Jak naprawić luz na kole roweru

Naprawa koła roweruWiele osób ma w swoich 2 kołowych środkach lokomocji luzy tylnego i przedniego koła na osi. Nie usuwa ich gdyż nie wie jak się za to zabrać. Na początek może jednak co może wyniknąć z takiego obluzowania.

Gdy koło ma za dużo luzu, może się wyginać obręcz koła przy hamowaniu lub skręcaniu, także dynamika jazdy już nie jest tak duża jak w sprawnym rowerze.

Samo zużywanie łożyska jest większe jak i denerwujące częste przeskoki w kole to w jedną to na drugą stronę. Możliwe jest także mocniejsze wycieranie hamulców nawet bez hamowania.

Naprawić taki problem można w bardzo prosty sposób. Wystarczy nam do tego klucz 15 zwykły którym odkręcamy śrubę trzymającą koło w widełkach lub mocowaniu tylnego koła. Śrubę tą nie wykręcamy do końca lecz ją tylko poluźniamy aby było luźne koło na widełkach.

Następnie po poluzowanej tej nakrętki do której mamy lepszy dostęp czyli nie tam gdzie są zębatki dokręcamy konusa. Konus to nic innego jak czworobok po wewnętrznej stronie mocowania roweru na ośce. Wygląda on jak czarny wałek i da się go dokręcać kluczem rowerowym płaskim.

Obok konusa, który zawsze jest o barwie czarnej lub siwej także znajduje się śrubka kontrująca aby konus nie odkręcał się sam podczas jazdy. Możemy także poluźnić tą nakrętkę kontrującą i dokręcić następnie konusa oraz gdy stwierdzimy że koło już nie lata dokręcamy i nakrętkę kontrującą

Gdy stwierdzamy że wszystko już jest ok to skręcamy nakrętkę mocującą koło. Teraz unosimy rower i zakręcamy kołem aby stwierdzić dwie rzeczy. Pierwsza czy równo przykręciliśmy koło na widełkach ramy oraz co ważniejsze czy nasze koło obraca się swobodnie na dokręconym konusie czy może wygląda na to że samoistnie szybko hamuje obrót kołem po zakręceniu.

Jeśli coś za mocno hamuje trzeba odrobinę poluźnić konus. Do całej tej czynności naprawy luzów na ośkach można zdjąć całkiem koło i próbować czy nie ma luzu w poruszaniu samą ośką a potem tylko skręcić koło do ramy.

Przy zdjęciu koła jest to metoda łatwiejsza w regulacji, ale wymaga więcej odkręcania – natomiast dokręcanie na ramie konusów jest prostsze ale czasami trzeba wykonać więcej podejść bo nie mamy tyle miejsca do operowania kluczami i sprawdzania czy wszystko jest w porządku.

Cała taka czynność nie trwa dużej niż 5 minut i nic nie trzeba się brudzić. Pamiętajmy jednak że także konus z czasem się wyciera jak i sama ośka w rowerze więc po około 5 dokręcaniu zainwestujmy w nowe części które kosztują naprawdę bardzo mało. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.