na całej drodze więc wiemy gdzie jest paczka – są one do drogich towarów.

Poczta polska dochodzą paczki ale szanowane są lepiej priorytety. Poczta jest tańsza niż kurier choć lubi drożeć. Dlatego należy śledzić jej ceny i jeśli różnica jest nieduża kuriera a poczty to wybieramy zawsze kuriera. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.