Jak podkręcać piłkę w tenisie stołowym

Nauka podkręceniaPodkręcanie piłki w tenisie stołowym wymaga od nas dużej wprawy. Nadanie lekkiej rotacji piłce nie jest trudne, podkręcenie jednak piłki skutecznie opiera się na dobrej technice gry.

Jak podkręcać piłkę w tenisie stołowym – w pingpongu istnieje bardzo wiele rodzajów podkręcania piłki. Najbardziej popularne i proste kombinacje to oczywiście wykonywanie typowego Top Spina. Jest to wykonanie rotacji czołowej mającej na celu podniesienia piłki przez przeciwnika lub wybicia przez niego jej za stół.

Top spin to nakrycie rakietką piłki z pociągnięciem jej w stronę przeciwnika. Jest to silna rotacja przygotowująca do naszego ataku ścinającego.

Wykonanie kolejnej rotacji to przeciwieństwo poprzedniej czyli Back Spin. Podkręcenie piłki w tenisie stołowym back spin to podcięcie piłki. Ma one na celu nadanie podkręcenia piłce wstecznego czyli do siatki. Przeciwnik trafi piłką w siatkę lub będzie musiał ją znacznie podnieść czy też podciąć. Wykonanie to zwykłe płaskie uderzenie rakietką piłki w locie aby nadać podlecenie wsteczne.

Rotacje boczne – są to podkręcenia w lewo, prawo, skośnie itp. Wykonuje się uderzeniem rakietki w jakimś kierunku ciągnąc gumą rakietki po piłce. Skuteczne przy serwach na kanty stołu. Jest je najtrudniej wykonać ale są skuteczniejsze na mniej doświadczonych graczy. Także można z nich rozpoczynać grę taktyczną.

Pokręcenie piłki w tenisie stołowym zależy od mocny uderzenie, ciągliwości naszej gumy rakietki oraz kontu uderzenia. Aby dobrze podkręcać piłkę trzeba trenować nadawanie rotacji piłce. Z czasem rotacja będzie coraz silniejsza i bardziej skuteczna oraz dynamiczna. Wszystko wymaga czasu i nauki.

Ważne w podkręcaniu piłki jest to aby wykonywać je zmiennie. W grze nie można wpadać w rutynę, trzeba robić podkręcenia piłki na przemian tak aby nie przyzwyczajać przeciwnika do odbioru.

Podkręcać piłkę można zarówno przy serwach jak i już w samej grze. Ważne aby to robić sprawnie i z planem dlaczego wykonujemy daną rotację, a nie w celu zakończenia wszystkiego jedną rotacją lub atakiem rotacyjnym. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *