Jak działają sonary i sondy na ryby – co wybrać

Wykrywanie rybSonar czyli to dość fajne urządzenie do wykrywania ławic ryb. Są sonary badające metal czyli wykrywacze metali, ultra sonary wykrywające wolne powierzchnie pod ziemią oraz te do badania ruchu pod wodą i tutaj na nich się skupimy.

Sonar ten działa na zasadzie dość prostej tak jak każdy z tej grupy, wysyła wiązkę akustyczną nie słyszalną dla człowieka i czeka na jej powrót do czujnika. Siła sonaru jest różna i moc jego badania zależy wyłącznie od mocy urządzenia.

Sonar na ryby jest ciekawym rozwiązaniem dla każdego wędkarza. Dzięki niemu poznamy miejsce ławic ryb. To bardzo ułatwia nam złowienie czegoś na wędkę. Sonar potrafi także pokazać ilość sztuk w danym miejscu oraz czasami ich wielkość.

Zasięg działania jest dość przyzwoity i zależny od naszych ustawień. Teoretycznie mowa tutaj o odległości około 25 m. Co ważniejsze sonary na ryby szczególnie dobrze się sprawdzają podczas połowów z łódek.

Sonar na ryby wykorzystuje działanie podobne jak radary. Działanie sonaru na ryby jest bardzo proste. Warto posiadać takie urządzenie. Nasz odbiornik zawsze jest wyposażony w ekranik na którym widzimy obiekty znajdujące się w wodzie.

Podziałki są na tyle dokładne że widzimy na jakiej głębokości znajduje się ryba,  ile jest sztuk, często jakiej wielkości ryby, oraz na jakiej odległości. Sonar wymaga oczywiście do działania sondy.

Sonda jest to zazwyczaj zawieszka na stałym kablu połączona z odbiornikiem. Sonda i jej przedłużacz ma kilka metrów. Sonar jak napisałem wcześniej swoją maksymalną skuteczność osiąga przy połowach z mola lub łódek. Chodzi tutaj o jak największe skanowanie przestrzeni w wodzie – przy połowie z brzegu byśmy tracili tą szerokość i odległość średnicy pola skanowania.

Sonary na ryby są to dość tanie sprzęty. Dają one bardzo dużo korzyści, choć często wędkarze pozostawiają je w domach. Z sonarem nie ma walki człowieka z rybą gdyż człowiek z góry wie jak i gdzie łowić. Sonar na ryby zapewni nam obfite połowy i maksymalną skuteczność podczas wędkowania.

Warto sprawdzić oferty sonarów w sklepach internetowych. Tylko w Internecie kupimy je taniej niż w zwykłych sklepach a i sam wybór jest znacznie większy. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Jeden komentarz

  1. Persial

    Tego typu urządzenia budzą u mnie zawsze zmieszanie. To już nie jest sport czy nawet równa walka ale takie oszukiwanie. To jak oglądanie siłowni na filmie i mówienie że korzysta się z siłowni. Skoro wiemy gdzie jest ryba, ile jej jest czy nawet jak duża, to bez sensu, strata tej tajemniczości jakie dają połowy w mętnej toni. Może bierze coś wielkiego a może nie, to jest dreszczyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.