Jak i czym nakładać gładź szpachlową
Gładź szpachlową można nakładać na powierzchnię różnymi metodami. Wykorzystywać do jej nakładania możne także kila rodzajów narzędzi. Zanim rozpocznie się remont jest dobrze zastanawiać się, którą metodę najlepiej wybrać oraz narzędzia do tej pracy.
Czym nakładać gładź szpachlową – do wyboru jest wiele narzędzi. Najbardziej tradycyjne ale i zarazem coraz rzadziej stosowane jest wykorzystanie kielni. One bardziej nadają się do murowania niż narzutu masy szpachlowej na powierzchnie – ale są jeszcze stosowane.
Następnie już lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie „pacy” lub „kubala” – czyli potocznie zwanej blachy. Jest to nadal bardzo popularna metoda. Jest to narzędzie, którym rozciera się masę szpachlową na powierzchni a zarazem można nim ją nakładać. A więc narzędzie jest dość uniwersalne.
Wałek do nakładanie gładzi szpachlowej – obecnie to jedna z najszybszych i najbardziej nowatorskich metod. Wałek jest wykonany z siatki, która dobrze nabiera masę szpachlową i następnie rozprowadza na powierzchni. Powstają wtedy bryłki gładzi na powierzchni, które łatwo rozprowadza się wcześniej wymienionym narzędziem czyli pacą (blachą). Metoda nakładania jest najszybsza, przez co coraz częściej wybierana.
Jak nakładać gładź szpachlową na powierzchnię – metody są w zasadzie 3. Każda charakteryzuje się innym podejściem do tego problemu.
Narzucanie masy kielnią lub innym narzędziem. Jest to metoda coraz mniej używana – nabiera się masy szpachlowej na narzędzie i narzuca ją grudami na powierzchnię. Następnie rozciera się pacą masę, aby tworzyła równo powierzchnię. Jest to dość pracochłonna metoda i mniej dokładna niż pozostałe.
Nakładanie gładzi szpachlowej samą pacą (blachą). Nakłada się gładź na pacę a następnie samą pacą ciągnie po powierzchni rozprowadzając gładź. Jest to metoda bardzo często stosowana. Ciągnie się masą za sprawą blachy od dołu gu górze powierzchni. Steruje się podawanie masy szpachlowej za pomocą dociśnięcia blachy do podłoża i kontu jej pochylenia względem tej powierzchni. Metoda dobra w tym, że od razu nakłada się i już formuje powierzchnię.
Nakładanie wałkiem do gładzi szpachlowej – wykonuje się to w ten sam sposób co malowanie. Jednak tym razem warstwę tworzy gładź szpachlowa – którą później trzeba wyrównać i rozetrzeć pacą. Jest to o tyle wygodne, że szybciej można robić w ten sposób większe powierzchnie.
Należy pamiętać, że gładź szpachlowa dość szybko się utwardza. Dlatego nakładania nie wykonuje się na całą dużą powierzchnię na raz. Nakłada się tylko na taki odcinek, na jakim szybko będzie można ją wyrównać i rozetrzeć. Z reguły jest to kilka metrów kwadratowych nakładania, następnie roztarcia i wstępnego wyrównania. Następnie te czynności się powtarza na kolejnych kilku metrach.
Jeśli te czynności wykonuje się po raz pierwszy, nie należy się zniechęcać. Na początku mogą powstać nierówne łącznia warstw lub dołki czy rysy. Po wyschnięciu gładzi, można miejscowo dawać łaty samą gładzią, gdzie jest jakieś zagłębienie. Później i tak gładź szpachlową się szlifuje aby tworzyła równą i litą powierzchnię.
Ważna wskazówką przed rozpoczęciem prac – powinno się powierzchnie przez nakładaniem gładzi zagruntować preparatem gruntującym. To znacznie ułatwia pracę i zwiększa przyczepność oraz trwałość prowadzonych prac. Preparaty gruntujące są tanie, więc nie powinno się na nich oszczędzać przed remontem. Zapraszamy do kolejnych tematów i komentarzy.
Potwierdzam, że wałki do nakładania są najlepsze i najszybsze. Natomiast jak najbardziej można też wrzucać to na pacy i nie ma z tym problemów. Każdą metodę stosowałem i każda jest dobra. Którą ma zamiar się wybrać to będzie zależne od wielkości danego pomierzenia. Mimo wszystko zawsze polecam wałek, szczególnie jak pracuje jedna osoba. Jak dwie to można robić to ten z wykorzystaniem pac.