Jak hodować i dbać o bazylię – podlewanie i przesadzanie

Jak dbać i hodować bazylięBazylia to zioła bardzo łatwe w uprawie i nie wymagające wielu zabiegów. Mimo wszystko, aby roślina była soczyście zielona oraz bujnie się rozrastała wymaga odrobiny pielęgnacji. Szczególnie ważne w hodowli bazylii jest jej podlewanie.

Dbanie o brezylię będzie się zawsze sprowadzało do odpowiedniego podlewania, a czasami przesadzania. Bazylia jest bardzo plenna i szybko się rozrasta. Jeśli stworzymy dla niej dobre warunki, to będzie dużą silną i zieloną rośliną o pięknym zapachu.

Jak dbać o bazylię w czasie hodowli – na początku trzeba zwrócić uwagę, czy ma jeszcze miejsce do rozwoju w ziemi. Bazylia bardzo szybko rozwija swoje korzenie. Jeśli korzenie staną się przerośnięte i bardzo zbite (bez możliwości ich dalszego rozwoju) to bazylia zacznie powoli marnieć.

Bazylia to roślina, która cały czas się odnawia – dlatego miejsce wzrostu jest dla niej bardzo ważne. Aby sprawdzić czy ma miejsce na wzrost korzeni, należy ją wyjąć z doniczki. Następnie ocenić, czy stanowi plątanina korzonków zbitą bryłę – wypełniającą całą doniczkę. Takie problemy nigdy nie powstają, gdy zsadzimy bazylię na działce w glebie. Wtedy rozwinie się z niej duży krzaczek, dodatkowo będzie odnawiał się samodzielnie każdego roku.

W przypadku hodowania bazylii w doniczkach, trzeba sprawdzać co jakiś czas jej korzenie – czy już nie przerosły. Jeśli korzenie przerosły, to należy ją przesadzić do nowej doniczki o większej pojemności. Podczas przesadzania dobrze jest lekko porozrywać zbite korzenie, a następnie posadzić bazylię z dodaniem nowej ziemi i w większej doniczce.

Z czasem nie będzie już sensu przesadzać bazylii do coraz wiekuistych donic. Wtedy będzie należało zrobić nowe nasadzanie ze szczepek, pobranych z posiadanej bazylii. O tym więcej będzie trochę później.

Jak podlewać bazylię – roślina ta bardzo lubi wodę i potrzebuje jej względnie dużo. Jest to soczysta zielona roślinka, więc wypija całkiem sporo. Bardzo lubi jeśli opryskuje się jej listki wodą, wtedy też jest najbardziej zadowolona. Również można ją podlewać od spodu, poprzez zanurzenie w naczyniu z wodą. To zapewnia jej dodatkową korzyść. Wtedy górna warstwa ziemi jest sucha i nie powstaje na niej pleśń a dodatkowo nie atakują jej muszki ziemiórki – aby składać w takiej ziemi jajka.

Bazylię należy podlewać tak często jak tego potrzebuje. To widać po roślince, czy jest sprężysta i soczyście zielona lub zaczyna lekko więdnąć. Można podlewać ją codziennie – szczególnie latem. Zużywa sporo wody na zachowanie swojego wyglądu i rozwój.

Jeśli widzimy, że korzenie bazylii już zajęły całą doniczkę. A sami nie chcemy jej przesadzać do jeszcze większej, to należy pobrać z niej szczepki do rozsadzenia. Zerwać kilka gałązek (nie listków tylko gałązek z listkami) z obecnie posiadanej bazylii.

Następnie do szklanki lub słoika wystarczy wlać czystej wody i włożyć do niej pobrane szczepki. Po kilku dniach zaczną puszczać korzonki w wodzie. Przerośniętą bazylię w donicy należy ściąć. Pobrać z niej zdrowsze listki a łodygi wyrzucić. Następnie ziemię z przerośniętymi korzeniami wymienić na nową lub rozdrobnić nożem.

Profilaktycznie także można wypalić lekko ziemię w piekarniku. O tym jest osobny temat na stronie (jak się pozbyć ziemiórek i robaków w ziemi). Następnie należy posadzić ukorzenione szczepki w donicy. Najlepiej na jedną większą doniczkę posadzić 3-5 szczepek. Tak odnawia się cały cykl życia bazylii.

Bazylia lubi słońce lecz nie w nadmiarze. Bardzo ładnie rośnie, jeśli jest w lekkim półcieniu. Podczas rośnięcia na działce nie ma problemu, w domu dobrze gdy nie stoi od stale oświetlonej strony tuż przy szybie. To jedna z najbardziej wdzięcznych roślin, dlatego warto je hodować także w domu. Zapraszamy do kolejnych tematów oraz komentarzy.

2 komentarze

  1. Barsa

    Swoją bazylię kupiłam około 5 lat temu. Było to w jakiś markecie. Wiele razy ją przesadzałam aż w końcu tak jak piszecie odnowiłam. Odnawiana była już około 6 razy. Jest wielka i piękna. Jak ma ktoś głęboki podstawek to można wlewać wodę do podstawka. Wtedy ona pije jak wspominacie od spodu. Takie rozwiązanie jest najlepsze moim zdaniem.

  2. Andrzej Skopień

    O tym posadzeniu jej na ogrodzie nie pomyślałem. Faktycznie wyrębuję coś takiego. Może zrobić dla niej podwyższenie z desek i tam wsypać ziemię? Czy lepiej od razu w glebie. Mam truskawki na podwyższeniu i zawsze pięknie rosną. Co byście dla mnie doradzili?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.