Jak kłaść kostkę chodnikową i bruk

Kostka brukowa kładzenieKładzenie kostki chodnikowej i bruku jest proste w wykonaniu. Do tego trzeba troszeczkę wiedzy i umiejętności. Kostki chodnikowe i bruk kładzie się inaczej niż kafelki w domach, ale jest to czynność zbliżona w pewnym sensie.

Jak kłaść bruk i kostkę chodnikową – zacznijmy od tego że do położenia dobrze chodnika oraz bruku potrzeba nam odpowiednio przygotowanego miejsca na położenie. Kostki chodnikowej ani bruku nie kładzie się na byle jak przygotowanej płaszczyźnie, trzeba dobrze przygotować teren.

Przygotowanie terenu na położenie chodnika i kostki wykonuje się na prostych zasadach. Na początku robimy małe zagłębienie które będzie wypełnione żwirkiem. Następnie piach żwirowy należy mocno ubić, aby sobie to ułatwić można do tego wykorzystać ubijarki lub dociskać piach deskami by był równy.

Zasada jest prosta, jeśli po chodniku lub kostce będą poruszali się tylko ludzie nie musi być ubity podkład maszynowo. Jeśli będzie się poruszało po niej coś cięższego czyli na przykład samochód – powinno się to ubić ubijarką.

Kolejna sprawa to kładzenie płyty chodnikowej lub kostki brukowej. Należy wykonywać to na podobnej zasadzie co płytki. Czyli równo i w pewnym oddaleniu od siebie. Do tego także można stosować stepery czyli pomocniki w wydzieleniu dobrej odległości bruku czy kostki od siebie.

Gdy ułożymy wszystkie płyty i kostki przysypujemy je do połowy rowków żwirkiem lub zasypujemy całe rowki żwirkiem rzecznym. Ponownie warto by ubić już samą kostkę uderzeniem gumowego młotka aby wszystko się dobrze ułożyło w rowkach.

Aby w szczelinach nigdy nie rozwijały się chwasty można zastosować granulat solny lub inne środki wypalające rośliny – tylko do rowków między płytami. Płyty chodnikowe i bruk kładzie się bardzo szybko. Zapraszamy do następnych artykułów.

Jeden komentarz

  1. Koniecki Eryk

    Właśnie niby trzeba to okopać i zagłębić w żwirku piaskowym. Natomiast widzę, że coraz więcej osób wybiera podjazdy żwirowe lub utwardzone a nawet betonowe. Żwirowe dobrze sobie radzą z dowolną pogoda i warunkami o ile jeździ się po nich spokojnie. Natomiast betonowe jak dobrze wykonane to zawsze świetnie się spraszają a zdecydowanie lepiej iż bruk. Beton nie traci poziomów, nie luzuje się i daje możliwość do innych form na przykład jazdy rolkami po nim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.