Jak naprawić myszkę gdy skacze przewijanie rolki (scroll)

Naprawa rolki w myszce do komputeraMyszka komputerowa z czasem może przestać działać prawidłowo. Najczęściej przestaje w niej działać przewijanie za pomocą scrolla,  czyli potocznie zwanej rolki. Gdy zepsuje się rolka w myszce, to podczas przewijania obrazu zaczyna on przykładowo skakać – w górę i w dół.

W takim przypadku powstaje bardzo duży dyskomfort podczas korzystania z takiego uszkodzonego urządzenia. Często jest nawet niemożliwe użytkowanie tego sprzętu, podczas swobodnego przeglądania Internetu lub pracy. Warto to naprawić samodzielnie. Tym bardziej, że jest to łatwe do wykonania.

Co jest powodem uszkodzenia rolki w myszce komputerowej

Takie problemy prawie zawsze powstają, poprzez zabrudzenie elementów sterujących scrollem (rolką). Zabrudzenie to, jest tak naprawdę ich otłuszczeniem. Podczas korzystania z myszki, przenosi się nasz naskórek oraz część łojowa z dłoni na rolkę myszki. Następnie pod wpływem ruchu scrolla i ciepła z dłoni, warstwa zabrudzenia przesuwa się wzdłuż prowadnic rolki. Tak dostaje się zatłuszczenie z brudem, do kontrolera pracy rolki w tym urządzeniu. Wtedy podczas korzystania z scrolla, obraz na wyświetlaczu zaczyna skakać podczas przewijania.

Jak samodzielnie naprawić scroll (rolkę) w myszce

Jeśli skacze przewijanie obrazu, podczas korzystania z rolki (scrolla) – to mamy dwie różne możliwości, skutecznej naprawy tego urządzenia.

1 sposób naprawy. Jest bardziej złożony, ale dokładniejszy i zawsze rozwiązuje problem. Do niego potrzebujemy śrubokręta, aby odkręcić śrubki z obudowy myszki. Śrubki są zawsze pod spodem urządzenia. Jeśli ich nie widać, to mogą być ukryte pod naklejkami, lub innymi elementami doklejonymi na jej spodzie. Niektóre myszki mogą nie mieć śrubek – jeśli są na zatrzaski obudowy. Musimy otworzyć urządzenie, aby zajrzeć do jego środka.

Uwaga: jeśli nie chcemy naruszać elementów poślizgowych, naklejek lub innych rzeczy zasłaniających dostęp do śrubek / zatrzasków. To warto wykorzystać sposób 2.  On będzie się opierał na próbie naprawy, bez otwierania obudowy myszki.

Po otworzeniu obudowy myszki, należy delikatnie rozchylić jej obudowę lub zdjąć górny korpus. Górny korpus obudowy z reguły trzyma się na profilowaniu, a nie jest przytwierdzony na stałe. Bez obaw, można to rozchylić z wyczuciem. Dobra wiadomość jest taka, że już naprawdę jesteśmy w połowie naprawy.

Nasz film: Jak naprawić rolkę w myszce – gdy skacze przewijanie scroll.

Następnie potrzebujemy wacika. Bardzo dobrze się sprawdzają te do czyszczenia uszu. Niezbędne będzie także coś, do rozpuszczania tłuszczu – czyli odrobina spirytusu. Może być to tani spirytus salicylowy z apteki. Z wacika ściągamy górną część waty, tak aby był sam patyczek.

Jeśli w środku obudowy myszki widzimy “koty” z kurzu oraz inne zabrudzenia, to powinniśmy je usunąć. Całość dobrze jest także silnie przedmuchać, aby usnąć luźne zabrudzenia i kurz. Samemu do tego używam gruszki powietrznej z dyszą, takiej do czyszczenia optyki i klawiatur.

Następnie nabieramy na patyczek wspomniany alkohol. Kolejnym krokiem jest przyłożenie patyczka do miejsca gdzie jest bębenek sterujący scrollem (rolką). Jest to półokrągły plastik z widoczną w środku falowaną blaszką. Bardzo łatwo go rozpoznać, bo jest on tylko z jednej strony prowadnicy rolki. Chodzi o to, aby z patyczka wacika spadła na niego kropelka alkoholu.

Polecam kilka razy nabranie na wacik kropli spirytusu i opuszczenie jej na urządzenie sterujące. Czyli tą blaszkę wewnątrz bębenka, sterującego ruchem rolki. Tak aby alkohol, na pewno wpłynął do środka tego mechanizmu. Jeśli wpuścimy tam z 2-3 kropelki, to już prawdopodobnie naprawiliśmy myszkę. Warto przy okazji wyczyścić też podpory rolki, bo pewnie na nich jest kurz. W czyszczeniu można sobie pomóc używając szczoteczki do elektroniki, lub zużytej szczoteczki do zębów.

Następnie pozostaje ponownie złożyć myszkę. Warto odczekać około 10 minut po naprawie. Aby całość odtłuszczającej cieczy się ulotniła. Spirytus ma to do siebie, że rozpuszcza także tłuszcze – a więc odtłuszcza też elektronikę. Dlatego jest powszechnie używany przez informatyków, do licznej naprawy urządzeń i styków.

2 sposób naprawy. Jeśli nie chcesz rozkręcać myszki z jakiegoś powodu. Można spróbować ją naprawić bez otwierania. Tutaj także trzeba wykorzystać wcześniej wspomniany patyczek od wacika. Patyczek przygotowujemy na tej samej zasadzie jak w sposobie 1.

Na patyczek wacika należy nabrać spirytus (może być salicylowy). Następnie trzeba upuścić krople spirytusu na bok rolki myszki. Tak aby kropelka wpłynęła do środka. Po opuszczeniu kropelki na prawą stronę rolki – należy myszkę lekko przechylić w prawo. Dzięki temu, wpuszczona kropla spłynie po prowadnicy rolki do jej sterownika.  Dobrze jest wpuścić 3 – 4 krople na każdą stronę myszki. Sterownik z reguły jest po prawej stronie, to do niego muszą dotrzeć te wpuszczane krople. Po każdej aplikacji trzeba pamiętać, aby przechylać lekko myszkę na stronę – po jakiej została wpuszczona kropla.

Po wykonaniu tego zdania, warto odczekać około 10 minut na odparowanie spirytusu z urządzenia. Następnie można podłączyć urządzenie do komputera. Powinno już działać prawidłowo. Jeśli nadal będą widoczne problemy myszki, warto skorzystać z opisanego sposobu 1. Metoda z rozbieraniem obudowy, jest o wiele bardziej dokładna i skuteczna.

Warto pamiętać, że co jakiś czas – warto czyścić myszkę wewnątrz. Kurz silnie się zbiera we wnętrzu tych urządzeń. Tylko dokładne czyszczenie, zapewnia jej długotrwałe działanie. Najbardziej podatne na problemy wywołane przez bród, są myszki z ażurowa obudową. Tam znacznie łatwiej mogą dostawać się zanieczyszczenia do jej wnętrza.

Wcześniej czy później, myszki nie da się naprawić w tak łatwy sposób. Zużyciu ulegają też elementy wewnętrzne, klawisze, rolka a nawet mostki podtrzymujące rolkę. Wtedy oznaki zużycia materiału będą dobrze widoczne, lecz tylko z wnętrza tego urządzenia. Dlatego warto do niej zaglądać co jakiś czas, choćby na samo czyszczenie. Zapraszam do następnych artykułów oraz komentarzy.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 5 / 5. Ilość ocen: 1

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

13 komentarzy

 1. Marciek22 pisze:

  A tego nie słyszałem i szkoda. Bo moja wcześniejsza się zepsuła na takim właśnie złym przewijaniu obrazu. Wywaliłem ją i kupiłem nową. Szkoda, że nie wiedziałem o tym. Może akurat by dało się to naprawić. Myślałem, że to już jest po myszce na 100%.

 2. Fizkwicz pisze:

  Witam, a czy można wpuścić tam coś innego niż spirytus. Bo u mnie na tą chwilę go nie ma w domu? Coś innego też zacznie działać tak samo odblokowując tą rolkę do przewijania?

  1. ToTemat pisze:

   Trudno powiedzieć. To musi odparować i rozpuszczać tłuszcze. Więc teoretycznie można by próbować rozpuszczalnik czy odrobinę benzyny. Powinno być działanie zbliżone. Ale przecież w dowolnej aptece masz salicylowy za jakieś 4 zł buteleczkę.

  2. Konppow pisze:

   Można też spróbować wody utlenionej. Ma częściowo działanie rozpuszczające ale dłużej wysycha niż spirytus co szybko paruje. Samemu zawsze polecam rozkręcanie sprzętu i tam dokładne jego przeczyszczenie pędzelkiem.

 3. michał pisze:

  Mi scroll po prostu swobodnie lata i nie przewija strony, a nie słyszałem żeby miał taką funkcje. Model to krypton 220 mam go rok, i nie wiem jak sobie poradzić.

 4. bogdan pisze:

  Kilka razy czyściłem, po czyszczeniu chodził dobrze na drugi dzień znowu to samo. w czym problem.
  Mysza esperanza 6d rgb

  1. Andrzej Filych pisze:

   Płytka tłuszczowa jest tam grubsza. Rozpuszcza się i przestaje się to ślizgać, ale po jakiś czasie ponownie zachodzi. Aby ten problem nie powstawał, trzeba to bardzo dokładnie wykonać i większą ilością odtłuszczacza oraz większą ilością czasu. Tak aby dobrze usunąć to co powoduje problem w myszce. Też tak miałem, wystarczyło zrobić to dłużej i dokładniej i już problem od kilku miesięcy nie występuje.

 5. Patryk pisze:

  Witam mogę użyć octu spirytusowego?

  1. Tak, ale nie wiem czy to będzie działać. Podejrzewam że spirytus salicylowy może pomóc. Ale ocet spirytusowy do naprawy myszki tego nie wiem. Nawet nie wiedziałem, że coś takiego istnieje. Daj znać czy się naprawi po tym, – kwestią jest czy to odparowuje czy zostaje jakieś lepkie. Jak lepkie to sobie pogorszysz a nie naprawisz. To musi mieć działanie odtłuszczające.

 6. Emeryt. pisze:

  ToTemat-na jakim Ty świecie żyjesz, że nie wiesz o istnieniu octu spirytusowego? To najpopularniejszy rodzaj octu!!!!No, chyba że nie jesteś Polakiem!!!

  1. Czy to oznacza, że są jakieś arkana (na przykład książka z wytycznymi), jakie rzeczy mają znać prawdziwi Polacy? Bo jak nie znają to już są bezpańscy? Muszę przyznać, że nie spotkałem się jeszcze z taką argumentacją. A o takim occie nigdy wcześniej nie słyszałem. Ale ciekawy jestem czy pomoże na problem z myszką. Podejrzewam że nie, bo to jednak musi być szybko opracowujący alkohol czy choćby nawet rozpuszczalnik – coś co ma działanie dodatkowe odtłuszczające. Ocet mi wydaje się zbyt słaby – ale co to jest ocet spirytusowy i jak zadziała na myszkę to nie wiem.

   1. Tadeusz pisze:

    Wszelką wiedzę tajemną i insze arkana zgłębisz czytając “na: Temat”.

 7. UNST pisze:

  Ja zrobiłem zwykłą wódką xD

  Działa polecam !!!! a też chciałem kupywać nową myszkę DZIEKIII za protip !! <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: