Jak łatwo składać meble – prosty sposób

Sposób na składanie mebliMało osób wie, że jest metoda na proste i łatwe składnie każdych dowolnych mebli. Takiej metody uczą się pracownicy sklepów meblowych, lub sami ją wyrabiają.

Opiera się ona na bardzo prostych zasadach. Większość pracujących z meblami nie czyta instrukcji – bo składa to wszystko intuicyjnie. A to jest zawsze bardzo proste.

Każdy dowolnie duży czy wydający się skomplikowany mebel – można złożyć łatwo i bez najmniejszych problemów. Jedyne co może sprawiać trudność to ilość niezbędna osób do złożenia.

Do niektórych większych elementów lub mogących mieć naprężenia będzie potrzebna dodatkowa osoba – tego jedynego czasami nie da się uprościć.

Jak łatwo składać wszystkie meble – kluczowe tak naprawdę w tym jest to, aby na początku rozdzielić wszystkie części. Do mebli dodawane są paczki z elementami montażowymi (śrubki, kołki, wkręty, gwoździe, zawiasy, szyny, ograniczniki itd.). Bardzo często różne elementy montażowe są do siebie bardzo podobne, przykładowo mogą się różnić tylko długością, główką czy obwodem.

Wszystkie elementy do składania mebli należy rozdzielić – każdy na osobną kupkę. Następnie dobrze jest je dokładnie zidentyfikować, zgodnie z instrukcją składania mebla. Czyli które elementy odpowiadają którym oznaczeniom. Poznać to można po wyglądzie poglądowym oraz ilości dołączonych elementów względem wykazu w instrukcji.

Następnie tak samo należy osobno rozdzielić elementy składowe mebla (płyty, ścianki, przegrody, elementy szuflad itp.) a nie leżały na stosie.

W rzeczywistości wystarczy spojrzenie na efekt końcowy mebla lub przekrój szkieletowy. Jeśli często się składa meble lub złożyło ich sporo, to łatwo jest samemu ocenić jaki otwór wymaga jakiego komponentu oraz jakie komponenty gdzie się daje. Widać to po samej konstrukcji składowej. Bez znaczenia czy ma się duże doświadczenie w montowaniu mebli czy się zaczyna – należy wykonać krok z rozdzieleniem wszystkiego na osobne składy.

Znając cały zarys mebla – należy wybrać jego podstawę i od niej zacząć montować elementy pasujące. Po samym wyglądzie rozdzielonych elementów widać co musi do czego pasować względom projektu gotowego. Można sobie pomagać instrukcją, jeśli nie ma się jeszcze wprawy. Wtedy należy ocenić element po wyglądzie oraz przyjrzeć się dokładnie oznaczonym otworom i profilowaniom – z jakiej strony powinny być montowane i co do nich się montuje.

Z praktyki można powiedzieć – że najlepiej wcale nie jest montować wszystkiego w kolejności zgonie z instrukcją. Najlepiej jest montować wszystkie elementy luźne – które można zamocować od początku. Czyli założyć to co możliwe (elementy montażowe a nie płyty) jak najszybciej i zredukować ilość różnych elementów.

Na początku można więc złożyć od razu szuflady i zamocować zawiasy i ich chwyty w ściankach meblowych. Tak samo zmocować już na starcie szyny prowadnic szuflad i inne elementy. Szczególnie te które nie będą przeszkadzać, gdy są zmontowane a można nimi zredukować ilość osobnych części mebli.

Szybko okaże się, że zostało już niewiele elementów – i można bardzo łatwo zidentyfikować co do czego będzie prawidłowo pasować. Meble zaczyna się więc składać od rozwiązywania najprostszych zadań, czyli redukujących osobne elementy montażowe. W kolejnym kroku już bardzo łatwo widać co do czego musi pasować i w jaki sposób to złożyć.

Te dwa wspomniane elementy są kluczowe, aby zmontować dowolny mebel w sposób bardzo szybki i łatwy. Nie wykonując tych czynności, zawsze będzie się znacznie dłużej i kłopotliwie składało meble – z powodu przeładowania elementami.

Kwestią osobą jest przygotowanie narzędzi. Z reguły będzie to śrubokręt płaski i krzyżakowy oraz młotek. Kluczyki imbusowe z reguły są w zestawach części dołączonych do mebli – można jednak przygotować dodatkowy kluczyk, jeśli mamy kogoś do pomocy.

Należy pamiętać – aby składać meble od dołu ku górze. Jednym z przedostatnich elementów jest mocowanie górnego zwieńczenia. Zakończenie natomiast można wykonać albo na przybijaniu tylnej płyty (ścianki) lub na mocowaniu drzwiczek (o ile występują). Mebel gdy ma już sztywną konstrukcję, czyli ścianki oraz spód i górę można dowolnie obracać. Wtedy nic mu się nie stanie, bo nie powinny powstać naprężenia ścianek.

Natomiast nie wolno dopuszczać – aby jakieś panele wytwarzały naprężenie bez zabezpieczenia innym wspornikiem – przykładowo ścianka boczna bez podparcia bocznego inną ścianą itp. Stosując się do tych zaleceń, wszystkie meble składa się bardzo szybko i bez problemu. Bez znaczenia jak skomplikowanie one wyglądają. Zapraszamy do kolejnych tematów i komentarzy.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

2 komentarze

  1. AnDre pisze:

    W sumie bardzo logiczne są to porady. Faktycznie jak składałem meble w domu nie pomyślałem aby tak sobie ułatwić to wszystko. Robiłem zgodnie z instrukcją krok po kroku. A tutaj widzę sens w tym co jest napisane. Następnym razem tak zrobię, zobaczę jak wyjdzie.

  2. Szymańczyk pisze:

    Już dawno nie składałem mebli, ale na pewno się przyda taka rada na przyszłość. Zawsze było to dość kłopotliwe, za dużo części i za słabo opisane instrukcje. Dodałem do readera stronę to akuratnie będzie powtórzyć te zasady przed nowymi meblami w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: