Jak napiąć (naciągnąć) siatkę do tenisa stołowego

Mocne naciągnięcie siatki na stole do tenisa stołowego jest bardzo ważne. Jeśli siatka jest zbyt luźna, będzie bardzo trudno prowadzić prawidłową wymianę piłek w grze.

Jak napiąć siatkę do tenisa stołowegoZbyt luźna siatka doprowadza do tego, że piłki przelatują na drugą stronę stołu po samej górnej taśmie siatki – przez co nie da się ich odebrać. Prawidłowe napinanie siatki do tenisa stołowego z łatwością można wykonać na kilka prostych sposobów.

Sposoby napinania siatki do tenisa stołowego

1. Wykorzystanie najbardziej typowego rozwiązania, dostarczonego przez jej producenta. Jeśli siatka ma z boku słupka łańcuszki, sznurki lub inne mocowania (pomagające w jej naprężeniu), to oczywiście należy zawsze je wykorzystać. Tak, aby maksymalnie ją naprężyć na całej długości. W przypadku łańcuszków, na podstawie siatki znajdują się otwory, do zaczepienia w nich ogniwka łańcuszka napinającego górną taśmę. W przypadku sznurków, może być to mniej wygodne obwiązywanie jakiś skobli lub haczyków. Łańcuszki są najwygodniejszą formą napinającą. Jeśli występują, z reguły nie trzeba stosować dodatkowych form napinających.

2. W przypadku gdy słupki i zestawy mocujące nie posiadają żadnych elementów napinających, lub są one niewystarczające – warto zastosować przykładowo napinacze gumowe. Do sznurka, który przechodzi przez środek taśmy górnej siatki – należy zamocować gumy (im silniejsze tym lepsze). Następnie zahaczyć je za krawędź dolną słupka, lub przeznaczonego do tego mocowania stołowego. Jest to stary system napinający – obecnie już rzadko spotykany.

3. Jeśli siatka posiada sznurek napinający w górnej taśmie, ale nie ma blokad. Wtedy można wykorzystać do naciągnięcia butelki z wodą. Zwykłe jednakowe butelki plastikowe, wystarczy napełnić wodą i zakręcić. Następnie za główkę butelki przymocować sznurek. Tak aby prowadnice słupka, prowadziły go z boku zestawu. Butelki powinny zwieszać się poniżej stołu. Ciężar butelek z wodą, będzie napinaczem siatki. To proste rozwiązanie, jeśli nie ma już innej możliwości do uzyskania odpowiedniego naprężenia.

Jak mocowane są siatki na stole do gry

Warto wspomnieć, że profesjonalne siatki do tenisa stołowego są przykręcane (rozporowo) do stołów. Ma to kolosalne znaczenie. Tylko silne przykręcenie podstawy słupków do blatu stołu (na ścisk), gwarantuje stabilność tych słupków. Rozwiązania amatorskie – na tak zwany klips (żabkę), nie pozwolą zamocować dobrego napięcia siatki. Jest to zbyt słaby montaż podstawy.

Jak prawidłowo powinna być zamocowana siatka do tenisa stołowego

Siatki profesjonalnie, zawsze mają wysokość 15,24 cm. Do sprawdzania tego są odpowiednie przymiary i miarki. Wystarczy je przyłożyć, aby oszacować czy spełnia ona normy rozgrywkowe. Napięcie siatki powinno mieć zawsze taki poziom, że po założeniu 100 gramowego ciężarka na jej środku – siatka maksymalnie się obniża o 10 mm w tym miejscu.

Jest to bardzo ważne, aby ten standard był spełniony. Jeśli na stole na którym prowadzi się rozgrywki, jest inny wymiar – to łatwo można rozkalibrować precyzyjność własnych uderzeń. Warto pamiętać, że stół do tenisa stołowego także ma ściśle określone wymiary i prawidłowe parametry.

Napięcie siatki jest bardzo istotne w przypadku rozgrywki i występowania netu. Net w tenisie stołowym jest nieprawidłowym zagraniem (przy serwisie) i zawsze jest związany z interakcją piłki serwującego z siatką podczas rozpoczęcia gry.

4. Innym sposobem jest zastosowanie (podobnie jak w punkcie 3) innych odważników. Mogą być to dowolne ciężarki, które można przypiąć do sznurka. Ważne aby były identyczne po obydwu stronach stołu. Wyjątkowo, jeśli można zaczepić o coś napinacz z jednej strony stołu – to pojedynczy odważnik, może być mocowany na przeciwnej jego stronie. Jest to bardzo skuteczne, choć mało wygodne.

5. W przypadku gdy siatka do gry, nie posiada żadnych sznurków napinających. Wtedy należy na krawędziach, tuż przy słupkach od góry – doszyć samemu sznurek lub taśmę materiałową. Tak aby za jej pomocą, można było napinać cały zestaw. Szczególnie dotyczy to tanich zestawów dla dzieci, lub do gry absolutnie rekreacyjnej.

6. Mało popularnym sposobem, ale czasami wykorzystywanym – jest przepuszczenie w wolnej przestrzeni tasiemki górnej jakieś linki na długość całej siatki. Wtedy cała górna część, będzie usztywniona i posiadała napinacz. Wadą jest trudność składania siatki do tenisa stołowego, oraz być może problem z jej odpowiednim umocowaniem w zależności od rodzajów słupków.

Zdecydowanie zalecamy stosowanie wyłącznie profesjonalnych siatek do tenisa stołowego. Wydają się one trochę droższe, ale jest to wydatek uzasadniony. Tańsze modele z reguły tworzą problem z odpowiednim napięciem siatki. Dodatkowo często nie posiadają wymaganych wymiarów.  Na domiar tego, to prawie zawsze mniej trwałe rozwiązania. Dlatego warto kupić coś przemyślanego, nawet będącego trochę większym jednorazowym wydatkiem.

Warto wspomnieć, że najlepsze parametry gry mają standardowe stoły do tenisa stołowego. Można oczywiście kupić taki o pomniejszonym blacie. Warto jednak pamiętać, że może on wypaczać grę i kodowanie ruchów, już na typowym stole rozgrywkowym. Jest to dobra opcja, jeśli nie posiada się miejsca na normalny stół, ale służąca tylko do zabawy i celów rekreacyjnych.

Przy napisaniu siatki do tenisa stołowego pamiętajmy, aby była ona na odpowiedniej wysokości. Prawidłowa jej wysokość to zawsze 15,25 cm nad stołem u krawędzi górnej. Na pewno istnieją jeszcze inne proste sposoby na napinanie siatki, jeśli takie znacie podzielcie się nimi. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

Dodatkowe źródła informacji:

  1. Tenis stołowy [pl.wikipedia.org] – ogólnie informacje o tenisie stołowym [dostęp 17/01/2024].
  2. Tenis stołowy poradniki [ToTemat.pl] – publikacje w postaci poradników na temat tenisa stołowego.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 5 / 5. Ilość ocen: 1

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Jeden komentarz

  1. Mocarny pisze:

    Ten pomysł z butelkami wody na końcach sznurków jest bardzo dobry. Wystarczają takie po litrze i siatka jest mega naprężona. Fajnie że ktoś dał taki pomysł. Faktycznie jak są same sznureczki to ciężko to napinać na konstrukcji uchwytu. Podczepienie wody rozwiązało całkowicie problem z naprężeniem. Gra się teraz znacznie lepiej niż poprzednio w tenisa stołowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: