Jak montować (założyć) narożnik budowlany

Montaż narożnika budowlanegoNarożniki budowlane osadza się na powierzchniach – które powinien on chronić przed uszkodzeniami oraz pomóc w jej równym profilowaniu. Stosowanie narożnika budowlanego ma więc zadania ochronne przed uszkodzeniem rogów oraz możliwość wyprofilowania go w sposób równy.

Montowanie narożnika budowlanego po przez jego prawidłowe osadzenie jest bardzo proste. Musi być to wykonane w sposób dokładny – aby nie było później z tym problemów.

Jak zamontować narożnik budowlany – na początku zdecydowanie warto dokładnie przygotować podłoże. Jeśli podłoże posiada jakieś farby lub elementy śliskie i brudne to warto je usunąć. Można to robić brutalnie, nawet zrywając warstwę wierzchnią. Jeśli naroże ma dziury, obicia i jest nierówne to nie należy na tym etapie się tym przejmować.

Podłoże należy odpylić a następnie zdecydowanie poleca się zagruntowanie miejsc na przyszły osadzony narożnik budowlany. Gruntownie zwiększy przyczepność podłoża, ujednolici jego strukturę i wyrówna chłonność. Po wyschnięciu emulsji gruntującej należy na naroże nałożyć to czym będzie przytwierdzany narożnik.

Z reguły jest to umocowane (wtopione) w warstwę gładzi szpachlowej, czasami gipsu a niekiedy choć rzadko betonu. Należy nanieść na powierzchni masę, w której będzie on zatopiony. Przykładowo dobrze nałożyć na cały róg (gdzie sięgają boki narożnika) gładzi szpachlowej grubszą warstwę. Na sam szczytowy róg warto dać jej większą ilość – dlatego, aby róg narożnika oparł się na masie – i nie powstały tam żadne puste przestrzenie.

Gdy masa w której będzie zatapiany narożnik została nałożona (powiedzmy gładź szpachlowa) – należy równo nałożyć narożnik na ten róg i mocno docisnąć na całej długości. Tak aby nadmiar masy wyszedł przez otwory technologiczne narożnika. On sam nie musi się cały w niej zanurzyć. Ważne, aby dobrze się zassał i zakleszczył w masie oraz był nałożony równo.

Nadmiar masy (szpachlowej lub gipsu itp.) – należy po wypchaniu przez otwory techniczne rozprowadzić i wyrównać pacą lub szpachelką. Czyli tutaj powstaje już pierwsze maskowanie zatopionego w masie narożnika budowlanego. Ważne – aby na tyle ile jest to możliwe wyrównać powierzchnie i rozprowadzić bruzdy masy.

Całość po wyrównaniu należy postawić do czasy całkowitego wyschnięcia. Jest prawdopodobne, że w wielu miejscach jeszcze prześwituje narożnik. Wtedy należy dodatkową cienką warstwą gładzi lub innej masy – w której wtapiało się narożnik zamaskować go. Całość najlepiej wykonywać „pacą”.

W początkowym czasie montowania narożnika budowlanego, nie trzeba się skupiać na jego dokładnym pokryciu. Z racji, że jego pełne maskowanie jest z reguły wykonywane podczas kładzenia gładzi na powierzchnie okalające naroża.

Można maskowanie wykonać już za pierwszym podejściem. Następnie gdy maskowanie i jego kotwienie wyschnie – przechodzi się do dalszej pracy. Należy postępować tak samo jak z całą powierzchnią (o ile praca nie była wykonywana tylko na narożach). Chodzi tutaj przede wszystkim o ponowne gruntowanie podłoża i następnie malowanie.

Zakładanie narożników budowlanych jest bardzo proste. Gdy robi się to po raz pierwszy, nie trzeba się tym stresować. Po prostu trzeba go nałożyć na masę i wtopić go z mocnym dociskiem a następnie rozprowadzić nadmiar masy. Najlepiej robić to pacą lub szpachelką, tak aby dodatkowo nadmiar masy zakrywał go od zewnątrz.. To zawsze wyjdzie dobrze. Zapraszam do kolejnych tematów oraz komentarzy.

Jeden komentarz

  1. Frantik pisze:

    U mnie robiłem to pod gładziami szpachlowymi. Metoda taka sama jak w tym artykule. Choć widziałem też jak robią to inaczej. Gdy tynkują że robili zagłębienie na narożniki i tam je skręcali śrubami czy kołkami a dopiero potem szpachlowali. Czyli ich trzymanie oparte było na wkrętach a nie zatopieniu w jakieś masie. Każda metoda jest dobra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *