Jak kłaść drewnianą podłogę

Podłoga z drewnaKładzenie drewnianej podłogi w domu nadaje pomieszczeniom bardzo ciepłego klimatu oraz elegancji. Drewno na podłogach jest więc bardzo pożądanie i gustowne. Aby dobrze położyć taką podłogę trzeba wiedzieć jak to wykonać.

Jak kłaść drewnianą podłogę – drewniana podłoga posiada dwa rodzaje. Jednym z nich jest kładzenie drewnianych paneli a drugi to założenie desek na podłogę. W tym artykule opis tych dwóch rodzajów.

Kładzenie drewnianej podłogi z desek standardowych jest proste ale bardziej pracochłonne. Należy dociąć deski do wymiarów jakie nas interesują. Następnie na podłogę nałożyć piankę zmiękczającą – czyli podkład. Oraz położyć deski podłogowe. Deski aby były usztywnione muszą posiadać spojenia. Robi się je listwami podłogowymi także drewnianymi na styku ściany z podłogą.

Jak kłaść drewnianą podłogę z drewnianych paneli – jest to proste. Deski mają już w sobie wycięte wkłady czyli zaczepy. Listwy kładziemy od wejścia do danego pomieszczenia. Ważne, aby nie kłaść styków listw drewnianych w taki sposób, że łączenia rozkładają się równolegle. Powinno się to wykonywać na zasadzie podobnej do murowania cegieł, czyli pół listwy jednej trzyma pół następnej.

Kładziemy pierwszą listwę czyli deskę drewnianej podłogi. Następnie jeśli trzeba to docinamy kawałek następnej i łączymy je tak, aby ich próg łączenia wystawał czekając na kolejną listwę. Ważne jest to, aby odległości końca drewnianej podłogi były oddalone od ściany na 0,5 cm z każdej strony. Taka przestrzeń jest potrzebna do zachowania naturalnych wolnych ruchów podłogi podczas jej używania.

Następną listwę podłączamy na identycznej zasadzie, z tą różnicą że docięty kawałek teraz powinien być z drugiej strony niż poprzednio. To zapewnia lepsze trzymanie się podłogi na stykach paneli drewnianych. Gumowy młotek może być potrzeby do dobijania listw jakie źle się zakleszczyły.

Unosimy lekko deskę danej listwy a następnie ją wbijamy młotkiem gumowym i opuszczamy już dobrze siedzącą panele drewnianą.

Pracę wykonuje się na tej zasadzie aż do położenia podłogi w całym pomieszczeniu. Na boki czyli łączenia podłogi z ścianą daje się listwy narożnikowe aby zakryły prześwity między podłogą a ścianą. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.