Jak działa i w czym może pomóc przywrócenie ustawień fabrycznych drukarki?

Zresetowanie drukarkiZresetowanie drukarki do ustawień fabrycznych to absolutnie obowiązkowy pierwszy krok po zakupie urządzenia z drugiej ręki. Jest to bardzo prosta czynność, która nie powinna zająć dużo czasu.

Po wykonaniu tego procesu możemy pozbyć się problemów z drukowaniem ważnych dokumentów, które spowodowane były zmianą ustawień przez poprzedniego właściciela. Dzięki temu będziemy mieć wrażenie, jakby nasz sprzęt był całkowicie nowym urządzeniem – nieużywanym przez nikogo wcześniej.

Dlaczego reset drukarki jest potrzebny?

Poza wyżej wymienionym powodem dotyczącym tego, dlaczego warto przywrócić ustawienia fabryczne w drukarce, istnieje jeszcze kilka innych. Reset drukarki przydaje się w momencie, w którym wystąpi błąd nieznanego pochodzenia lub podczas zbyt intensywnej eksploatacji urządzenia. Nie każda awaria czy wyskakujący komunikat wiąże się z oddaniem jej do serwisu – czasami wystarczy przywrócić ustawienia fabryczne. Drukarka może przestać działać z wielu powodów, jednak nie warto się od razu denerwować wysokimi kosztami naprawy.

Wyskakujące problemy bardzo często dotyczą materiałów eksploatacyjnych, a najczęstszym przypadkiem jest błąd kasowania pamięci wewnętrznej. Występuje on w momencie wymiany pojemnika z tuszem na nowy, którego urządzenie nie rozpoznaje i nie jest w stanie zresetować pamięci wewnętrznej. Jednak zanim przejdziemy do resetu drukarki, warto podjąć się mniej drastycznych rozwiązań i na przykład spróbować jeszcze raz wsadzić do niej kartridż.

Należy pamiętać, że przywrócenie ustawień fabrycznych wiąże się z utratą wszystkich indywidualnych ustawień urządzenia – kalibracji, menu, a także konfiguracji uprawnień administratora. Po wykonaniu resetu wszystko należy ustawić od początku. Problemami, które skutecznie rozwiązuje przywrócenie ustawień fabrycznych, jest m.in.: błędne wykrywanie rodzaju lub orientacji papieru, wszelkiego rodzaju zabezpieczone ustawienia sieciowe, za szybki lub za wolny proces drukowania, ale również błędna konfiguracja urządzenia.

Jak przebiega reset drukarek od wybranych producentów?

Przywracanie ustawień fabrycznych nie jest procedurą, która na wszystkich urządzeniach wygląda tak samo. Każdy producent stosuje inną metodę, dlatego poniżej znajdziesz cały proces resetu drukarek jednych z najpopularniejszych producentów – Oki, Brother i HP.

Drukarka Oki

Przywrócenie ustawień fabrycznych drukarki z tej firmy zaczynamy od kilkukrotnego naciśnięcia przycisku przewijania, aby wybrać opcję [Admin Setup], a następnie potwierdzamy ją przyciskiem „Enter”. W następnej kolejności wpisujemy hasło administratora i zatwierdzamy je tym samym przyciskiem. Jeśli nigdy nie ustalaliśmy swojego hasła, to kombinacja cyfr „123456” powinna zadziałać. Kolejną rzeczą, którą musimy zrobić, jest naciśnięcie przycisku przewijania oraz wybranie opcji [Settings] i zatwierdzenie jej. Następnie klikamy opcję [Reset Settings], którą akceptujemy przyciskiem „Enter”. Po tej czynności powinien wyskoczyć komunikat [Execute], który zatwierdzamy. Na tym kończy się przywrócenie ustawień fabrycznych drukarki Oki.

Drukarka Brother

Reset drukarki marki Brother wygląda zupełnie inaczej niż w wyżej opisanym przypadku. Aby dokonać całej procedury, urządzenie musi być wyłączone, a pokrywa zamknięta. Następnie naciskamy i przytrzymujemy chwilę przycisk zasilania. Cały czas trzymając ten przycisk, otwieramy i po sekundzie zamykamy pokrywę drukarki. Kolejnym krokiem jest puszczenie przycisku zasilania i sprawdzenie, czy wszystkie lampki kontrolne przestały świecić. Ostatnim etapem jest 10-krotne naciśnięcie przycisku zasilania. Po wykonaniu tych czynności możemy cieszyć się skutecznym przywróceniem ustawień fabrycznych.

Drukarka HP

Producent drukarek i innych urządzeń wielofunkcyjnych HP ma zbliżony proces resetu swoich urządzeń jak firma Brother. W pierwszym kroku musimy wyłączyć drukarkę, przytrzymując przycisk zasilania. Wciskając go przez cały czas, klikamy i przytrzymujemy guzik „Anuluj”. Ostatni krok polega na tym, że oba te przyciski wciskamy przez kilka sekund, a następnie najpierw puszczamy przycisk „Anuluj”, a po 3-4 sekundach również przycisk zasilania. Dzięki temu reset drukarki HP powinien się udać.
Najwyższej jakości tusze i tonery kupisz w sklepie dodrukarki.pl! Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ich ofertą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *