Jak pielęgnować i dbać o stopy

Pielęgnacja stópStopy to nie tylko podstawa człowieka ale także receptory mające wpływ na zdrowie całego organizmu. Zdrowie stóp może się przekładać na zdrowie całego ciała, przez co bardzo ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja.

Dobra pielęgnacja stóp szybko procentuje zarówno ładnym i estetycznym wyglądem jak i lepszym samopoczuciem całego organizmu.

Jak pielęgnować stopy – warto zacząć od higieny. Stopy powinny być myte codziennie, jest to bardzo istotne gdyż na ich powierzchni rozwijają się bardzo szybko różne bakterie wpływające niekorzystnie na stan zdrowia. Mycie stóp powinno być dokładne, najlepiej wykonywane gąbką. Stopy myć można zwykłym mydłem, najlepiej się jednak sprawdzają ten antybakteryjne. Po za samym wymyciem stóp istotne jest też zadbanie o ich podeszwę.

Na stronie spodniej stopy z czasem zawsze robi się grubszy naskórek. Należy się go pozbywać. Aby skutecznie pozbyć się naskórka wystarczy zastosować pumeks, ważne jest to aby każdy domownik posiadał własną kostkę pumeksu – w niej po użyciu znajdują się także bakterie. Bardzo ważne jest to aby zadbać o spody stóp i ich oczyszczenie z grubszego naskórka przed myciem stóp.

Najlepiej wybierać pumeks prawdziwy podobny do skały, działa on znacznie łagodniej i lepiej oraz jest trwalszy od tych sztucznych.

W pielęgnacji stóp bardzo ważna jest też ich profilaktyka. Nigdy nie powinno się chodzić w przemoczonych butach oraz tak samo przepoconych. Przemoczone buty wpływają niekorzystnie na stan całego zdrowia oraz osłabiają odporność na przeziębienia. Buty przepocone nawet jeśli są suche są siedliskiem bakterii – należy więc takie buty dokładnie wyprać przed użytkiem.

Nie powinno się chodzić w za ciasnych skarpetkach i tak samo butach. Od zbyt ciasnego okrycia stóp mogą powstawać otarcia i bąble. Także krew krąży gorzej do kończyn dolnych przez co jest tamowana w swobodnym przepływie. To może doprowadzać do problemów z żylakami przykładowo w innych częściach nogi – na przykład w kolanach. Bardzo istotne jest to aby mieć zawsze wygodne nakrycie stopy i obuwie. Konieczne jest też wentylowanie obuwia, aby noga się w nim nie zaparzała.

O stopy należy też dbać przez regularne obcinanie paznokci. Paznokcie można obcinać cążkami lub nożyczkami. Ważne aby zaokrąglać ich powierzchnię. Stopy powinno się także pielęgnować po przez specjalne kremy.

Chodzi o ich nawilżanie i natłuszczanie zimą. Stopy powinny mieć ochronę, można także stosować talk do stóp latem aby mniej się pociły lub specjalnie do tego przystosowane dezodoranty. O tym jak pielęgnować stopy warto przeczytać więcej. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *