Jak opatrzyć ranę i odkazić skaleczenie

SkaleczenieSkaleczenia zdarzają się bardzo często, zarówno w domach jak i pracy. Zazwyczaj skaleczenia nie są groźne ale mimo to warto podjąć kroki zaradcze. Bywa że zwykłe drobne skaleczenie okazuje się fatalne w skutkach przez zakażenie rany.

Jak odkazić ranę  i skaleczenia – wszystkie skaleczenia oraz rany zarówno głębokie jak i te powierzchowne należy odkazić. Odkażanie ran jest bardzo prostą czynnością która nie zajmie nam wiele czasu. Odkażanie ran zaczynamy od przemycia rany zimną wodą.

Wystarczy skierować ją pod strumień wody. Pamiętajmy że tak się robi w przypadku ran które nie są zagrożeniem dla życia. Następnie po przemyciu rany trzeba ja odkazić. Odkażenie wykonujemy albo wodą utlenioną którą można zakupić na zapas w aptece lub alkoholem – ale w przypadku ran nie bardzo głębokich.

W przypadku zastosowania alkoholu trzeba się liczyć z silnym pieczeniem po zetknięciu z raną. Dawniej stosowano jeszcze wypalanie rany żelazem – ale pamiętajmy że teraz są inne czasy.

Jak opatrzyć ranę – Opatrzenie rany jest również prostą czynnością. Po odkażeniu przystępujemy do odizolowania rany. Do izolacji rany używa się gazy, bandażu lub plastra. Pamiętajmy że nigdy nie stosujemy waty. Ranę należy lekko ucisnąć opatrunkiem oraz sam opatrunek zabezpieczyć przed spadnięciem. Rana powinna być zabezpieczona na usztywnieniu aby się nie otwierała.

Opatrunek zmieniamy około raz dziennie, przy większych ranach częściej. Chodzi tutaj o zachowanie czystości i higieny rany. To zapewni jej szybsze gojenie oraz brak ewentualnych powikłań.

O innych sposobach oraz środkach do opatrunku ran warto poczytać dalej w Internecie. Dzięki temu będziemy mieli pewność że postąpimy słusznie oraz bezpiecznie dla zdrowia. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *