Jak dobrze uszczelnić okna

Uszczelki na oknaUszczelnienie okien w domu jest bardzo ważną sprawą szczególnie w okresach jesieni i zimy.

Nieszczelności okien nie tylko doprowadzają do ciągów zimnego powietrza wpadających do naszego domu ale również do ochłodzenia temperatury w całym domu a także i zwiększeniu rachunków za ogrzewanie.

Uszczelniać okna można na kilka sposobów, a robimy to w zależności od tego co w danym oknie jest nieszczelne. Najczęstsze nieszczelności okien to złe dociski futryn lub nieszczelność na szybach.

Jak uszczelnić okna na szybach – aby dobrze to wykonać potrzebujemy uszczelniacza którym będzie silikon. Kiedyś w dawnych czasach okna uszczelniało się kitem ale sylikon znacznie lepiej działa i ma szerszy zakres zastosowań. Każda puszka sylikonu wymaga specjalnego pistoletu umożliwiającego jego wystrzykiwanie.

Do pojemnika sylikonu także dołączony jest dozownik na kształt lejka. Montujemy lejek na tubkę z sylikonem i całość wkładamy w automat.  Następnie delikatnie tuż na stykach szyby z futryną dociskamy końcówkę lejka w którym zrobiliśmy mała dziurkę i naciskamy automat. Jedziemy wyciskając silikon wzdłuż łączenia szyby z futryną okna.

Sylikon powinien być do drewna i szyb – jest wiele odmian sylikonu. Najlepiej wybrać do tej pracy bezbarwny lub biały. Dzięki automatowi oraz zastosowaniu lejka nie pobrudzimy niczego więcej niż mamy zamiar uszczelnić. Sylikon wysycha około 20 minut i gotowe.

Pamiętajmy abyśmy robili uszczelnianie delikatnie by nie dać większej dawki silikonu niż może pomaścić próg łączenia okna z szybą.

Jak uszczelnić futryny okna – w tym przypadku trzeba zaopatrzyć się w uszczelki do okien. Mamy do wyboru dwa rodzaje uszczelek: piankowe oraz gumowo silikonowe. Uszczelnianie okien na futrynach jest rzeczą dość prostą. Na początku trzeba dokładnie umyć naszą futrynę z kurzu na styku drzwi okna z futryną.

Następnie nasza uszczelka ma na pewno w sobie klej, należy zdjąć warstwę chroniącą klej a następnie spokojnie systematycznie okleić całą futrynę pojedynczym paskiem uszczelki na łączeniu okna. Na każdej uszczelce jest narysowany schemat jak to wykonać – jest to zawsze w miejscu zagłębienia okna tam gdzie jego drzwi zachodzą za futrynę.

Najlepsze są uszczelki z gumy i sylikonu – starczają one na kilka lat użytkowania i się ich nie zdejmuje po skończonym sezonie. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Jeden komentarz

  1. Terespol Maxi pisze:

    U siebie wybrał najtańsze czy może bardziej najkorzystniejsze cenowo sylikonowe takie taśmy. Mają wbudowany klej, rozciąga się je wzdłuż futryny na zwarciu okna z futryną i to działa naprawdę dobrze. Ciężej się je zamyka ale jest bardzo dobrze tłumiące hałasy i pędy powietrza. Wydatek bardzo nieduży a działanie, które wyczuwa się natychmiast. Firma nieważna, ważne aby był sylikon lub miękka guma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *