Jak liczyć dni niezdolności do pracy po wypadku przy pracy

Wypadek przy pracy może spowodować czasową niezdolność do pracy. Problem pojawia się, gdy należy zliczyć dni niezdolności do pracy na przykład do rejestru wypadków czy statystycznej karty wypadku. Jak należy prawidłowo go policzyć gdy okres zwolnienia był przerwany a potem ponownie osoba poszła na zwolnienie związane z wypadkiem.

Czy liczyć ilość dni niezdolności do pracy łącznie wszystkich dni z zaświadczenia lekarskiego o niezdolności nawet jeśli były przerwane. Czy tylko tego pierwszego zaraz po wypadku a następnych już nie?
– To zależy, bo nie jest prawdą, że liczy się wszystkie nawet po przerwane i zawsze. Przede wszystkim jeśli wypadek jest przerwany to ponowne zwolnienie lekarskie musi mieć wystawiony kod A – czyli kontynuacje leczenia związaną z poprzednim zdarzeniem (chorobą – niezdolnością) a w tym przypadku wypadkiem przy pracy.

Kod A mogą mieć tylko te, których przerwa nie przekroczyła 60 dni. Jeśli przerwa wynosiła więcej niż 60 dni to wtedy lekarz nie może wpisać kodu A na zwolnieniu czyli kontynuacji poprzedniego. Wtedy nie liczymy ich razem nawet jeśli schorzenie jest takie same jak poprzednio.

Lekarz może wystawić osobny blankiet zwolnienia gdzie wskaże poprzednią przyczynę ale bez kodu A bo nie może – jest to osobna sprawa. Wtedy pracodawca sam może ocenić lub wystąpić o interpretacje do ZUS takiego faktu. BHP nie ma obowiązku liczyć tego jako kontynuacji liczby dni niezdolności do pracy a z automatu. Sprawy kadrowe i BHP zazębiają się ale nie we wszystkim co do takich rzeczy.

– W przypadku kadrowych to będzie liczenie tego do 60 dni a potem nowe bo chodzi o wypłacanie zasiłków chorobowych i kto ma mieć ten obowiązek. Tym bardziej jak zostanie wykorzystany limit przysługujący na pracownika na rok, potem zmienia się rodzaj świadczenia na na przykład rehabilitacyjne.

BHP do swoich celów statystycznych czy informacji o wypadkach może przyjmować trochę inne metody jakie wydadzą się najbardziej prawidłowe. To ma też znaczenie ile osoba jest niezdolna czyli ciężkości wypadków na składki ZUS ubezpieczenia pracowniczego. Im mniejsze i lżejsze wypadki tym lepiej dla pracodawcy pod względem kosztów pracy pracownika i rozliczeniowym.

– Swoją drogą warto wspomnieć, że cywilne rozwiązania są inne niż mundurowe. A szczególnie wojskowe gdzie nie podlegają oni do ZUS ani GUS ani innych instytucji gdzie z reguły podlegają cywile. W przypadku armii jest to praktycznie przerwane po nawet braku 1 teoretycznego dnia zwolnienia pracującego. Tam ogólnie tryb jest prowadzony inaczej w wielu sprawach niż w cywilnych miejscach ale chodzi głównie tutaj o BHP już nie same bezpiecznie bo tam przecież nie ma ZUS a jest MON.

Dziękuję, za ten temat. Wiele mi pomógł i rozjaśnił niepewności. Właśnie tak bezpośrednio dzieżko było znaleźć informacje na ten temat. Bardzo pomocne wiadomości do pracy. Przepisy często nie omawiają wszystkiego.

– Wypadkowo liczy się jak ciągłość i jak jest kategoria A. Jak nie ma kontynuacji z przypisem A to już się nie liczy do poprzednich łącznie. Czyli pewnie po 60 dniach już nie dostanie bo nie może jak była przerwa. To jest ułatwienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *