Jak dostać emeryturę i rentę

Renta i emeryturaEmerytura to coś zupełnie innego niż renta. Wiele osób się zastanawia co jest lesze, czy renta czy może sama emerytura. Prawda jest taka że każda ma swoje inne zalety i wady.

Emerytura czy Renata – na samym początku trzeba wspomnieć że emerytura oznacza to, że osiągnęło się odpowiedni wiek przewidziany w ustawie który uprawnia do jej otrzymania. Emeryturę otrzymuje się zawsze gdy spełni się wymogi ustawowe oparte na własnym wieku oraz na ilości lat pracy.

Emerytura jest stałą wypłatą świadczeń, którą otrzymuje się dożywotnio jeśli zostanie ona przyznana.

Wysokość emerytury zależy od wcześniejszych zarobków jakie się otrzymywało, podczas lat pracy oraz charakteru rodzaju pracy. Renta natomiast jest otrzymywana tylko przez osoby które zostaną zakwalifikowane przez komisje lekarską pracującą dla ZUS jako osoby uprawnione do jej otrzymywania.

Renta jest zawsze mniejsza niż emerytura, na jej skład przysługują co prawda bezpłatne leczenie oraz sanatoria ale faktycznie jest to znacznie słabszy pakiet od emerytury. W naszym kraju zarówno emeryci jak i renciści są grupą która otrzymuje niskie świadczenia a same osoby które to otrzymują są traktowane niestety tak jakby drugoplanowo.

Renta jest otrzymywana na określony czas, to znaczy że nie jest ona przyznawana dożywotnio. W obecnych przepisach otrzymuje się jedno świadczenie. Nie można otrzymywać obydwu jednocześnie, mimo że podatki płaci się na dwa osobne cele podczas czasu pracy – jest to oczywiście polityka grabieży stosowana w kraju.

Komisje lekarskie dla rencistów są bardzo surowe i praktycznie wiele osób starają się „Uzdrowić” byle tylko nie przyznać renty. Otrzymanie renty jest znacznie trudniejsze niż emerytury, powodem jest tego niezależność paragrafu od opinii lekarza – przez co przyznanie renty opiera się na dobrej woli lekarzy pracujących w zus-ie a którzy mają wytyczne aby przyznawać jak najmniej tego typu opinii do prawa świadczeń.

W rzeczywistości jeśli można wybierać między emeryturą a rentą oczywiście to co otrzymuje się dożywotnio jest lepsze – czyli emerytury. W zasadzie i tak nie warto liczyć na państwowy system opieki, przez co warto za czasów pracy odkładać pieniądze na jakimś koncie aby mieć je na późniejsze czasy. O zasadach rent i emerytur warto przeczytać więcej. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *