Jak dobrze tapetować i kłaść tapety

Kładzenie tapetKładzenie tapety nie jest trudną czynnością. Aby dobrze wytapetować pomieszczenie trzeba postępować według prostego wzoru.

Jak kłaść tapetę – zacznijmy od tego że do tapetowania potrzebny jest klej – najlepiej rozrabiany w wiadrze z wodą oczywiście potrzebuje się i tapety oraz noża do tapet i pędzla do rozprowadzania kleju.

Na początku trzeba zmierzyć jaką długość ma powierzchnia przeznaczona do tapetowania. Następnym krokiem jest domierzenie potrzebnego paska tapety i odpowiednie jego docięcie nożem do tapet.

Tapetę kładzie się na podłodze spodem do góry i nanosi na nią warstwę kleju pędzlem. Także na ścianę lub inną powierzchnię która ma się zamiar tapetować należy posmarować klejem do tapet. Należy pamiętać że tapety kładzie się zawsze od góry ku dołowi. Taki typ ułatwia nam równe ułożenie tapety na ścianie oraz zapobiega krzywemu ułożeniu – nigdy nie należy przyklejać tapety inaczej niż od góry.

Tapety dokleja się od góry a następnie wyrównuje jej przyklejenie ku dołowi. Do równania można używać gładkiej ściereczki, którą się delikatnie zaciera tapetę w miejscu powstawania pęcherzyków powietrza aby je zlikwidować.

Tapetę można łączyć na dwa sposoby – kładzenie kolejnych jej pasków tuż obok siebie lub na delikatną zakładkę. Wybranie sposoby nie ma dużego znaczenia. Na zakładkę jest sposobem łatwiejszym ale powstaje wtedy delikatne wybrzuszenie w miejscu łączenia.

Sposób na położenie pasów obok siebie trudniej wykonać aby dopasować kawałki idealnie do siebie przylegającej tapety, ale za to wygląda on znacznie bardziej estetycznie. Ścianę jak i samą warstwę tapety można także smarować dla ułatwienia klejem na wałku a nie pędzlem.

Należy zwracać szczególną uwagę na to aby klej nie był zbyt rzadki gdyż przyklejona tapeta może na nim opadać, o ile jest go za dużo i ma za mało klejącą konsystencję. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.