Jak podłączyć i założyć plafon, żyrandol i lampę

Podłączanie oświetleniaWszystkie rodzaje typów oświetlenia podłącza się i montuje na podobnych zasadach. Bez znaczenia czy będzie to oświetlenie mocowane na suficie czy ścianie, lub w innym miejscu. Jak to zrobić od podstaw – dowiecie się w tym temacie.

Na początku warto przyjrzeć się przewodom w puszcze (lub wystającym ze ściany lub sufitu) – tam gdzie ma być podłączone oświetlenie. Na pewno będą tam dwa rodzaje przewodów – natomiast samych kabelków może być więcej, od 2 do z reguły maksymalnie 4.

Kable o kolorze czarny lub brązowym lub czerwonym – to prawie zawsze kable fazowe, czyli dające prąd (napięcie). Kable niebieskie to przewody neutralne odbierające prąd podczas pracy urządzenia. Może być jeszcze jeden typ kabla o kolorze zielono żółtym – to przewód uziemiający czyli bezpieczeństwa.

Kupując dowolną lampę, plafon, żyrandol czy kinkiet będą one miały w sobie przewody do podłączenia. Mogą mieć one złączki z kablami, do której wpina się własne przewody lub przewody luzem – do podpięcie do własnej złączki. Najważniejsza jest zasada – kable tego samego koloru w oświetleniu podłącza się do takich samych kabli wychodzących z ściany czy sufitu.

Jeśli kolory się różnią to w trzecim akapicie powyżej jest opisana ich kolorystyka i działanie. Wtedy trzeba taką samą funkcję przewodów połączyć ze sobą, bez znaczenia na kolory. Innymi słowy kable zasilające podłącza się ze sobą a kable neutralne ze sobą (najlepiej poprzez złączkę prądową). Tak samo robi się z kablem uziemienia.

Jeśli lampa ma kabel uziemiający a kable ze ściany czy sufitu go nie mają – lub odwrotnie, to tego przewodu się nie podłącza nigdzie i pozostawia zaizolowany (chyba, że jest wejście (uchwyt) na kabel uziemiający w oświetleniu bez kabla – to wtedy tam się go podłącza). Jednakże uchwyt na kabel uziemiający mają z reguły oświetlenia o korpusie metalowym.

Czy światło ma być zapalane na 1 punkt świetlny czy na dwa, lub więcej punktów świetlnych – podłączenie jest na tej samej zasadzie. Wtedy jest więcej w ścianie przewodów neutralnych i tak samo w urządzeniu z światłem (plafonie, żyrandolu, kinkiecie, lampie).

Wiemy już jak łączyć ze sobą przewody elektryczne. Teraz kilka słów jak zamontować światło w wybranym miejscu. Jeśli chodzi o oświetlenie montowane do ścian – to w zestawach z reguły są kołki rozporowe. Montuje się to za ich pomocą do korpusu urządzenia lub specjalnych chwytów i na tym problem się kończy.

Jeśli oświetlenie będzie montowane do sufitu – często będzie wymagany dodatkowy hak – szczególnie jeśli chodzi o żyrandole. Można je mocować także za pomocą kołów – o ile są do tego zawiesia w oświetleniu. W innych wypadkach trzeba wieszać to na haku do sufitu. Jeśli takiego haku tam nie ma – wtedy trzeba wwiercić kołek z hakiem lub innym zawiesiem – aby powiesić żyrandol czy lampę lub plafon. Bardzo ważne, aby wiedzieć gdzie wiercić – aby nie przerwać przewodów w suficie.

Jeśli nie jest to wszystko gotowe a cała praca ma polegać tylko na połączeniu przewodów i podwieszeniu – to lepiej wezwać fachowców. Wiercenie w okolicy przewodów może być niebezpieczne oraz bardzo kosztowne, jeśli się je przerwie wewnątrz ściany czy sufitu.

Jeśli planuje się jednak wykonać takie zawiesie samemu, to dobrze mieć detektor kabli – aby wiedzieć w jakim miejscu w ścianie one przebiegają. Dzięki temu się ich nie uszkodzi wiertłem. W większości przypadków będzie to jednak prosta praca na gotowych czekających elementach do podwieszenia. Natomiast w przypadku budowy własnego domu, z reguły wie się jak lecą kable.

Bardzo ważna uwaga na koniec – praca z przewodami elektrycznymi powinna być wykonywana tylko po zabezpieczeniu ich przez bezpieczniki. To znaczy, że należy wyłączyć prąd w bezpiecznikach, aby prąd nie poraził podczas pracy. To jest bardzo ważne, dobrze także sprawdzać przewody próbnikiem prądu, czy na pewno nie ma w nich zasilania przed przystąpieniem do pracy. Zapraszam do kolejnych tematów oraz komentarzy.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

3 komentarze

  1. Elektro B pisze:

    Te uziemienie rzadko kiedy jest ale faktycznie może się trafić. W nowym budownictwie z reguły jest dodawane wszędzie. Ale w starszych budynkach to prawie nigdzie ich nie było. Haki i wkręty można kupić w dowolnym sklepie budowlanym to koszt około 2 zł. Ważne aby im cięższe oświetlenie to tym grubszy był kołek co to trzyma.

  2. Wiesława pisze:

    Jak mam podwójny włącznik, to plafon podłączam tak że czarny i brązowy do jednego otworu w kostce?

    1. Tak, kostka ma zapewne 3 pary łączenia. Więc niebieski do niebieskiego, a czarny i brązowy do siebieo ile są to obydwa przewody fazowe. Włączniki tak naprawdę przerywają obwód, na tej zasadzie działają włączając i wyłączając światło. Dlatego takie podłączenie jest w nich wymagane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: