Jak napinać (naciągnąć) siatkę do tenisa stołowego

Siatka naciąganieMocne naciągnięcie siatki do tenisa stołowego już zamocowanej na stole jest bardzo ważne. Jeśli siatka jest zbyt luźna, to bardzo trudno prowadzić prawidłową wymianę piłek.

Często przelatują one na drugą stronę po samej taśmie górnej siatki – przez co nie da się ich odebrać.

Napinanie siatki można wykonać na kilka prostych sposobów:

Można wykorzystać najbardziej typowe rozwiązanie dostarczone przez jej producenta. Jeśli siatka ma z boku na słupkach łańcuszki, sznurki lub inne mocowania, pomagające w jej naprężeniu to oczywiście należy je wykorzystać – aby maksymalnie ją naprężyć na całej długości.

W przypadku gdy słupki i zestawy mocujące nie posiadają żadnych elementów napinających lub są one niewystarczające – należy zastosować przykładowo napinacze gumowe. Do sznurka jaki przechodzi przez taśmę górną siatki – należy zamocować gumy (im silniejsze tym lepsze) i zahaczyć je za krawędź dolna słupka lub mocowania stołowego.

Jeśli siatka posiada sznurek w górnej taśmie to można wykorzystać go do naprężania za pomocą butelek z wodą. Zwykłe butelki plastikowe należy napełnić wodą i zakręcić. Następnie za główkę przymocować sznurek, tak aby prowadnice słupka prowadziły go z boku zestawu.

Wieszamy po obu stronach siatki wody na sznurkach, aby one ją naprężały. Sposób często wykorzystywany i bardzo dobry o ile jest silne mocowanie do stołu zestawu – czyli takie na dociski a nie klipsy.

Innym sposobem jest zastosowanie podobnie jak punkt 3 odważników. Mogą być to dowolne inne ciężarki, jakie można przypiąć do sznurka – ważne aby były identyczne po obu stronach stołu. Lub gdy można zaczepić o coś sznurek z jednej strony może być odważnik tylko na jednej stronie zestawu. Jest to bardzo skuteczne przy zestawach mocowanych na mocny docisk do stołu.

W przypadku gdy siatka nie posiada żadnych sznurków napinających, należy na krawędziach tuż przy słupkach doszyć samemu od strony górnej sznurek lub taśmę materiałową. Tak aby za jej pomocą można było napinać cały zestaw – szczególnie dotyczy to tanich zestawów dla dzieci lub do gry absolutnie rekreacyjnej.

Można także zamiast przyszywania tasiemek użyć agrafek na krawędziach górnych siatki. Gdy powstaną już te mocowanie postępować należy jak w punktach poprzednich.

Mało popularnym sposobem ale czasami wykorzystywanym jest przepuszczenie w wolnej przestrzeni tasiemki górnej od siatki drutu lub kołka drewnianego na długość całej siatki. Wtedy cała górna część będzie usztywniona. Wadą jest trudność składania siatki do tenisa stołowego oraz być może problem z jej odpowiednim umocowaniem w zależności od rodzajów słupków.

Nie mniej jednak czasami może być to jedynym rozwiązaniem gdy zestaw jest tylko na klipsa lub słaby docisk.

Przy napisaniu siatki do tenisa stołowego pamiętajmy, aby była ona na odpowiedniej wysokości. Prawidłowa jej wysokość to 15,25 cm nad stołem u krawędzi górnej. Na pewno istnieją jeszcze inne proste sposoby na napinanie siatki, jeśli takie znacie podzielcie się nimi. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

Jeden komentarz

  1. Mocarny pisze:

    Ten pomysł z butelkami wody na końcach sznurków jest bardzo dobry. Wystarczają takie po litrze i siatka jest mega naprężona. Fajnie że ktoś dał taki pomysł. Faktycznie jak są same sznureczki to ciężko to napinać na konstrukcji uchwytu. Podczepienie wody rozwiązało całkowicie problem z naprężeniem. Gra się teraz znacznie lepiej niż poprzednio w tenisa stołowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *