Jak naprawić myszkę gdy skacze przewijanie rolki (scroll) – to proste

Naprawianie rolki myszkiMyszka komputerowa z czasem może przestać działać prawidłowo. Najczęściej przestaje działać przewijanie za pomocą scrolla czyli potocznie zwanej rolki. Gdy zepsuje się rolka w myszce podczas przewijania obrazu on zaczyna skakać – w górę i w dół. W takim przypadku powstaje bardzo duży dyskomfort korzystania z urządzenia. Więc warto to naprawić, tym bardziej – że jest to łatwe.

Takie problemy prawie zawsze powstają poprzez zabrudzenie się elementów sterujących scrollem. A więc cała praca polega na ich przeczyszczeniu.

Jak naprawić myszkę gdy skacze przewijanie rolki scrolla – na początku potrzebujemy do tego śrubokręta do odkręcenia śrubek z obudowy myszki. Śrubki są zawsze pod spodem. Jeśli ich nie widać, to mogą być ukryte pod naklejkami lub innymi elementami doklejonymi na jej spodzie.

Uwaga – jeśli elementy poślizgowe, naklejki lub inne elementy nie chcesz ich zdejmować. Gdy nie widać śrubek to napiszę znacznie poniżej (kilka akapitów dalej), jak spróbować to naprawić bez otwierania myszki.

Po rozkręceniu myszki należy rozchylić jej obudowę lub zdjąć górny korpus. Tam z reguły trzyma się on na profilowaniu, a nie jest przytwierdzony na stałe. Bez obaw można to ściągnąć z wyczuciem. Dobra wiadomość jest taka – że już naprawdę jesteśmy w połowie naprawy.

Następnie potrzebujesz wacika – może być ten do czyszczenia uszu oraz odrobinę wódki lub spirytusu – może być salicylowy z apteki. Z wacika wyciągnij górną część waty, tak aby był sam patyczek (nie ważne z czego on jest zrobiony).

Następnie nabierz na patyczek od wacika wspomniany wcześniej alkohol (wódka lub spirytus – spirytus lepszy bo mocniejszy). Następnie przyłóż go do miejsca gdzie jest bębenek sterujący scrollem. Jest to półokrągły plastik z widoczną w środku falowaną blaszką. Na pewno go rozpoznasz bo jest on z jednej strony bolców rolki. Chodzi o to, aby z patyczka wacika spadła na niego kropelka alkoholu.

Polecam kilka razy nabranie na wacik kropli spirytusu i opuszczenie go na urządzenie sterujące – czyli tą blaszkę wewnątrz bębenka. Tak aby alkohol wpływał do środka tego mechanizmu. Jeśli wpuściłeś tam z 3-5 kropel po prosty wykonałeś zadanie. Możesz przy okazji też wyczyścić podpory scorrla, bo pewnie na nich jest też kurz. Czyścić to można niepotrzebną szczoteczką do zębów lub pędzelkiem. Na kurz nakręcony na podporach rolki można użyć igły.

Następnie złóż myszkę – czyli ją skręć i na pewno będzie działać już prawidłowo.

Jeśli natomiast nie chcesz rozkręcać myszki z jakiegoś powodu. Można spróbować to zrobić bez jej otwierania. Postaraj się wpuścić kilka kropel z patyczka wacika na bok rolki scorlla (Musisz wpuścić je po każdej stronie rolki, bo nie wiesz, z której strony jest mechanizm sterujący). Jak spadną kropelki na bok rolki to przechyl myszkę w bok, tak aby spłynęło wzdłuż jej podpór spirytus i sam po podporach dostał się do jej elementu sterującego.

To nie zawsze da się wykonać bez rozkręcania – ale bardzo często jednak się też udaje.

Spirytus rozpuszcza zatłuszczenia i brud. Dlatego ponownie myszka zaczyna prawidłowo przewijać rolką. Jak widać ta naprawa jest bardzo łatwa i szybka. Zapraszam do następnych artykułów oraz komentarzy.

