Jak kupować na aukcjach internetowych i nie dać się oszukać

Zakupy w internecieAukcje jakie są przeprowadzane w Internecie bywają różne. Czasami super okazja okazuje się wielkim oszustwem. Jedne serwisy wałczą z oszustami a inne nie.

Przykładowo na serwisie Świstak.pl oszustwa zdarzają się bardzo rzadko dzięki dobrej polityce serwisu. Allegro jest molochem międzynarodowym nie należącym do polski, więc tam nie ma kontroli nad takimi masami ludzi i często panuje samowolka.

Dla przypomnienia Serwis Allegro jest w pełni płatny a polski były Swistak.pl czyli drugi co do wielkości serwis aukcyjny w Polsce był całkowicie darmowy dla sprzedawców i kupujących – niestety przestał z jakiegoś powodu funkcjonować.

Jak nie dać się oszukać na aukcji – to proste reguły które jeśli się zna i przestrzega nigdy się nie zostanie oszukanym na aukcji internetowej, a przynajmniej ryzyko jest znacznie mniejsze. Zacznijmy od tego że kupuje się towary zawsze od osób które mają już jakieś pozytywne komentarze za dokonanie sprzedaży.

Kolejny ważny krok to sprawdzenie czy aby ta osoba nie dostaje negatywnych komentarzy szczególnie za towar jaki mamy zamiar kupić.  To zabezpieczy nas przed fikcyjną aukcją.

Aby bezpiecznie kupować w Internecie musimy pójść dalej i sprawdzić jaką lokalizację podał sprzedawca – powinna być realna a nie na przykład podana www.  Sprzedawca musi podać jasno cenę przesyłki w panelu aukcji oraz jej zasady a nie by było to  umawiane się po za systemem aukcji.

Sprawdźmy dokładnie koszta przesyłki gdyż wielu sprzedaje coś za jeden złoty a wysyłka kosztuje u  nich 100 zloty – ją to oczywiście oszuści działający pod ochroną prawa. Zakup na aukcji internetowej jest traktowany jako umowa wiążąca prawnie, dlatego treść jaka znajduje się na aukcji nas obowiązuje – czytajmy więc aukcje i jej treści bardzo dokładnie.

Istotna sprawa to omijanie  towarów, które nie mają swojego zdjęcia, pamiętajmy opis to jedno a wygląd to drugie. W przypadku gdy ktoś niedokładnie opisuje to co sprzedaje są dwie możliwości: albo się na tym nie za albo nie opisuje ich z jakiś powodów.

Konieczne jest aby sprzedawca podawał do siebie drogi kontaktu szczególnie telefon. Patrzmy także na długość stażu sprzedawcy – czasami pojawiają się takie osoby które łapią specjalnie kilka dobrych komentarzy aby potem szybko oszukać bardzo wielu ludzi i zniknąć.

Istnieje dobre powiedzenie że chciwy podwójnie tracie – tak samo jest na aukcjach, super promocje i niskie ceny słusznie mogą wydać się podejrzane. Jednakże czasami się coś trafia fajnego za małe pieniądze. Stosując się do tych rad raczej nie powinniśmy zostać oszukani. Pamiętajmy że gotówkę wysyłamy na konto podane przez sprzedawcę z serwisu aukcyjnego a nie na nadesłane mailem.

Warto się zorientować dodatkowo w Internecie na temat możliwości aukcji internetowych. Dzięki temu zaoszczędzimy i często coś znajdziemy lepszego za mniejsze pieniądze. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.