Jak ładować telefon – smartfon aby bateria sprawnie działała dłużej
Odpowiednie ładowanie baterii akumulatorowej telefonu – smartfona ma kolosalne znaczenie co do długości jej działania.
Jak się okazuje jest wiele opracowań na ten temat, co zrobić aby jak najdłużej nasze urządzenie trzymało energię w cyklu oraz było sprawne przez długi czas.
W dobie dzisiejszych często wbudowanych bateriach w smartfony, jakich nie da się samodzielnie wymienić – wiedza ta ma niezwykle istotne znaczenie. Na przestrzeni lat powstało wiele teorii co do ładowania akumulatora i wydłużania żywotności tego podzespołu. Wiele z nich jest sprzecznych ze sobą bo technologie się zmieniały z czasem i rodzaje ogniw oraz konstrukcji akumulatorów także.
Mimo wszystko istnieją kanony zasad, jakimi można się kierować a jakie wpłyną na znacznie dłuższą żywotność baterii w czasie jak i jej dłuższe działanie na każdą sesję między ładowaniami.
Nie pozwól baterii zejść do zera – nie powinno się doprowadzać aby akumulator był całkowicie rozładowany. Ładowanie powinno się wykonać już gdy posiada on 15 – 10% pojemności. W przypadku jednorazowego formowaniu akumulatora się go rozładowuje do zera około 3 razy z rzędu przy pełnym naładowaniu – choć nie jest to dziś tak konieczne. Jednakże w przypadku zwykłego korzystania raczej nie warto schodzić poniżej wspomniano procenta.
Częste ładowanie telefonu – to bardzo sprzeczny punkt i kontrowersyjny. Z naszego doświadczenia wynika absolutnie zawsze, że lepsze są pełne cykle ładowania smartfona niż podładowywanie po kilka czy kilkanaście procent. Najlepszym wynikiem z naszych obserwacji jest ładowanie baterii do 100 % gdy ma już ona mały zasób energii a nie dodawanie co trochę małej puli energetycznej.
Wiele źródeł pisze, że dobre jest ładowanie baterii nie do pełna ale o 5% mniej – twierdzą że to przedłuża ich żywotność. W naszych testach na dziesiątkach urządzeniach stwierdziliśmy najdłuższe działanie zawsze na pełnych cyklach ładowania w przeciwieństwie do podładowywania czy niedoładowywania do pełna.
Zostawianie w ładowarce na noc lub powyżej poziomu pełnego naładowania – wiele osób twierdzi, że baterii nie można przeładować. Telefon sam wie kiedy przestać się ładować. To oczywiście prawda ale i nie do końca mądre posunięcie. Telefon jaki zostaje podłączony na noc także zużywa energię podczas pracy i ten ułamek zużycia jest cały czas balansem: ubytek i zaraz doładowanie na przemian. Więc dzieje się tutaj wiele mikro ładowań w krótkich odstępach czasu a to jest mocno szkodliwe dla akumulatora.
Przechowywanie – jeśli nie korzystamy z telefonu czy smartfona i go odkładamy do przysłowiowej szuflady to najlepiej zawsze wyłączonego a jego ogniowo energetyczne musi być w pełni naładowane. Nic tak nie niszczy żywotności jak wyczerpane bateriie odłożone na jakiś czas – potem po naładowaniu już nie będą trzymały dobrze energii.
Nagrzewanie – akumulator podczas ładowania nie powinna się zanadto nagrzewać. Jeśli używa się złej ładowarki lub ogniowe zbyt mocno zaczyna nabierać temperatury a to osłabia żywotność wraz z wzrostem temperatury. Ładowana bateria powinna być zawsze chłodna. Dobrze więc wykonywać ładowania w miejscu gdzie nie będzie się nadto nagrzewała jak i będzie szybko jej powierzchnia oddawała ciepło.
Wyłączenie zbędnych aplikacji i funkcji smartfona – bardzo zasobożerne są aplikacje działające w tle. Wiele z nich nie zamykamy gdy przestajemy z nich korzystać a to niedobrze dla telefonu. Automatyczne synchronizacje kontaktów, kalendarza, aplikacji i tego typu rzeczy także zwiększają pobory energii.
Warto pamiętać o transmisjach danych jak Bluetooth czy WiFi – to też gdy się nie używa warto wyłączyć. Tak samo z lokalizacją – lepiej gdy się nie korzysta z nawigacji mieć wyłączoną tą funkcję. Teoretycznie także standard 3G pobiera więcej energii niż 2G jeśli urządzenie się przemieszcza.
Pamiętając o wszystkich tych czynnościach nasze urządzenie będzie pracowało znacznie dłużej na jednym ładowaniu akumulatora oraz same ogniwo energetyczne będzie sprawne znacznie więcej czasu a to ważne w urządzeniach bez wymiennej baterii. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie oraz komentarzy.
Także jestem całkowitym zwolennikiem ładowania każdego telefonu w pełnych cyklach od 15% do 100 a nie innych metodach. Tak zawsze robię od lat w każdym urządzeniu i faktycznie działa bardzo długo bez problemów. Moi znajomi co robią krótkie takie sesje mają zawsze słabo z trzymaniem energii a wiec potwierdzam co pisze w artykule.