Jak oszczędzać wodę i mniej za nią płacić

Woda i jej większe oszczędzanieOszczędzanie zużycia wody jest bardzo ważne z wielu powodów. Woda jest bardzo droga, przez co jej oszczędność znacznie wpływa na poprawę własnych finansów.

Oszczędzanie wody ma także drugi wymiar, mianowicie jest to ekologiczne i szanuje się źródła czystej wody, bez jej niepotrzebnego wylewania. Sposobów na oszczędzanie wody jest bardzo wiele.

Jak oszczędzać wodę – oszczędzanie można robić na wiele sposobów. Najbardziej typowymi metodami jest jej oszczędność w kuchni oraz łazience. Bardzo dużą oszczędność wody daje zastosowanie prysznica zamiast wanny do kąpieli.

Prysznic pobiera znacznie mniej wody niż napełnienie wanny wodą. W dodatku podczas namydlania wcale nie musi lecieć woda, co jest bardzo dużą oszczędnością.

Oszczędzać wodę także można przez zastosowanie nowego typu kranów – chodzi o mocno rozpraszające wodę na drobne strumienie. Woda wylatuje pod ciśnieniem o znacznie większych właściwościach mycia a przy mniejszym jej przepływie, co jest dużą oszczędnością. Szczególnie warto zamontować takie krany do zlewów i jako słuchawkę prysznica.

Oszczędność wody można także stosować w kuchni. Zmywanie naczyń ręcznie jest znacznie bardziej wodochłonne niż zmywanie ich przez zmywarkę. Zmywarka do naczyń robi to dokładniej, mniej pobiera wody i dodatkowo odkaża naczynia w temperaturze. Zużywanie prądu przez zmywarkę także jest niskie.

Zakupienie zmywarki do naczyń szybko procentuje oszczędnością wody a tym samym i gotówki i własnego czasu.

Bardzo dobrym pomysłem na zaoszczędzenie wody jest wykorzystywanie wody po gotowaniu. Woda po gotowaniu ma podwójny wymiar. Po pierwsze jeszcze nadaje się do wykorzystania a po drugie jest bardzo bogata w substancje mineralne – wodę po gotowaniu można wykorzystywać do podlewania kwiatów.

Zasada jest jedna, woda taka nie powinna stać w konewce tylko być wykorzystana do podlania natychmiastowo po ostudzeniu. Zastana woda po gotowaniu zaczyna szybko się psuć przez przesycenie organiczne – dlatego warto podlać a tym samym nawozić nią kwiaty.

Mało osób sobie zdaje sprawę że w toalecie można zaoszczędzić ogromne ilości wody. Spłuczka w toalecie pobiera wiele wody do spłukania. Warto wybrać całą muszlę klozetową skonstruowaną tak, aby potrzebowała do spłukania jak najmniejszej ilości wody. To ile potrzebuje do spłakania zależy tylko i wyłącznie od kształtu sedesu – o tym dokładniej pisze w innym temacie.

Oszczędzanie wody jest proste i warto się tym zainteresować bo wszystko jest przeliczalne na pieniądze a inwestycje w nowy sprzęt szybko się zwracają, dzięki oszczędności wody i zmniejszeniu tym samym na nią wydatków. O tym jak jeszcze oszczędzać wodę warto przeczytać więcej. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jedna wypowiedź

  1. Katapult pisze:

    Przede wszystkim w oszczędzaniu wody pomaga jedno urządzenie jakie jest za kilka złotych a jest to perlator. One pozwalają zaoszczędzić nawet 80% wody jaka przepływa przez kran bo ją spiętrzają i napowietrzają. Dowolny perlator i mamy co najmniej od 50% większe oszczędności używanej wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *