Jak pomysłowo i skutecznie szukać dobrej pracy

Pomysły na szukanie pracySzukanie nowej lub lepszej pracy to coś normalnego. Warto to jednak robić w sposób pomysłowy, aby było tym samym skuteczniejsze.

Osoby teoretycznie identyczne jak wszystkie w tłumie, niczym się nie wyróżniające mają znacznie mniejsze szanse na dobrą pracę. A zdecydowanie bardziej od tych bardziej kreatywnych czy dopasowujących się do miejsca gdzie chcą pracować.

Na początku trzeba zdać sobie sprawę – stanowiska pracy są bardzo różne. Nie ma najlepszego rozwiązania jako takiego, ale trzymając się wskazówek można znacznie podnieść szanse na wygranie wyścigu na lepsze stanowisko. Bardzo ważne jest dopasowanie swojej oferty do miejsca pracy a nie traktowanie jej masowo i uniwersalnie.

Kluczowe jest standardowe zapewnienie sobie silnych podstaw – w wielu zawodach będzie to odpowiednio dopasowane wykształcenie (szkoły, kursy, szkolenia, pozwolenia), ale już niekoniecznie kluczowe będzie doświadczenie. Powoli odchodzi się od nacisku na lata doświadczeń w dużej ilości zawodów.

Absolutną podstawą jest przygotowanie w sposób ciekawy własnego CV – chodzi o przystępną i miła dla oka szatę oraz uporządkowanie danych. Klasyczne nudne teksty i ramki nie są dobrym rozwiązaniem. Powinno być estetyczne i na tyle ciekawe, że przyciąga uwagę. Nie przeładowane treściami i co bardzo ważne dopasowane do tego stanowiska, na jakie się staramy dostać. To oznacza – że w CV nie piszemy wszystkiego co nas dotyczyły, tylko to co by były dobrze dopasowane i współgrające z pracą o jaką się staramy. To jest bardzo mocna podstawa i niezbędnik do pozytywnego rozpoczęcia aplikowania.

W dzisiejszych czasach szuka się ofert przede wszystkim przez Internet – poszukiwanie ofert może być wykonane zarówno na stronach ogłoszeniowych jak i grupach tematycznych danej dziedziny, którą się zajmujemy. Ofert pracy raczej nie szuka się na grupach social mediów dotyczących pracy ogółem (tam często nie ma czego szukać poza oszustami i najgorszym sortem ofert). Mogą być to grypy tematyczna konkretnego zawodu na social mediach jak i strony branżowe. Najczęściej jednak korzysta się ze stron ogłoszeń lub agregacji ogłoszeń ofert pracy w Internecie.

Dobrym pomysłem też jest wpisanie poszukiwanego stanowiska w przeglądarce Internetu w wynikach ograniczonych (przykładowe hasło: Praca księgowy Poznań) oraz ustawić czas wyników na ostatni tydzień lub najdalej ostatni miesiąc. To pokaże wyniki z dowolnych stron, które zostały zindeksowane z podobnym układem słów w Internecie w wybranym czasie. To często pomoże zobaczyć trochę więcej ofert, których nie zobaczy się nigdzie indziej – bo także na rozsianych czy niszowych stronach.

Można także wyjść po za standard i stworzyć coś pomysłowego – przykładowo nagranie wideo z informacją, że szuka się pracy (CV video itp.) i udostępnianie go. W takim pomyśle znacznie łatwiej o wiral wzajemnych udostępnień, jeśli film będzie wykonany ciekawie i w sposób staranny oraz wartościowy.

Można także swoje CV dostarczyć do firmy poszukującej pracownika w sposób oryginalny – zapakowane w papier prezentowy adresowane na szefa przedsiębiorstwa czy kluczowej komórki rekrutacyjnej. Można również (co cieszy się także sporym zainteresowanie) stworzyć własną ofertę szukania pracy jako reklamę – wykupienie reklamy w sieci, że szuka się pracy. Może być to wykupienie reklamy (co robili niektórzy) na bilbordzie, gazecie, radiu czy zawieszce na płocie. W zależności jakiej się pracy szuka, sposoby i przeznaczone na to wydatki mogą być bardzo różne.

Nie ograniczaj się do jednego miasta – szczególnie jeśli nie masz własnego domu i rodziny, łatwo jest pracować zupełnie w innym miejscu. Często można zarabiać wielokrotnie więcej pracując po prostu gdzie indziej, tam gdzie pojawi się lepsza oferta. Najlepiej zarabiają ci, co są elastyczni i mobilni – ci co mogą mieszkać z dnia na dzień na drugim końcu kraju. Najmniej zarabiają statystycznie ci co ograniczają się do jak najmniejszego obszaru (wiele osób ogranicza się do najbliżej dzielnicy, gdzie szukają pracy a nawet nie całego swojego miasta). Ale to także jest wszystko zależne od zawodu i sektora.

Kreatywnym pomysłem szukania posady bywały także ciekawe oferty ogłoszeniowe, z oferowaniem czegoś lub licytacje. Licytowanie czegoś atrakcyjnego co przyciągnęło tysiące osób, gdzie w tle była informacja, że szuka się pracy.

