Jak nakleić hartowane szkło ochronne na ekran smartfona

Szkło hartowane smartfonaSzkła hartowane na ekrany smartfonów to bardzo istotny aspekt wyposażenia. Dzięki tej ochronie ekran będzie znacznie bardziej zabezpieczony od standardowych uszkodzeń mechanicznych a także zabrudzeń.

Zanim przejdziemy do naklejania szkła hartowanego na smartfonie – warto wiedzieć, że są różne typy szkieł ochronnych. Różnią się one nie tylko typem wycięć ale także twardością. Na początku zawsze należy szukać takiego, jakie będzie pasowało do posiadanego modelu telefonu – chodzi tutaj zarówno o wielkość osłony jak i konieczne wycięcia, na przykład na przycisk home. Często też dobrze gdy są dodatkowe wycięcia na aparat w telefonie – czyli wysoka personalizacja.

Można także kupić uniwersalne szkło hartowane na smartfona – jego zaleta to dużo niższa cena względem tych oferowanych przez producenta. Uniwersalne mogą być dopasowane do przycisku home lub bez niego, natomiast trudno w nich znaleźć odpowiednie wycięcia na otwory przedniego aparatu fotograficznego – raczej nie pokrywają sekcji górnej.

Istotny aspekt to także twardość oraz jego grubość – najbardziej popularne to te o wartościach 9H – czyli bardzo twarde, bo mieszczące się przy końcu możliwej 10 stopniowej skali. Trudno je zarysować nawet nożem. Oraz o popularnej grubości 0,33 mm – im cieńsze tym łatwiej reaguje na dotyk. Im grubsze tym mocniejsze ale może być toporniejsze działanie dodatku na ekranie.

Świetnie jeśli szkło będzie miało także typ 2,5D – czyli zaokrąglenie na krawędziach o ile także ma taki ekran telefon.

Jak nakleić i założyć szkło hartowane na ekran smartfona – na początku należy dokładnie przetrzeć ekran, aby usunąć wszystkie zanieczyszczenia. W zestawach szkła z reguły są ściereczki do jego oczyszczenia. Dobrze jednak mieć też własna szmatkę bawełnianą, najpierw nią dokładnie wypucować ekran by usunąć z grubsza wszelkie przetłuszczenia i brud. Dołączone do zestawu ściereczki są bardzo małe – dlatego lepiej zrobić z grubsza oczyszczenia własną szmatką.

Następnie należy użyć to co znajduje się w zestawie montażowym. Z reguły jest to 1 – szmatka nasączona alkoholem oraz 2 – szmatka do przetarcia po użyciu tej pierwszej. Należy otworzyć paczkę 1 i przetrzeć załączoną szmatka dokładnie ekran (szmatka alkoholowa) we wszystkich miejscach.

Następnie numerem 2 (szmatka sucha) z zestawu należy ponownie przetrzeć dokładnie ekran. Bardzo ważne, aby na ekranie telefonu nie pozostały żadne tłuste ślady palców czy drobinki kurzu. Telefon najlepiej położyć na stole i na nim go przecierać bez jego podnoszenia czy ruszania.

Kolejny krok to odklejenie od szkła hartowanego zabezpieczającej foli ochronnej. Na szkle jest specjalny pasek do jej odklejania. Podczas odklejania foli należy pamiętać, aby jej nie zabrudzić palcami – nie można też jej odkładać na bok aby się nie ubrudziła

Najlepiej jak najszybciej nakleić szkło hartowane na czysty ekran smartfona. Należy dokładnie przyłożyć szkło hartowane na ekran – tą stroną z jakiej oderwaliśmy folię ochronną. Różne szkła mają różne wycięcia – często nie zajmują całego ekranu urządzenia, dobrze przed przyklejeniem i wszystkimi wcześniej wymienionymi czynnościami spróbować je przyłożyć w zabezpieczeniu na próbę.

Podczas naklejania należy pamiętać, aby robić to równo i najlepiej zacząć od boku lub przodu. Tak aby nie kładło się jednocześnie na całej powierzchni – inaczej mogą powstać inkluzje powietrzne. Najlepszym rozwiązaniem jest kładzenie go stopniowego wzdłuż telefonu – tak by wszystko było równo.

Naklejanie szkła hartowanego ochronnego na ekran smartfona to bardzo prosta czynność. Zajmuje dosłownie kilka minut, każdy sobie z nią poradzi bez najmniejszych problemów. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie oraz komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *