Jak odkamienić i wyczyścić perlator wodny

Kamień perlatoraPerlatory to urządzenia jakie powinny być zamocowane we wszystkich domach i pracy, to dzięki nim oszczędzamy ogromne sumy pieniędzy na kosztach wody.

Perlatory mają za zadanie zmniejszyć przepływność wody (jej grubszy zbity strumień) na rzecz mniejszych ale znacznie wydajniejszych strumieni. Perlatory potrafią oszczędzić nawet 80% wody zużywanej do mycia.

Z czasem jak wszystko co dotyczy wody i kranów powstaje na nich kamień. Kamień z wody to osad jaki stale się nawarstwia i twardnieje zapychając otwory perlatora. Otwory te zarastają i trzeba je przeczyścić – inaczej powstaje duże nadciśnienie i poszczególne otworki perlatora rozbryzgują wodę bardzo silnymi strumieniami o małej średnicy – bijącymi chaotycznie w różnych kierunkach – w zależności jakie otworki się zapchały.

Czyszczenie perlatorów jest bardzo proste i nie trzeba do tego niczego specjalnego – wystarczą typowe składniki, jakie znajdują się w każdej kuchni – nie trzeba używać żadnych kupnych środków odkamieniających.

Należy wykręcić perlatory z kranów czy węży prysznicowych a następnie włożyć je do naczynia – naczynie to powinno być na tyle głębokie, aby było wyższe niż cały perlator.

Następnie powinno się rozebrać perlator – wyjąć pierścień wkręcania do kranu oraz gumkę (uszczelkę) a także głowicę (sitko perlatora). Gumkę odkładamy na bok a bierzemy się za odkamienianie tych pozostałych dwóch elementów.

Do bardzo prostego i szybkiego przeczyszczenia potrzebujemy jedynie zwykłego najtańszego OCTU kuchennego. Zwykły biały ocet jaki znajduje się chyba w każdej kuchni. Sam ocet wystarczy ale jeśli zależy nam na szybszym działaniu i większej silne to też przyda się zwykła najtańsza SODKA oczyszczona.

Ocet jest dobrze odrobinę podgrzać, aby był ciepły – wtedy ma znacznie szybsze działanie. Do naczynia gdzie włożyliśmy perlatory wlewamy ocet – tak aby zakrył on je w całości. Następnie do tego naczynia wsypujemy sodkę – zaczyna to wszystko wrzeć, dzięki reakcji chemicznej.

Dajemy tyle czasu ile trzeba aby ocet z sodką rozpuścił kamień do czysta. Czasami jest to kilka minut a czasami gdy wszystko jest bardzo zapuszczone nawet ponad godzina.

Aby ułatwić siebie pracę można także grubą igłą przeczyścić otwory perlatora – te zarośnięte poprzekłuwać, aby szybciej zaczęła działać kąpiel rozpuszczająca kamień wodny.

Kamień wodny powinien się sam rozpuścić. Gdy stwierdzimy że jest wszystko dobrze zrobione to należy zmontować zestaw perlatora i wkręcić go do tego miejsca gdzie był poprzednio – czyli kranu czy prysznica.

Jak widać to rozwiązanie jest bardzo proste i szybkie w wykonaniu. Jest to chyba najlepsza metoda na przeczyszczenie tego urządzenia. Warto co jakiś czas profilaktycznie je czyścić, aby strugi wody były ładnie rozbite i spełniały w pełni swoje zadanie. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

Jeden komentarz

  1. PiZero pisze:

    Najprościej jak to zrobić to jest zalać je w roztworze kwasku cytrynowego z wodą. Wtedy to błyskawicznie jest wszystko wytrawiane i pięknie błyszczy. Kwasek cytrynowy działa moim zdaniem najszybciej ale jak najbardziej soda też jest dobra. Perlatory genialny wynalazek, nie wiem kto jeszcze ich nie ma powinien jak najszybciej takie zamontować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *