Jak naprawić szuflady w meblach

Szuflada naprawa meblaCzęsto jest tak że nasze szuflady w meblach się niszczą i przestają działać tak jak powinny. Najczęstsze uszkodzenia szuflad to kolejno: odpadanie spodu, odpadanie przedniej części szuflady, luzy na kołkach i rozchodzenie się ram szuflady, problemy z gałką i jej odpadaniem, uszkodzenie szyny, uszkodzenie zamka szuflady.

Jak naprawić odpadanie spodu w szufladach – jest to najczęstsza przyczyna uszkodzenia szuflad. Naprawiamy ją w taki sposób że wyjmujemy nasza szufladę i sprawdzamy co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Kolejnym krokiem jest posiadanie kleju do drewna, naprawimy szufladę tak aby już nigdy nie było z nią problemów.

Klej należy wpuścić w rowki jakie są w stelażu szuflady czyli jej bokach i przodzie. Następnie wkładamy prawidłowo spód szuflady bądź wsuwamy w zależności jaki to typ szuflad. I to wszystko – czekamy na zaschnięcie kleju i morzmy wsadzić szufladę na swoje miejsce – w przypadku wypadania dna przez rozchylenie boków opis poniżej.

Odpadnie przedniej części szuflady – tutaj należy najpierw zdjąć te część szuflady całkowicie następnie oczyścić kołki na których powinna się ona trzymać. Następnie tak samo jak w przypadku dna szuflady wpuszczamy do dziurek na kołki klej do drewna i smarujemy nim nasze kołki a następnie wszystko łączymy i dociskamy oraz czekamy aż zaschnie.

luzy na kołkach i rozchodzenie się ram szuflady – jest to także często występujący defekt. Spowodowane jest to zbyt słabym sklejeniem szuflady lub jej sklepaniem. W przypadku ram szuflady opierających się na kołkach należy jak powyżej je skleić i przycisnąć aby dobrze się złączyły.

W przypadku nitowanych należy użyć małych gwoździ do przybicia ram na zakończeniach boków. Tego nigdy nie okręcamy taśmą ani niczym takim, musi być to dobrze złączone.

Problemy z gałką i jej odpadaniem – jednym słowem, gdy tak się dzieje albo mamy uszkodzoną śrubę gałki z powodu przekręconego gwintu albo jest coś obluzowane. Jeśli się nie da jej dokręcić należy wymienić ja na nową. Można ostatecznie zastosować bardzo mocny klej – ale to nie ma gwarancji że będzie on trzymać latami.

Uszkodzenie szyny – jest to najtrudniejsze do naprawy. Wyjmujemy szufladę i stwierdzamy co jest nie tak. W przypadku szuflad gdzie poruszają się w szynach rolki należy uzupełnić brak w szynie aby rolka chodziła sprawnie, najlepiej przez dolepienie czegoś w miejsce ubytku. W przypadku wykrzywienia szyny należy ją naprostować na siłę – czasami szyna się urywa więc ja przybijamy krótkimi gwoździami do podstawy mebla.

Uszkodzenie zamka szuflady – jeżeli zamek jest uszkodzony, jest to mało prawdopodobne aby dało się go naprawić. Najłatwiej wymienić zamek. Przed wymianą jednak sprawdźmy czy nie jest przyczyną usterki otwór na zamek.

Jeśli się nie zamka lub nie trzyma wystarczy go tylko dobrze dokręcić – w innych przypadkach czeka nas wymiana zamka lub pozostawianie szuflady z uszkodzonym zamkiem. Zapraszamy do następnych tematów.

2 komentarze

  1. KarolKordek pisze:

    U mnie zawsze, w każdym meblu zawsze uszkodzenie było to samo. Tylna ścianka wypadała, przez co wszystko co było wrzucone wylatywało do środka mebla. Pewnie przez zbyt wypchanie tej komory tak się dzieje. Dlatego jak ktoś składa te mebelki to najlepiej bardzo mocno skleić sobie te łączenia, aby potem nie było problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *