Jak naprawić kabel elektryczny

Kabel elektryczny naprawaUrwany lub uszkodzony kabel elektryczny jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Czasami na uszkodzonym kablu gdy jego łącza są na wierzchu działają nasze urządzenia elektryczne ale jest to igranie z ogniem.

W przypadku urwania lub uszkodzenia kabla należy dokonać małej naprawy która jest bardzo prosta w wykonaniu.

Jak naprawić uszkodzony kabel – uszkodzony kabel oznacza że jest on dalej połączony od wtyczki do urządzenia elektrycznego ale elementy kabla są na wierzchu. Naprawa takiego stanu rzeczy powinna przebiegach na początku od wyłączenia kabla z gniazdka a następnie od przygotowania taśmy izolacyjnej oraz nożyka.

Można także zastosować specjalny klej do kabli jaki kupuje się w sklepach. Taśma izolacyjna jest to specjalna gumowana taśma kupowana w sklepach do urządzeń elektrycznych.

Zaczynamy naprawę, dokładnie wyciągamy ile się da z uszkodzonego kabla przewody, tak aby móc je owinąć każdy z osobna taśmą izolacyjną. Gdy przewody zostały owinięte należy z powrotem włożyć je do rurki kabla a jeśli jest to niemożliwe naciąć rurkę z kablami aby kabel mógł tworzyć linię prostą bez wybrzuszeń.

Do środka z kablami można wpuścić kleju do kabli aby wszystko się trzymało spójnie. Następnie całe kabel z obwodami w środku należy owinąć dokładnie ponownie taśmą izolacyjną. To wszystko – warto jednak zdać sobie sprawę ze jest to rozwiązanie prowizoryczne i na dłuższa metę lepiej kupić nowy kabel i go zamontować w urządzeniu, co także jest prostą czynnością.

Jak naprawić urwany kabel elektryczny – kabel jest oczywiście wyłączony z gniazdka zasilania. Zaczynamy od tego że obie strony z urwanym kablem rozcinamy tak aby mieć dobry dostęp do drutów kabla. Następnie zdejmujemy koszulki z drutów kabli na długości około 1 cm.

Kolejnym krokiem jest posiadanie lutownicy. W przypadku braku lutownicy można kable po prostu z sobą skręcić ręcznie (pamiętajmy o dobrych kolorach kabli aby pasowały do siebie) ale jest to partyzanckie rozwiązanie.

Lutownicą oraz cyną łączymy kable aby trzymały się razem, tylko pamiętajmy o dobrym dopasowaniu kabli pod kolor (taki sam kolor do takiego samego). Po złączeniu kabli postępujemy identycznie jak w przykładzie uszkodzenia kabla czyli działamy taśmą izolacyjną którą wszystko owijamy.

Pamiętajmy że i tak najlepiej jest wymienić kabel na nowy a takie  rozwiązania są dobre na określony czas.

Jeden komentarz

  1. GUBras pisze:

    U mnie był taki problem, że kabel miał przebicie przy wtyczce. Tam się popsuła jego osłona. Wyciąłem cześć uszkodzoną i założyłem wtyczkę już na zdrowej. Faktem jest, że musi być do tego wtyczka którą się rozkręca a nie taka zagumowana na stałe. Teraz niestety bardzo często robią jakie jednorazowe przewody elektryczne aby je wymieniać a nie naprawiać. Można odciąć kabel i kupić samą wtyczkę do zamontowania na odciętym kablu czy wtyczce stałej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *