Jak i gdzie powiesić czujnik od stacji pogody – meteo

Czujnik stacji meteo gdzieCzujniki do stacji meteo (pogodowych) to urządzenia do wskazywania parametrów pogodowych panujących na zewnątrz pomieszczeń. Komunikują się one radiowo transmitując wskazania meteo do stacji bazowej.

Najważniejszą zasadą prawidłowego powieszenia czujników od stacji pogodowych jest ich lokalizacja oraz otoczka. Błędem jest wieszanie czujnika w dowolnym miejscu – aby tylko znajdował się na dworze. Wtedy najprawdopodobniej będzie się otrzymywać nieprawidłowe wyniki pomiarów – bo czujnik jest delikatny i czuły. W zależności od tego gdzie i jak wisi takie zbiera finalnie wskazania pomiarów.

Przede wszystkim należy mieć na uwadze to, że czujniki stacji pogodowych powinny być lokalizowane w miejscu ocienionym. Jeśli zostanie on powieszony w strefie silnego nasłonecznienia – zawsze będzie ponazywał zawyżoną temperaturę. Słońce nagrzewa jego korpus i wtedy wskazania mogą być przekłamane, często nawet o kilkadziesiąt procent niż realna temperatura powietrza.

Także nie powinny być lokalizowane w miejscu gdzie powoli odparowuje wilgoć. Na przykład zagłębienia przy oknie, gdzie zawsze najdłużej odparowuje wilgoć po deszczu.

Miejsce powinno być przewiewne ale bez narażenia na słońce. Wtedy wskazania co do temperatury oraz wilgotności powietrza będą najbardziej prawidłowe.

Warto wspomnieć, że temperatura przy ziemi zawsze jest inna niż wysoko. Jeśli mieszka się w domku – to lepiej aby czujnik był zamocowany niżej niż na piętrze. Oczywiście takiej swobody nie mają osoby mieszkające w blokach, do wyboru mają niestety tylko poziom własnego piętra.

Bardzo dobrą radą jest wykonanie osłony na czujnik stacji meteo – może być to zwykłe opakowanie z tworzywa po lodach. W jego wanience wiesza się czujnik. To zapewnia mu osłonę od bezpośrednich promieni słońca, od padania deszczu bezpośrednio na niego jak i przewiewem silnego wiatru. Zimny silny wiatr potrafi zaniżać temperaturę realną, tak samo jak słońce nagrzewające korpus w tylko że w przeciwnym kierunku.

Wiele osób montuje takie urządzenia w osłonie z butelek plastikowych – choć lepiej sprawdzają się po prostu opakowania prostokątne z tworzywa sztucznego (plastiku) po lodach familijnych. Można kupić też osłony w sklepie – ale kosztują one sporo a nie są w niczym lepsze do tego, co sami możemy wykorzystać powtórnie z odpadów domowych.

Bardzo ważne jest zamocowanie czujnika stacji pogodowej na silny wkręt. Jeśli mocujemy go do drewna wystarczy śruba. Jeśli mocujemy go do ściany to lepszy będzie kołek z śrubą. Chodzi o to, aby nie wypadł zaczep nawet podczas silnego wiatru.

Czujnika nie ma sensu wieszać w taki sposób, aby było widać jego parametry na korpusie. Wiele czujek ma wyświetlacz z pomiarami temperatury lub dodatkowo jeszcze wilgotnością. Te dane są widoczne na stacji, nie ma więc powodu aby szukać miejsca, aby te dane były widoczne także zza szyby. Będzie to często robiło więcej problemów niż korzyści.

Warto także mocować go w miejscu stosunkowo łatwo dostępnym. Co jakiś czas trzeba będzie w nim wymienić baterie na nowe. Dobrze gdy taka konserwacja nie będzie wymagała specjalnych zdolności akrobatycznych czy stosowania rusztowania lub innych pomocy. Po prostu powinien być on łatwo dostępny w każdej chwili, szczególnie w razie konieczności wymiany mu zasilania na nowe.

Należy też pamiętać o zasięgu radiowym takich czujników stacji meteorologicznych – powinien być on podany na opakowaniu urządzenia, które posiadamy. Z reguły jest to do 10 metrów. Nawet jeśli producent pisze więcej, to często jest to problematyczne. Dlatego powinien być on od stacji bazowej znajdującej się w domu nie dalej niż w odległości do 10 metrów w linii prostej. Im bliżej tym sygnał będzie mocniejszy i bardziej stabilny.

Kierując się tymi zasadami – czujnik stacji pogodowej zawsze będzie działał maksymalnie prawidłowo i dokładnie. Oczywiście w granicach dokładności tego sprzętu. Zapraszam do kolejnych artykułów w serwisie oraz komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.