Jak dobrze wybrać projekt domu jednorodzinnego?
Zakupiłeś działkę i posiadasz odpowiednie środki, żeby zrealizować swoje marzenie o budowie domu. Z reguły jest to decyzja na całe życie dlatego wybór właściwego projektu jest bardzo ważny. Na co powinieneś zwrócić uwagę?
Jaki dom jednorodzinny i dla kogo?
Pierwszym ograniczeniem co do wyboru domu jest wielkość parceli. Na wąskiej działce (o szerokości do 16m) nie da się postawić każdego budynku. Ograniczeniem jest m.in. prawo budowlane regulujące kwestie odległości ścian domu od granicy działki. Należy wziąć pod uwagę również miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy w danej lokalizacji. Dlatego warto się najpierw zastanowić ile osób docelowo będzie tam mieszkać.
Niewielki dom o powierzchni użytkowej do kilkudziesięciu metrów kwadratowych z powodzeniem nada się dla jednej, czy dwóch osób. To w miarę tania i komfortowa (przy przemyślanym rozplanowaniu pomieszczeń) opcja. W przypadku rodziny z dziećmi trzeba rozważyć budowę większego domu. Wygodę zapewnią już budynki o powierzchni od 100 m2. Znajdzie się tu dość miejsca na sypialnie, pomieszczenia użytkowe i gospodarcze, a nawet garaż.
Projekty domów parterowych
Projekty domów parterowych cieszą się dużym powodzeniem wśród inwestorów. To najprostszy typ konstrukcji, z jednym stropem i bez schodów. Z tego względu świetnie sprawdzają się dla osób starszych i mających problem z poruszaniem się. Wszystkie pomieszczenia znajdują się bowiem na tej samej kondygnacji.
Polecanym rozwiązaniem są budynki na planie kwadratu lub prostokąta. Minimalizuje to ilość mostków termicznych, a więc zapobiega uciekaniu ciepła z wnętrza domu. Często też projektuje się otwarte przestrzenie np. kuchnię połączoną z jadalnią lub salonem. Dzięki temu wnętrze jest bardziej przestronne.
Domy piętrowe i z poddaszem użytkowym
Zarówno domy piętrowe, jak i z poddaszem użytkowym pozwalają na łatwe wydzielenie strefy dziennej i nocnej. Tę pierwszą, dostępną dla wszystkich można zlokalizować na parterze. Będą się tam znajdować także pomieszczenia gospodarcze. Na górze warto umieścić sypialnie, czy gabinet.
Istotną zaletą rozwiązań dwukondygnacyjnych jest też możliwość posadowienia domu na mniejszej działce. Rozłożona na dwóch poziomach powierzchnia użytkowa może być znacznie większa niż powierzchnia zabudowy.
Projekt gotowy, czy indywidualny?
Wielu inwestorów zastanawia się, czy lepiej wybrać indywidualny, czy gotowy projekt domu. Ten pierwszy jest w pełni spersonalizowany i dopasowany do Twoich potrzeb. Jest też znacznie droższy, a ponieważ musi być tworzony od zera czas oczekiwania może wynieść wiele tygodni.
Gotowe projekty domów są znacznie tańsze i dostępne od ręki. Można je również zaadoptować zgodnie ze wskazówkami klienta. W biurze projektowym Archeton oferujemy setki projektów przygotowanych przez doświadczonych architektów. Nasze propozycje są różnorodne pod względem ilości kondygnacji, stylu, kształtu budynku, czy rozkładu pomieszczeń. Możesz też dobrać rodzaj zastosowanych materiałów, czy zdecydować się na dom z piwnicą lub garażem. Sprawdź co mamy do zaoferowania!