Jak działa funkcja backward compatibility na konsoli Xbox?
Dziś konsole i gry na te urządzenia oferują coraz ciekawsze funkcje i możliwości. Prym wiedzie w tym Xbox. Jedną z nich jest funkcja backward compatibility (wsteczna kompatybilność).
Warto zatem wiedzieć, czym ta funkcja dokładnie jest, jak działa i kiedy jest potrzebna.
Co to jest funkcja backward compatibility?
Ogólnie rzecz ujmując, funkcja wstecznej kompatybilności umożliwia grę w gry starszej generacji na nowej konsoli. Tytuły na konsole zwykle kierowane były jedynie na konkretne generacje konsol. Oznaczało to problem polegający na tym, że kupując nową konsolę, często nie można było na niej zagrać w grę sprzed paru lat. Dziś funkcja backward compatibility rozwiązuje ten problem. Pozwala na cieszenie się grami, które wydane zostały dla poprzedniej generacji konsol.
Funkcja wstecznej kompatybilności na konsoli Xbox One
Konsola Xbox One to tak naprawdę pierwsza konsola, w której realnie i na dużą skalę wdrożono funkcję backward compatibility. W przeciwieństwie do konkurencji w tym przypadku postawiono bowiem na oprogramowanie emulacyjne, czyli na rozwiązanie dużo lepsze, tańsze i znacznie mniej obciążające. Nie da się ukryć, że wdrożenie funkcji wstecznej kompatybilności właśnie w taki sposób dała konsoli Xbox One dużą przewagę nad konkurencją. Docenili to w szczególności pasjonaci klasyki i gracze pragnący nadrobić zaległości.
Funkcja backward compatibility w Xbox Series X
W przypadku Xbox Series X funkcja wstecznej kompatybilności zapowiada się jeszcze bardziej imponująco. Wynika to z tego, że jest ona w pełni kompatybilna z poprzednią. Co to oznacza? W przypadku Xbox Series X będzie można grać w gry z aż czterech generacji. Innymi słowy, pograć będzie można nie tylko w nowe tytuły, ale i w gry wydane na konsole Xbox One, Xbox 360, a także Xbox. Koniecznie dodać tu trzeba, że dzięki funkcji backward compatibility na Xbox Series X można pograć nie tylko w starsze gry.
Będą one także działać znacznie wydajniej i ich grafika będzie dużo lepsza. W przypadku wielu tytułów liczyć można na wyższą rozdzielczość i większą liczbę klatek, a zatem na płynniejsze animacje. Gry działające wcześniej w 30fps, na Xbox Series X działać będą w 60fps, a te działające wcześniej właśnie w 60fps działać będą w 120fps.
Czy backward compatibility to naprawdę przydatna funkcja?
Ktoś mógłby powiedzieć, że funkcja wstecznej kompatybilności jest zbędna, skoro cały czas wychodzą nowe tytuły. Jednak nie to końca tak jest. Rozwiązanie, o którym mowa daje choćby możliwość nadrobienia zaległości i pogrania w gry, które dziś uznawane są za klasyki. Jest to przydatne, zwłaszcza jeśli aktualnie wychodzi nowa wersja starszej gry.
Warto wówczas pograć także w poprzednią część. Nie da się także ukryć, że nowe gry na konsolę nie należą do tanich. Dzięki funkcji backward compatibility kupując dziś nową grę można mieć pewność, że jest to zakup na wiele lat.
Kupując w przyszłości nową wersję konsoli, będzie można nadal w taką grę zagrać. Dodać tu można także to, że w przypadku pojawienia się na rynku nowej generacji konsoli zwykle biblioteka gier nie jest zbyt obfita. Wsteczna kompatybilność przy kupnie nowej konsoli daje możliwość pogrania w starsze gry, zanim na rynek wyjdą nowe.
Wszystko to sprawia, że pasjonaci gier niezwykle cenią sobie wdrożenie backward compatibility i widać to choć po liczbie godzin spędzonych na grach, jakie oferuje omawiana funkcja na w Xbox One.