Jak malować jajka na Wielkanoc i zrobić pisanki

Pisanki jajekMalowanie jajek na Wielkanoc jest silnie zakorzenioną tradycją. Malowanie jajek aby zrobić z nich piękne pisanki wcale nie jest trudne. Jajka można pomalować na wiele sposobów.

Najbardziej atrakcyjnymi sposobami wydają się te na bazie naturalnych składników, choć nie są one wybierane najczęściej.

Jak pomalować jajka na Wielkanoc – malowanie jajek można wykonać wieloma różnymi sposobami. Warto zacząć od sposobów malowania jajek składnikami naturalnymi. Do wyboru mamy trzy różne sposoby, a każdy z nich nadaje jajkom inne zabarwienie skorupki.

Malowanie jajek za pomocą skórek od cebuli. Wystarczy wrzucić do garnka ze wrzącą wodą łupiny od cebuli i gotować je wraz z jajkami. Łupiny te wydzielają barwnik mocno czerwony, buraczkowy czy mocno pomarańczowy. Jest to bardzo szybki a zarazem wygodny i skuteczny sposób na malowanie jajek.

Kolejny sposób z naturalnych to wykorzystanie kory dębu. Dąb i jego kora zabawi jajka na kolor żółty lub pomarańczowy. Odbywa się to na tych samych zasadach jak z łupinami po cebuli. Ostatni z naturalnych sposobów to wykorzystanie zielenicy, czyli powiedzmy rosnącego zboża. Zborze gotowane z jajkami zabarwi je na zielono.

Malowanie jajek sposobami sztucznymi – czyli są to barwniki jakie można nabyć w sklepach. Jest to najszybsza metoda malowania jajek sztucznymi barwnikami. Wykonuje ją się tak samo, czyli gotując jajka w kolorowej wodzie po dosypaniu barwnika. Lub zamaczając jajka już w barwniku.

Także można kupić w sklepach specjalne naklejki tworzące pisanki, ale jest to najmniej świąteczny i tradycyjny sposób. Z wszystkich najbardziej dogodny wydaje się ten z malowaniem jajek przez łupiny cebuli. Jednakże należy pamiętać, że nie dadzą one tyle kolorów co farby i barwniki.

Malowanie jajek na piękne pisanki to podstawa, można z nich zrobić jeszcze ładniejsze pisanki w łatwy sposób. Wystarczy tylko w pomalowanych jajkach wydrapywać igłą dowolne wzory. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.