12 komentarzy

 1. Marciek22 pisze:

  A tego nie słyszałem i szkoda. Bo moja wcześniejsza się zepsuła na takim właśnie złym przewijaniu obrazu. Wywaliłem ją i kupiłem nową. Szkoda, że nie wiedziałem o tym. Może akurat by dało się to naprawić. Myślałem, że to już jest po myszce na 100%.

 2. Fizkwicz pisze:

  Witam, a czy można wpuścić tam coś innego niż spirytus. Bo u mnie na tą chwilę go nie ma w domu? Coś innego też zacznie działać tak samo odblokowując tą rolkę do przewijania?

  1. Trudno powiedzieć. To musi odparować i rozpuszczać tłuszcze. Więc teoretycznie można by próbować rozpuszczalnik czy odrobinę benzyny. Powinno być działanie zbliżone. Ale przecież w dowolnej aptece masz salicylowy za jakieś 4 zł buteleczkę.

  2. Konppow pisze:

   Można też spróbować wody utlenionej. Ma częściowo działanie rozpuszczające ale dłużej wysycha niż spirytus co szybko paruje. Samemu zawsze polecam rozkręcanie sprzętu i tam dokładne jego przeczyszczenie pędzelkiem.

 3. michał pisze:

  Mi scroll po prostu swobodnie lata i nie przewija strony, a nie słyszałem żeby miał taką funkcje. Model to krypton 220 mam go rok, i nie wiem jak sobie poradzić.

 4. bogdan pisze:

  Kilka razy czyściłem, po czyszczeniu chodził dobrze na drugi dzień znowu to samo. w czym problem.
  Mysza esperanza 6d rgb

  1. Andrzej Filych pisze:

   Płytka tłuszczowa jest tam grubsza. Rozpuszcza się i przestaje się to ślizgać, ale po jakiś czasie ponownie zachodzi. Aby ten problem nie powstawał, trzeba to bardzo dokładnie wykonać i większą ilością odtłuszczacza oraz większą ilością czasu. Tak aby dobrze usunąć to co powoduje problem w myszce. Też tak miałem, wystarczyło zrobić to dłużej i dokładniej i już problem od kilku miesięcy nie występuje.

 5. Patryk pisze:

  Witam mogę użyć octu spirytusowego?

  1. Tak, ale nie wiem czy to będzie działać. Podejrzewam że spirytus salicylowy może pomóc. Ale ocet spirytusowy do naprawy myszki tego nie wiem. Nawet nie wiedziałem, że coś takiego istnieje. Daj znać czy się naprawi po tym, – kwestią jest czy to odparowuje czy zostaje jakieś lepkie. Jak lepkie to sobie pogorszysz a nie naprawisz. To musi mieć działanie odtłuszczające.

 6. Emeryt. pisze:

  ToTemat-na jakim Ty świecie żyjesz, że nie wiesz o istnieniu octu spirytusowego? To najpopularniejszy rodzaj octu!!!!No, chyba że nie jesteś Polakiem!!!

  1. Czy to oznacza, że są jakieś arkana (na przykład książka z wytycznymi), jakie rzeczy mają znać prawdziwi Polacy? Bo jak nie znają to już są bezpańscy? Muszę przyznać, że nie spotkałem się jeszcze z taką argumentacją. A o takim occie nigdy wcześniej nie słyszałem. Ale ciekawy jestem czy pomoże na problem z myszką. Podejrzewam że nie, bo to jednak musi być szybko opracowujący alkohol czy choćby nawet rozpuszczalnik – coś co ma działanie dodatkowe odtłuszczające. Ocet mi wydaje się zbyt słaby – ale co to jest ocet spirytusowy i jak zadziała na myszkę to nie wiem.

   1. Tadeusz pisze:

    Wszelką wiedzę tajemną i insze arkana zgłębisz czytając “na: Temat”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *