Jak mocno oszczędzać energię i prąd

Oszczędzanie prądu i energiiOszczędzanie energii to bardzo ważny krok do zmniejszania własnych wydatków. Aby dobrze i skutecznie oszczędzać wcale nie trzeba wiele robić, oszczędzać można na bardzo wiele sposobów. Dobre oszczędzanie zawsze polega na wybieraniu korzystnych rozwiązań

Jak oszczędzać prąd – w oszczędzaniu prądu trzeba zrobić sobie wykaz co go ile pobiera. Znając największe stałe źródła poboru energii można szukać rozwiązań jak jej mniej zużywać. Najbardziej typowymi rozwiązaniami i które dają wiele oszczędności jest zastosowanie odpowiedniego oświetlenia w pomieszczeniach. Zazwyczaj aby oszczędzać energię wybiera się żarówko energooszczędne.

Wydatek na żarówki energooszczędne bardzo szybko się zwraca, warto to przeliczyć – żarówka tego typu pobiera 5 razy mniej energii niż jest jej faktyczna moc świecenia. Są to kolosalne liczby, dlatego warto wprowadzić w całym domu i firmie tylko taki typ oświetlenia.

Aby oszczędzać energię na oświetleniu wystarczy zamontować same żarówki energooszczędne – w każdej sekundzie ich palenia oszczędzamy 5 razy tyle ile by pobierała normalna żarówka prądu.

Kolejnym sposobem na oszczędzanie prądu jest zastosowanie nowszych technologi. Jeśli ktoś wiele korzysta z komputera lub telewizora warto zadbać o to, aby był on mało pobierający prąd. Głównie chodzi o ekrany typu LCD które zużywają znacznie mniej prądu. Oszczędzanie energii powinno być zaplanowane, warto sprawdzić co pobiera najwięcej energii i starać się poszukać na to rozwiązania.

Często zakupienie nowego sprzętu, który pobiera znacznie mniej prądu jest znacznie bardziej opłacalne. Prąd jest bardzo drogi, dlatego warto szukać wszelkich form aby się go mniej zużywało. Zastosowanie nowych rozwiązań w szybkim czasie się zwraca a po niedługim czasie przynosi same korzyści z oszczędzania.

Wracając do oświetlenia można także zastosować automatyczne wyłączniki działające na ruch. Działają one na zasadzie, że gdy w danym pomieszczeniu nie było żadnej większej reakcji automatycznie wyłączają światło.

Lampy sufitowe typu platformy z czajnikiem ruchu wcale nie są droższe od tych bez takiego wyposażenia. Także należy zwrócić uwagę na dwa kluczowe sprzęty AGD w domu. Pierwszym z nich jest pracująca stale lodówka – powinna być w klasie jak najmniejszego poboru energii. Drugim kluczowym sprzętem na którym można oszczędzać prąd jest pralka – także warto wybrać w najlepszej klasie oszczędzania energii.

Jeśli pracuje się wiele na komputerze, należy zdawać sobie sprawę że laptop pobiera kilkakrotnie mniej prądu niż komputer stacjonarny. Technologie nowoczesne są znacznie bardziej oszczędne w poborze prądu, dlatego warto wybierać sprzęty nowszego typu. Ich cena może być większa ale szybko zaczyna to procentować na korzyść w postaci oszczędności prądu.

Przed kupnem sprzętu na energię elektryczną warto zapoznać się z jego poborami oraz trwałością. O tym jak jeszcze można oszczędzać energię i prąd warto przeczytać więcej. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Jeden komentarz

  1. Sewowska pisze:

    Przede wszystkim trzeba określić co zużywa jej najwięcej, i starać się to zastąpić czymś bardziej ekonomicznym. Inna sprawa to zamontowanie jakiegoś panelu słonecznego, on często zwraca się z czasem bo produkuje energię, która samumem możemy wykorzystywać. Największe oszczędności u mnie były na żarówkach i zamianie komputera stacjonarnego na laptopa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: