Jak malować sufit i ściany

Malowanie domuPrzed malowaniem każdej ściany należy ją wyrównać czyli szpachlować jeśli ma nierówności gładzią oraz szlifować aby powierzchnia była idealnie gładka. Ważne aby przed malowaniem ścian i sufitu także gruntować powierzchnię do malowania.

Można to zrobić zarówno farbami podkładowymi jak i gruntem – dobrym rozwiązaniem jest zmieszanie farby podkładowej z samym gruntem i dopiero taką masę nakładać na ścianę.

Mieszanie składników można wykonać w proporcji 50 na 50 czyli po równej połowie. Zapewni to już na wstępie to że powierzchnia złapie kolor co jest bardzo ważne przy późniejszym kryciu ściany farbą. Następnie gotową mieszankę przelewa się do kuwety z jakiej będzie pobierana na wałek lub pędzel.

Malowanie taką mieszanką oczywiście zaczyna się od sufitu. Należy pamiętać aby przy kryć wszystkie elementy wyposażenia pomieszczenia jakich nie chce się pochlapać farbą – najlepiej folią malarską.

Znaczną pomocą podczas gruntowania i malowania będzie używanie różnej wielkości wałków. Do konturów i rogów warto używać tych mniejszych bo będzie to dokładniejsze. Natomiast duże płaskie powierzchnie można malować dużym wałkiem lub pędzlem gdyż to znacznie zaoszczędzi czas wykonywania pracy – wałek pozostawia mniej śladów i nie gubi włosia więc warto mieć przede wszystkim go na uwadze.

Ważna wskazówka. Jeśli nie będziemy używać wałka przez dłuży czas lub pędzla lub będzie zmieniany kolor farby to należy umyć go z pozostałości koloru. Tym zabezpieczy się powierzchnię narzędzia zarówno przed wyschnięciem jak i mieszaniem się kolorów.

Jeśli na ścianie pojawi się jakaś grudka lub paproch to najłatwiej będzie go zlikwidować od razu a nie dopiero po jego przyschnięciu.

Zacieki można zeszlifować kostką ścierną. Jeśli wyrównywało się rogi lub kontury gładzią to należy je delikatnie wyszlifować a same detale podciągnąć wilgotną gąbką. Kolejna wskazówka, aby odciąć kolor ściany od sufitu należy zastosować taśmę malarską jaka zabezpieczy powierzchnię.

Malowanie sufitu i ścian jest bardzo proste i każdy możne zrobić to samemu. Warto zobaczyć więc ten poradnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.