Jak napisać własną książkę
Napisanie własnej książki jest bardzo trudną rzeczą. Często mamy na nią bardzo dobry pomysł ale jak zabieramy się do pisania okazuje się że napiszemy ją na kilu stronach, bo nie mamy pomysłu jak zbudować jej cały świat.
Pisząc książkę rozpoczynamy od pomysłu przewodniego książki ale pozostałe cechy też są bardzo ważne, a na ich skład wchodzi między innymi: obsada i jej wprowadzenie, opisy otoczenia i sytuacji dziejącej się w książce, powiązania sytuacji bądź bohaterów. Tworzenie odmiennej osobowości bohaterów oraz odmiennej sceny w danych aktach i miejscach.
Jak napisać własną książkę – na początek gdy już mamy temat o czym ona będzie wymyślamy przed pisaniem jak ma się ona rozpocząć oraz najważniejsze jak ma się ona zakończyć. Bardzo ciężko pisać nie wiedząc jak się to wszystko skończy – powinniśmy wiedzieć jak się ona zakończy aby wiedzieć do czego dążyć pisząc kolejne jej strony.
Tworząc scenę w książce należy opisać dokładnie jak ona wygląda, co otacza bohaterów i jaki ma na nich wpływ. Zauważmy że w każdej książce jest więcej opisów niż konkretnych sytuacji, same opisy sceny zajmują kilka stron przy akcji jedno stronowej w danej scenie.
Powinno opisywać się dokładnie ruchy oraz to co myśli bohater. W pisaniu książki nie należy się spieszyć ale nie można także odkładać pisania gdyż bardzo łatwo jest stracić watek tego co się pisze. Książka nie może być oczywista to znaczy że powinno się w niej znajdywać kilka niedomówień i rzeczy wyjaśniających się dopiero w dalszym jej toku, pomimo tego że wystąpiły wcześniej.
Rozdziały książki powinny być rozpoczęciem czegoś nowego, kontynuacją do wcześniejszej części ale z drobnym przeniesieniem czasu, lub o tym samym czasie ale oznaczające rozpoczęcie się czegoś nowego.
Długość działów także ma znaczenie, nie mogą być one bardzo przewlekłe gdyż za dużo kumulacji także nie jest niczym dobrym. Dział książki powinien być taki aby osoba czytająca mogła na nim kończyć i zaczynać od następnego na drugi dzień – to znaczy że powinien być na tyle długi aby nie zmęczyć czytelnika podczas jednego czytania.
Tytuł książki to jedna tak naprawdę z najmniejszych czynności kosmetycznych – powinien on nawiązywać do tego o czym jest książka lub do głównej jej sceny czy najważniejszego w książce wydarzenia. Tytuł najbardziej trafny jest krótki a nie rozwlekły – najlepiej to dwa wyrazy. Działy książki nie muszą być tytułowane mogą być po prostu oznaczone cyfrą.
Na koniec dodam że wprowadzając bohaterów do własnej książki należy osobno napisać ich powiązania aby potem się nie pomieszać kto był z kim i kiedy, oraz w ich nazywaniu i tym co z nimi jest związane.
Należy mieć osobno na kartce napis o tym kim jest stworzona przez nas osoba – w przypadku gdy piszemy dziennik lub coś na faktach nie potrzeba aż takich zabiegów bo to znamy bez pomyłek, nie jak w przypadku postaci fikcyjnych. Zapraszamy do kolejnych artykułów.
Też nie każdy ma talent do pisania, wiele osób pisze ale nie ma do tego talentu. Natomiast wiele ma i nie pisze. Zajdel był świetnym pisarzem SF a Lem raczej słabym ale jakość się wybił – bo często kradł pomysły z innych pisarzy i przerabiał na własne kopyto. Pisanie nie jest łatwe bo wymaga stworzenia świata od podstaw jego opisanie.