Jak naprawić luz korby w rowerze

Luzy korbyJak naprawić zluzowana korbę – to bardzo proste należy zobaczyć dlaczego jest obluzowana. Może być zresztą tylko z jednego powodu czyli luzów ośki.

Otóż co należy zrobić. Przygotować klucze do odkręcenia pierścienia przy osi co trzyma miski. Jest on z drugiej strony niż korba.

Może być potrzeby klucz rowerowy specjalny zależy od mocowania lub młotek i przebijak w prowizorce. Gdy odkręcimy pierścień (czyli tą płaską dużą nakrętkę) dokręcamy miskę czyli to co jest wewnątrz ramy roweru. Może mieć ona zakończenia do zwykłego klucza jak i po raz kolejny rowerowe końcówki.

Kręcimy ją zwykłym kluczem aby ją dokręcić tak by korba nie latała (uwaga może już jest za bardzo wytarta lub ośka i trzeb to  zmienić na nowe).

Jeśli jest coś za mocno wytarte to będzie widać po tym że dokręcając miskę gwint będzie się chował w ramie roweru i nie starczy miejsca na nim na pierścień, który mamy potem przykręcić aby się nie odkręcała miska. Wtedy należy zaopatrzyć się w nowe miski i ośkę taką samą.

Nowy zestaw nie jest dużym wydatkiem. Jeśli dokręcamy miskę i luz zostaje wyeliminowany i kręci się ona bez oporu to jest dobrze i skradamy wszystko dokręcone. Jeśli nie, to musimy zainwestować w nowe części.

Najlepiej jednak przed samym dokręceniem luzów na misce zajrzeć do środka czyli całkowicie wykręcić miski i obejrzeć je od strony wewnętrznej oraz tak samo ośkę – może ma już duże ubytki i wyżłobienia od kulek – także warto obejrzeć wianki czy są jeszcze dobre a kulki nie wytarte, na koniec wszystko ładnie zasmarować smarem jak najgęstszym i skręcić by nie było luzów.

Cały ten mechanizm ma tylko 6 elementów czyli: 2 miski, 2 wianki, 1 ośkę i pierścień dokręcający miskę. Przy złożeniu zawsze pamiętajcie o zasmarowaniu aby wszystko chodziło płynnie i długie lata.

Warto dodać że lepszym rozwiązaniem i znacznie bardziej długotrwałym jest zastosowanie suportu – jest to cały gotowy mechanizm wsadowy. Takie rozwiązania szczególnie wart polecić. O naprawach warto przeczytać więcej. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.