Im bardziej wymyślna metoda szukania pracy – tym większe podobieństwo że pochwycą to media i same zaczną promować twoją ofertę. Zdarzały się sytuacje, że ktoś oferuje wynagrodzenie za znalezienie oferty innym osobom – wtedy inne osoby działają za Ciebie – tylko musisz mieć określone kryteria, i rekrutacje już końcową przejść samemu.

Podstawą dobrej posady jest kompetencja – bycie przygotowanym na rozmowę i umiejętność zaprezentowania siebie, jako osobę rozgarniętą tematycznie w tym czym ma się zajmować. Praca dla najlepszych to ta dla osób, które coś sobą reprezentują – dla pozostałych jest taka, jaka jest dla mas – czyli wszystkich szarych, takich samych przeciętnych osób.

Jeśli są rozmowy o zatrudnienie to przygotuj się na nie i na typowe pytania. Najwięcej trudności sprawia wielu osobom rozmowa o wynagrodzeniu, co jest błędem zakorzenionym w psychice wielu osób. Nie idziesz do pracy po to aby tam siedzieć, tylko aby zarabiać bo jest to transakcja wiązana. Ty dajesz najlepszego siebie a oni mają dać ci dobre pieniądze w zamian.

Wiele osób odpada na etapie rozmowy na tym pytaniu – wbrew pozorom, jeśli zawołasz za wiele możesz zmniejszyć oczekiwania finansowe. Jeśli ocenisz się za tanio (minimum , podstawa) to w zawodach innych niż dla mas już jesteś także odrzucany bez korekty. Wynika to z tego, że pozostałe oferty nie są dla osób z takim nastawieniem, bo też określili sami ile są warci. To ważne pytanie – często ludzie zupełnie odwrotnie na nie reagują niż powinni.

Na zakończenie warto dodać to, z czego nie zdaje sobie spawy większość osób – pracownik fizyczny ale będący fachowcem w swojej dziedzinie często zarabia więcej niż pracownik biurowy. Szczególnie gdy fachowiec ma własną działalność to zarabia znacznie powyżej średniej, z reguły kilkakrotnie więcej – przykładowo osoba co ociepla budynki na własnej działalności, tynkuje itp. – oni mogą zarobić i po 30 tyś. Złotych miesięcznie – tak samo stolarze, ślusarze i zawody gdzie można wyrobić fach.

Gdy prowadzą własny biznes a nie jest zatrudnionym na etacie – nie ma ograniczenia w ilości zarobku, który można osiągnąć. A własny biznes jest najłatwiejszy w rzemieślnictwie technicznym, budowlanym itp. Dlatego jeśli chce się dobrze zarabiać, to często nie są potrzebne studia i dyplomy tylko dobry fach i doświadczenie oraz własna działalność. Zapraszamy do kolejnych artykułów w serwisie.

4 komentarze

 1. KuCz

  Chyba jest to jeden z lepszych artykułów, które czytałem na ten temat. Dokładnie ogranicza nas wyobraźnia ale i z nią nie można przesadzać. Wyobrazić sobie, że ktoś wysyła siebie w wielkim kartonie na rozmowę kwalifikacyjną jako prezent albo wyskakuje z ciasta przed szefem. Kreatywne podejście jest wskazane tylko oczywiście do zaznaczenia a nie do poziomu absurdu. A już widywałem CV w kwiatki czy na pachnącym papierze.

 2. Druman Andrzej

  Kiedyś szukałem tylko blisko domu, potem jak zacząłem pracować jako specjalista budownictwa to już szukam kontraktów na terenie całego kraju. Firma z reguły na czas trwania kontraktu opłaca mi wynajmowane mieszkania więc nie ma z tym najmniejszego problemu. Tak pracuje bardzo duża część pracowników w Budimex, Starbag, Mostostal, Erbud, Rower, Skanska Unibep i innych tego typu korporacjach budowlanych co robią zlecenia na teranie całego kraju.

 3. Szymon

  Jasna sprawa, że najważniejsze jest przede wszystkim własne cv. Ono tak naprawdę dyktuje warunki. Bez dobrej bazy trudno nawet myśleć o dobrej posadzie. Ważne jest by wiedzieć co się chce robić i gdzie. Sam w ten sposób trafiłem do imex logistics. Polowałem na pracę spedytora tutaj kilka lat. Aż w końcu na stronie wrzucili kilka ogłoszeń i go. Zatrudnili mnie już w kolejnym miesiącu. Kadra jest bardzo konkretna, wie kogo szuka i co ważne tutaj stawiają na fachowców

 4. Krzysztof Sawat

  Pracę też opłaca się zmieniać często, niestety starty pracownik nie jest dobrze opłacany. Im częściej zmienia się pracę tym można więcej zarabiać. Także często jest to lepszy fachowiec bo nie z jednego pieca jadł przysłowiowych chleb a więc i ma dobre rozeznanie czy skale porównawczą. Jak zatrudniają u mnie w firmie to plusuje to że ktoś gdzieś pracował w wielu miejscach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.