Jak ostrzyć i naostrzyć noże i nożyczki

Ostrzenie nożaZarówno nożyczki jak i noże trzeba od czasu do czasu ostrzyć, aby nie były tępe i dobrze cięły.

Nożyczki ostrzy się inaczej niż noże, ale zostało to wszystko ujęte w tym temacie. Do całego procesu ostrzenia potrzebujemy czegoś pomocnego, czyli albo osełki albo papieru ściernego.

Jak ostrzyć nożyczki – nożyczki ostrzymy w bardzo prosty sposób. Na początku potrzebujemy zwykłego papieru ściernego, najlepiej takiego z grubymi ziarnkami. Teraz po prostu tniemy papier ścierny na wąskie plasterki tępymi nożyczkami.

Następnie użyjemy papieru ściernego gładkiego i tak samo ucinamy go na wąskie paski wspomnianymi nożyczkami. To wszystko teraz nasze nożyczki na pewno są ostre – to jest gwarantowane.

Jak ostrzyć noże –  do ostrzenia noży wymagana jest osełka lub specjalna maszynka do ostrzenia. Maszynka działa na zasadzie małego kamienia ściernego, który ostrzy nóż dociskając jego obie krawędzie – można to kupić w sklepie.

Ostrzenie na zasadzie ręcznej zwykłą osełką powinno wyglądać natomiast tak:  przykładamy jedną stronę noża do osełki i pociągamy nożem do góry, tak roimy na zmianę raz z jednej i drugiej strony.

Przyłożenie strony noża powinno być pod małym kątem, tak aby ostrzyć samo ostrze. Potem obracamy nóż i robimy identyczne ruchy jak z poprzedniej strony. Około 15 takich ruchów powinno naostrzyć każdy nóż do stanu bardzo ostrego. Zapraszamy do pozostałych tematów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: