Jak naprawić skrzypiący fotel do komputera

Naprawa fotela aby nie skrzypiałFotele i krzesła do komputera z czasem zaczynają skrzypieć. Nieprzyjemne odgłosy skrzypienia i piszczenia – powstają na skutek ocierania się ruchomych elementów o siebie, w konstrukcji tych urządzeń. Gdy fotel jest nowy, z reguły nie wydaje żadnych nieprzyjemnych dźwięków. Taki problem powstaje dopiero po dłuższym czasie jego użytkowania.

Pierwsze skrzypienie fotela komputerowego – z reguły pojawia się po kilku miesiącach użytkowania. Następnie z czasem narasta coraz bardziej. Na początku to małe odgłosy i piski, z czasem stają się coraz głośniejsze, nawet przy coraz mniejszych ruchach jego użytkownika. W końcu dochodzi do skrzypienia, pisków i trzasków – gdy się siedzi na fotelu komputerowym i nawet delikatnie zmienia swoją pozycję ciała.

Jak naprawić skrzypiący fotel – jest to bardzo proste i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności oraz narzędzi. Fotel na spodniej stronie siedziska ma duże łączenie siedziska z podstawą (rurą pneumatyczną – siłownikiem). W zależności od konstrukcji fotelu – dostęp do tej podstawy jest – albo mocno zabudowany, albo z widocznym dojściem.

Skrzypienie nie wynika z siłownika i jego ruchów. Powstaje na sprężynach fotela, przy podstawie siedziska, oraz ruchomych elementach wykonanych z metalu. Na prawie każdym fotelu do biurka komputerowego można się bujać, odchylać, regulować jego wysokość i wykonać inne regulacje. Skrzypienie powstaje na tych elementach, gdzie powstaje duże tarcia – podczas gdy dociskamy fotel ciężarem naszego ciała.

Najłatwiej jest obrócić fotel do góry nogami i przypatrzyć się, gdzie znajdują się stalowe części ruchome. Szczególnie chodzi o sprężyny, przy stopie trzymającej siedzisko. Także znajdują się tam stalowe elementy ruchome. Przykładowo takie jak dźwignie oraz sworznie – trzymające fotel w linii, ale pomagające mu się odchylać. Bardzo często największy parobem skrzypienia fotelu powstaje na tych sworzniach.

Do eliminacji skrzypienia fotela potrzebujemy czegoś do naoliwienia tych elementów. Moim zdaniem, najlepiej sprawdza się zwykły olej wazelinowy. Jeśli nie mamy dostępnego takiego oleju, to można zastosować dowolny inny – nawet silnikowy do samochodu, w ostateczności kulinarny (choć to najsłabsze wyjście). Olej wazelinowy niejednokrotnie przydaje się w domu, warto posiadać jego butlę z dozownikiem. Z reguły mają one 50 – 100 mm.

Jeśli dostęp do części ruchomych fotela jest utrudniony, a cała podstawa mocowania siedziska jest mocno zabudowana – to należy ją odkręcić od siedziska. BARDZO WAŻNE – nigdy nie smarujemy siłownika pneumatycznego, ani jego okolicy. To nie on skrzypi i to nie on jest problemem. Nie smarujemy ani siłownika, ani jego wieńczenia w podstawie oraz siedzisku.

Olejem wazelinowym, lub dowolnym innym olejem, powinno się naoliwić wszystkie części ruchome w metalowej podstawie siedziska. Z wyłączeniem elementów siłownika. Będą to wszystkie sprężynki, sworznie i elementy, które mogą mieć ruch podczas siedzenia na fotelu. Każdy fotel jest zrobiony inaczej – także, niektórzy będą mieli tam tyko sworznie, inni sprężynki i sworznie – lub jeszcze inne rozwiązania.

Jeśli podstawa siedziska nie jest mocno zabudowana – można zrobić naoliwienie tych części bez rozkręcania tego elementu. Jeśli jest cała szczelnie obudowana, to do naoliwienia trzeba wykręcić te śruby mocujące oo siedziska. Aby zajrzeć do środka podstawy siedziska od góry i naoliwić ruchome części.

Nie trzeba dawać wiele oleju. Wystarczy wszędzie w element trący o inny element stalowy – tylko 1 mała kropelka. Takie naoliwienie części ruchomych (które skrzypiały) – rozwiązuje problem na kolejnych kilka miesięcy – cichej pracy fotela. Z czasem zacznie ponownie skrzypieć, kiedy naoliwienie się wyczerpie. Wtedy taką czynność trzeba będzie potworzyć w ten sam sposób. Naprawienie fotela do komputera i jego irytującego skrzypiącego hałasu – zajmie nie więcej, niż około 5 minut.

Zdecydowanie polecamy naoliwienie tych elementów fotelach jak najszybciej. Piski i skrzypienie to dopominanie się tego urządzania o konserwację. Jeśli tego się nie robi, to nie tylko narasta problem z hałasem. Także wycierają się elementy ocierające o siebie – a więc następuje powolne ich wyrabianie. To wszystko w tym temacie, zapraszamy do kolejnych artykułów w serwisie.

3 komentarze

  1. BoNek pisze:

    Będę musiał się wziąć za swój fotel gamingowy, bo jest z nim coraz gorzej. Na początku tylko czuć było, coś jak by przeskakiwanie. Potem skrzypienie i takie pierdy. Wieczorami szczególnie niefajne gdy jest ogólnie ciszej. Postaram się tym zająć w najbliższych dniach. Dobrze, że napisaliście czym to oliwić. Kupie ten olej i przesmaruje mu wszystkie części. Pozdrawiam

  2. Oskarek pisze:

    Hura uratowałem fotel do komputera. Byłem pewny że już zawsze będzie jęczał a tutaj przestał. Dałem dokładnie tam oleju trochę gdzie mówiliście. Na początku jeszcze trochę pojękiwał ale i tak był lepiej. A na drugi dzień zupełnie przestał skrzypiec. Pewnie olej się rozprowadził dobrze na tych częściach ruchomych. Teraz jest korzystanie z niego bardzo przyjemne i ciche. Ogromne podziękowania za ten artykuł.

  3. Bonek34 pisze:

    Naprawione w kilka minut, wszystko zgodnie z filmem. Super, że dajecie filmy do artykułów, często wizualnie bardziej rozumie się o co dokładnie chodzi. U mnie trochę jest inny fotel. Miałem go z drewnianą listwą na spodzie. To drewno na łączeniach też nasmarowałem. Teraz fotel pracuje bardzo cicho, i nawet mam wrażenie że oparcie o wiele lżej chodzi w dostosowaniu go do pozycji ciała. Polecam wszystkim, którzy mają problemy z fotelami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *