Jak odczepić zaczepiony haczyk na rybach

Odczepienie haczykaNa każdym łowisku zdarzają się problemy z niechcianymi zaczepami haczyka. Zaczepy te mogą być rożnego rodzaju, przy dnie o jakieś gałęzie czy glony, o trzciny czy pobliskie drzewa i krzewy.

Można poradzić sobie z tym problemem tylko stosując się do prostych ale bardzo ważnych zasad postępowania.

W przypadku każdego zaczepu liczy się przede wszystkim zdecydowane postępowanie. W przypadku zaczepu pod wodą należy obniżyć wędkę na szczytówce niemal do samej tafli wody.

Następnie ustawić wędkę w pozycji takiej, aby żyłka biegła po prostej bez zagięć na przelotkach żyłki. Kolejnym krokiem jest jednostajne mocne ciągnięcie żyłki lub pojedyncze silne szarpnięcie.

Albo odczepi się całość haczyka albo zerwie się on sam ale pozostanie reszta zestawu. W przypadku zaczepów wodnych warto przed wspomnianym sposobem także spróbować kilku szybkich szarpnięć na boki – jednorazowe silne szarpnięcie na różne boki – to także może odczepić przyhaczony przedmiot.

W przypadku innych zaczepów stosuje się podobną zasadę jak do tych umiejscowionych pod wodą. W ich przypadku tylko wędki nie zbliża się do tafli wody ale w kierunku zaczepu.

Szarpnięcie dobrze jest wykonywać z odrobiny luzu na żyłce a nie z jej stanu całkowicie napiętego. Minimalizuje to zerwania w złych miejscach czyli innych niż przypon.

Te bardzo proste czynności faktycznie są najskuteczniejszymi rozwiązaniami w takich problemach. Warto je wyrobić, bo często ratują drogocenny sprzęt przed utraceniem oraz przed problemami z ponownym ich zakładaniem. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: