Jak malować sufit i ściany

Jak malować sufit i ścianyPrzed malowaniem każdej ściany lub sufitu należy je wyrównać – czyli zaszpachlować, jeśli ma jakieś nierówności i dziury. Można wykonać to gładzią szpachlową lub gipsem.

Następnie trzeba nierówności szlifować (lub nałożoną gładź szpachlową), aby powierzchnia była idealnie gładka. Ważne aby przed malowaniem ścian i sufitu także gruntować powierzchnię do malowania.

Preparaty gruntujące – pomagają wzmocnić podłoże i jego przyczepność. Także wyrównują i zmniejszają chłonność podłoża a tym samym zmniejszają zużycie farby.

Można także to zrobić zarówno farbami podkładowymi jak i gruntem – dobrym rozwiązaniem jest czasami zmieszanie farby podkładowej z samym gruntem i dopiero to nakładać na ścianę. Dotyczy to szczególnie zakupu najtańszych farb, które słabo kryją.

Mieszanie składników można wykonać w proporcji 50 na 50 czyli po równej połowie. Zapewni to już na wstępie, że powierzchnia złapie szybko kolor, co jest bardzo ważne przy późniejszym kryciu ściany farbą. Następnie gotową mieszankę przelewa się do kuwety z jakiej będzie pobierana na wałek lub pędzel.

Mimo wszystko nie jest to niezbędne. Po zagruntowaniu ścian i wyschnięciu – można także je malować od razu. Ale do tego jest konieczna farba dobrej jakości.

Malowanie zawsze oczywiście zaczyna się od sufitu. Należy pamiętać, aby zakryć wszystkie elementy wyposażenia pomieszczenia – których nie chce się pochlapać farbą. Najlepiej to robić folią malarską. Istnieją farby o niskiej podatności na chlapanie – ale mimo wszystko, zawsze trochę się pobrudzi to co nie jest osłonięte.

Znaczną pomocą podczas gruntowania i malowania będzie używanie różnej wielkości wałków. Do konturów i rogów warto używać tych mniejszych bo będzie to dokładniejsze. Natomiast duże płaskie powierzchnie można malować dużym wałkiem lub pędzlem – gdyż to znacznie zaoszczędzi czas wykonywania pracy.

Wałek pozostawia mniej śladów i nie gubi włosia, więc warto mieć przede wszystkim go na uwadze przy malowaniu powierzchni. Także wałkiem maluje się zdecydowanie dokładniej i szybciej.

Ważna wskazówka. Jeśli nie będziemy używać wałka lub pędzla przez dłuży czas – albo też zmieniany kolor farby to należy je umyć. Tym zabezpieczy się powierzchnię narzędzia, zarówno przed wyschnięciem i uszkodzeniem jak i mieszaniem się kolorów.

Jeśli na ścianie pojawi się jakaś grudka lub paproch, to najłatwiej będzie go zlikwidować od razu, a nie dopiero po jego przyschnięciu.

Zacieki powinno się likwidować od razu. Jeśli wyrównywało się rogi lub kontury gładzią, to należy je delikatnie wyszlifować a same detale podciągnąć wilgotną gąbką. Kolejna wskazówka, aby odciąć kolor ściany od sufitu należy zastosować taśmę malarską, która zabezpieczy powierzchnię łączenia się kolorów .

Malowanie sufitu i ścian jest bardzo proste i każdy możne zrobić to samemu. Zapraszamy do kolejnych artykułów oraz komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *