Jak odśnieżyć podjazd i chodnik

Odśnieżanie chodnikaGdy spadnie bardzo dużo śniegu musimy zająć się odśnieżeniem terenu jaki należy do nas. Szczególnie to dotyczy osób mieszkających w domkach, jest to nakazane przez prawo.

Wygląda to tak że osoba mająca za płotem chodnik graniczący z swoją posesją musi go odśnieżyć gdyż odpowiada za krzywdę jaką może ponieść przechodzeń, przez nie odśnieżenie takich miejsc jak podjazdy i chodniki oraz jezdnie.

Czym odśnieżać – zabierając się do pracy nad odśnieżeniem powinniśmy mieć do tego dobre narzędzia pracy. Oczywiście do wygarniania śniegu istnieje tylko jedno słuszne narzędzie a jest nim łopata. Łopata powinna być z metalu a nie plastykowa jakie często sprzedają w sklepach. Łopata dobrze gdy ma dość szeroką łyżkę aby szybciej wykonywać nasze zadanie.

Do odśnieżania przydatne także są inne narzędzia. Oczywiście chodzi tutaj o piasek którym posypiemy miejsce po odśnieżeniu, aby nie było śliskie jak i można zastosować sól – rozpuszcza ona lód i śnieg. Z solą jest jednak taki problem że niszczy ona buty a także samo to że rozpuszcza ma dwojakie znaczenie.

Rozpuszczanie lodu i śniegu jest dobre ale gdy przyjdzie mocny mróz to ta rozpuszczona woda zamienia się ponownie w lód.

Jak odśnieżać śnieg – mając już narzędzia zabieramy się do pracy. Zaczynamy od tego że ściągamy zawsze warstwę wierzchnią śniegu do samego podłoża, staramy się to wykonywać w taki sposób aby pozostawić jak najmniej od powierzchni samego śniegu.

Cały śnieg jaki nabieramy na łopatę powinniśmy składować i może to być zarówno tworzenie wału zaspy z boku lub po prostu wywozić zdjęty śnieg w inne miejsce gdzie nie będzie przeszkadzał. Po zdjęciu warstwy śniegu należy powierzchnię posypać piachem aby zapewnił on choć minimalną przyczepność oraz zapobiegł poślizgom. Piasek może być wymieszany z solą – taki stosują służby oczyszczania miasta w walce z śniegiem.

W przypadku gdy sypie śnieg należy przeczekać aż opad się zakończy lub znacznie uspokoi aby odśnieżyć. W przypadku gdy opady się powtarzają należy odśnieżanie wykonywać kilka razy.

W przypadku pozwu nas za krzywdę jakiej ktoś dozna na miejscu jakie należy do naszego zadbania nie jest istotne czy było odśnieżane wiele razy czy raz, istotne jest to czy w miejscu i czasie zdarzenia było odśnieżone czy było to zaniedbane.

O odpowiedzialności posiadaczy działek gruntów graniczących z miejscami użyteczności publicznej warto przeczytać więcej w Internecie. Pamiętajmy aby odśnieżać wszystko systematycznie i sprawdzać stan tego miejsca minimum raz dziennie. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *