Jak ocenić jakość prześcieradła?

Prześcieradła do domuPrześcieradło odgrywa niezwykle istotną rolę. Nie bez powodu rozkłada się je na materacu. Nasze ciało nieustannie gubi martwy naskórek, który stanowi idealną pożywkę dla roztoczy kurzu domowego.

Ponadto podczas snu czasem się pocimy, np. podczas infekcji, której towarzyszy wysoka gorączka. Wydzieliny naszego organizmu mogłyby pobrudzić materac i wpłynąć negatywnie na jego zapach. Jest to dość kosztowny element wyposażenia sypialni, dlatego zabezpiecza się go prześcieradłem, które poddaje się regularnemu praniu. Warto zadbać o to, aby było ono wykonane z wysokiej jakości tkaniny przyjaznej dla skóry. Jak ocenić jakość prześcieradła i wybrać model skrojony na miarę swoich potrzeb?

Dlaczego gramatura prześcieradła ma znaczenie?

Gramatura prześcieradła czy pościeli ma ogromne znaczenie, gdyż wpływa na walory użytkowe tekstyliów domowych. Nawet kupując bawełniany T-shirt, można zauważyć, że czasem jest on wykonany z grubego i mięsistego materiału, a czasem z półprześwitującego. Jego jakość zależy od gramatury, czyli masy materiału wyrażanej w gramach, która przypada na jego metr kwadratowy. Im wyższa jest wartość liczbowa tego wskaźnika, z tym grubszą i bardziej wytrzymałą tkaniną mamy do czynienia. Zaleca się, aby gramatura prześcieradła wynosiła ok. 160 g/m2. Dzięki temu jest ono dostatecznie wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Jak wykonanie szwów przekłada się na jakość prześcieradła?

Jeśli zastanawiasz się, jak ocenić jakość prześcieradła, to należy zwrócić uwagę na jego szwy. Wystające nitki często świadczą o produkcji masowej zleconej krajom azjatyckim, które stanowią źródło taniej siły roboczej. Wysokiej jakości prześcieradło charakteryzuje się równymi i gładkimi szwami, które nie wykazują tendencji do rozchodzenia się czy prucia. W tym przypadku nie warto kierować się wyłącznie ceną. Prześcieradło za 30 zł dość szybko ulegnie zniszczeniu, gdyż prawdopodobnie zostało wykonane z tkaniny o niskiej gramaturze, a więc małej wytrzymałości mechanicznej.

Nierówne szwy również zmniejszają żywotność tekstyliów domowych. Stawiając na dwa solidne prześcieradła o nieco wyższej cenie, można sporo zaoszczędzić w szerszej perspektywie czasu, gdyż te pełnią swoje funkcje użytkowe zdecydowanie dłużej.

Jakie zalety ma bawełniane prześcieradło?

Dobrej jakości prześcieradło to takie, które zostało wykonane z naturalnej i przewiewnej tkaniny. Na rynku można spotkać tekstylia domowe uszyte z poliestru, który nie przepuszcza powietrza, przez co ciało się poci. Ponadto syntetyczne materiały wykazują tendencję do elektryzowania. Bawełniane prześcieradło stanowi dobrą inwestycję. Zapewnia bowiem prawidłową cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci ze skóry. Jednocześnie jest miękkie i przyjemne w dotyku, nie elektryzuje się i nie przykleja do ciała. Można je prać w wyższych temperaturach, co sprzyja wyeliminowaniu roztoczy, które alergizują wiele osób. Prześcieradło z bawełny nie jest też tak kosztowne jak jedwabne czy lniane.

Czym charakteryzuje się prześcieradło z bawełny czesanej?

Nie każda bawełna jest taka sama, o czym można przekonać się, sięgając po różne produkty tekstylne. Nie tylko jej grubość, ale też splot przekłada się na walory użytkowe. Osobom, którym zależy na wysokiej jakości prześcieradle, powinna przypaść do gustu bawełna czesana. Istnieją dwa rodzaje przędzenia: ring spun i open end. Przędzenie bezwrzecionowe (open end) trwa zdecydowanie krócej.

Można też wykorzystać do niego bawełnę niższej jakości. Ring spun trwa aż 5-krotnie dłużej niż open end. Ponadto wybiera się do niego wyłącznie wysokogatunkowe włókna bawełniane. Te można pozyskać jedynie z upraw równikowych i podrównikowych. Charakteryzują się one tym, iż są długie i cienkie, a jednocześnie niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne. Podczas ring spun powstaje bawełna czesana o mocno skręconych włóknach i niewielkim splocie. Posiada ona również delikatnie połyskujące wykończenie. Prześcieradła z bawełny czesanej znajdziesz na tej stronie: https://posciel-szpulka.pl/przescieradla/

Jak ocenić jakość prześcieradła? Jakich tekstyliów domowych należy unikać?

Prześcieradła bawełniane też mogą się mechacić i kulkować. Dzieje się tak, gdy są wykonane z tkaniny o niskiej jakości. Czasem można dostrzec niekorzystne tendencje, biorąc do ręki dany materiał i dokładnie się mu przyglądając. Jeśli dojrzy się na nim zaczątki zmechaceń, to znak, że prześcieradło nie jest najwyższej klasy i nie posłuży zbyt długo.

Dlaczego warto postawić na prześcieradła z bawełny od polskich marek?

Bawełniane prześcieradła polskich producentów zasługują na szczególną uwagę. Są wprawdzie nieco droższe od tekstyliów domowych wyprodukowanych w Azji, ale charakteryzują się wyższą jakością, co wpływa korzystnie na ich walory użytkowe. Polskie marki stawiają na dbałość o detal. Równe i gładki szwy stanowią ich znak rozpoznawczy, gdyż od lat budują swoją renomę. Mają stałe grono klientów, które starają się nieustannie powiększać, oferując wysokogatunkowe prześcieradła z bawełny.

Czy kolorowe prześcieradła bawełniane to dobry wybór do sypialni?

Największą popularnością cieszą się wciąż białe i kremowe prześcieradła. Jednak coraz więcej klientów zwraca uwagę na kolorowe tekstylia domowe. Czerwone czy fioletowe prześcieradło może stanowić efektowny dodatek do sypialni. Warto jednak zadbać o to, aby było ono wyprodukowane przez polską markę słynącą z zamiłowania do jakości. Niestety, tanie kolorowe prześcieradła dość szybko tracą pigment, przez co nie prezentują się zbyt estetycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *