Jak posadzić drzewo w doniczce – drzewa w domu

Sadzenie drzew w domu w doniczkachDuże drzewa można sadzić w domu także w doniczkach. Będą one piękną ozdobą a dodatkowo nadadzą bardzo wyjątkowego wyglądu pomieszczeniom. Drzewa – to takie same rośliny, jak typowe kwiaty. Wymagają jednak innych czynności niż kwiaty, oraz bez wątpienia wyglądają bardzo ciekawie jako dekoracja.

Jakie drzewa można sadzić w doniczkach w domu – teoretycznie każde, choć nie wszystkie będą wskazane. Różne drzewa roztaczają odmienne elementy w powietrzu. Na przykład Tui – nie powinno się sadzić w domach, bo wydziela szkodliwe związki. Natomiast typowe drzewa takie jak dęby, kasztany, świerki, drzewa owocowe, klony, lipy, bukszpan, bambus i tego typu gatunki – doskonale sprawdzają się w domach.

Drzewo sadzone w domu oraz doniczce, nie będzie rosło ogromne. Doniczka i jej wielkość będzie determinowała wielkość tego drzewa. Im mniejsza doniczka, tym finalnie mniejsza będzie roślina. Drzewo rozwija się i rośnie – tylko jeśli jego korzenie też mogą się rozwijać. Jeśli nie będzie miało przestrzeni na koronę lub korzenie, to stanie jego rozwój w miejscu. Tak łatwo steruje się jego wielkością.

Dodatkowo wielkość drzewa – kształtuje się na bazie jego przycinania. Przycinanie drzewek w domu, prowadzi do powstania przykładowo sławnych bonsai. Jednakże bonsai, to inny typ uprawiania i pielęgnacji tych roślin. W tym temacie skupimy się na ich sadzeniu w doniczkach – aby pięknie zdobiły własny dom.

Jak posadzić drzewo w doniczce – do tego potrzebna będzie odpowiednia ziemia. Drzewa leśne lubią glebę o odczynie kwaśniejszym, niż typowe kwiaty domowe. Dlatego sama ziemia torfowa lub kwiatowa nie będzie dla nich najlepszą glebą. Dobrą ziemię możemy przygotować samodzielnie w domu – nie trzeba niczego takiego kupować.

Do stworzenia naturalniejszej gleby dla drzew – można skorzystać z fusów po herbacie lub kawie. Szczególnie jednak dobrze sprawdzają się te po herbacie. Wystarczy normalnie parzyć sobie herbatę, następnie odkładać wyparzone z niej fusy i liście do osobnego pojemnika. Ważne aby składować je już podeschnięte, inaczej może zagościć w nich pleśń.

Następnie wykorzystuje się ziemią kwiatową lub torfową w proporcjach 1 do 5. Oznacza to, że wykorzystuje się ziemi kwiatowej 4 części na 1 część fusów i liści po wyparzonych kawach i herbatach. Następnie tą ziemię miesza się z tymi fusami. To wszystko, tak właśnie stworzyliśmy w miarę naturalną ziemię do sadzenia drzew w domu. Fusy stanowią to co naturalnie jest w podszyciu drzew – czyli rozkład opadniętych liści. To one zapewnią odpowiednie PH dla tej ziemi.

Warto już na początku wykorzystać trochę większą doniczkę – taką na około 3 litry ziemi. Nie powinno się używać doniczek małych, typowych do rozsadzania. Drzewo w pierwszej fazie się mocno ukorzenia, a dopiero potem rośnie.

Drzewa z nasion sadzi się podobnie jak w naturze. Przyjmuje się zasadę – że można je sadzić na głębokości około 2 krotnej grubości nasion. Jeśli żołądź dębowy ma 1 cm grubości, to można go posadzić do 2 cm głębokości. Większość nasion można sadzić na głębokości od 2 do 5 cm głębokości.

Ziemia w doniczce nie powinna być ubijana. Nasiona można sadzić na dwa sposoby. Wbijając nasiono palcem w glebę, albo robiąc dziurkę w ziemi i wkładać w nią nasiono. Następnie przykrywa się otwór z nasionem ziemią. Ziemi się nie ugniata mocno, tylko lekko nakłada. Następną czynnością jest podlanie miejsca posadzenia nasion naszego drzewa.

Warto pamiętać, że do czasu ich wykiełkowania i puszczenia pędów – ziemia musi być stale wilgotna. Gdy drzewo wypuści górną część rośliny – warto pamiętać, że większość roślin nie lubi nadmiaru wilgoci.

Drzewo w doniczce może być tak samo pielęgnowane, jak każdy inny kwiat domowy. Potrzebuje tylko odmiennej ziemi.

Nie jest dla nich konieczne stanie bezpośrednio na słońcu. W lesie też nie zawsze mają pełny dostęp do promieni słonecznych. Mogą stać trochę oddalone od okna. Drzewa w donicach – pięknie się prezentują w salonach i innych miejscach pokazowych.

Wart pamiętać o ich sezonowości. Prawie każe drzewo liściaste, będzie gubić liście w odpowiednich porach roku. To nie jest choroba drzewa, tylko naturalny cykl życiowy tych roślin. Drzewa odpoczywają po zrzuceniu liści, a następnie ponownie się rozwijają gdy przyjdzie odpowiedni sezon.

Niektóre gatunki mogą mieć zaburzony zegar biologiczny – wynika to z tego, że w domu przez cały rok jest ciepło. Mogą więc ich naturalne pory roku się przesuwać. Niektóre drzewa mogą nawet zachowywać częściowo swoje listowie przez cały rok.

Istnieją także drzewa, które nie zrzucają liści i są zielone przez cały rok. Oczywiście będą to drzewa iglaste ale także przykładowo bukszpan, ostrokrzew czy choćby drzewa tropikalne, jak na przykład bambusy. Szczególnie te pochodzące z wiecznie zielonych lasów. Zdecydowanie warto posiadać drzewo w domu – to przepiękna i bardzo rzadko spotykana dekoracja wnętrz. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

10 komentarzy

 1. Zieliński pisze:

  Super pomysł, nigdy nie myślałem o czymś takim w domu. Wydaje się, że może być to przepiękna dekoracja. Na pewno nikt ze znajomych nie ma posadzonego drzewa w domu. Niektórzy mają cytrynę czy pomarańczę ale to zupełnie coś innego. Już nie mogę się doczekać aby wypróbować coś takiego. Drzewa w domu, dlaczego mi to nigdy nie przyszło wcześniej do głowy. Już nie mogę się tego doczekać.

 2. Bartosz Kasprzyk pisze:

  U moich dziadków kiedyś rósł bukszpan w domu. Posadzony był w sieni dość dobrze oświetlonej. Pamiętam że był już taki gruby konar i sięgał cały do sufitu. Bardzo gęste wiecznie zielone drzewo. Bardzo dobrze to wspominam, miłe dla oka i absolutnie rzadko spotykane. U dziadków było także posadzone to drzew w doniczce. A raczej dużej donicy.

 3. Davi pisze:

  Bardzo mi się spodobał Państwa pomysł na dekoracje domu taką rośliną. Także nigdy o tym nie myślałam. Spróbuję na wiosnę czy jesień poszukać jakiś nasion, a następnie posadzić coś samodzielnie. Jestem bardzo ciekawa czy coś wyrośnie i jak będzie wyglądało takie drzewko. A przecież jeśli się nie sprawdzi, to przesadzę je na dwór i będę miała własne posadzone drzewo.

 4. Filip R. pisze:

  Witam, czy tak samo można posadzić drzewo owocowe w domu? Czy dotyczy to tylko drzew innego typu. Bo drzewo owocowe na pewno było by ciekawe. Może nawet by owocowało z czasem, a to już całkiem było by super. Myślałem o wiśni lub czereśni albo jabłoni / gruszcze. Da radę coś takiego posadzić w domu?

  1. Tak, nie ma znaczenia jakie to drzewa. Hodowla jest taka sama i na tych samych zasadach. W filmie mówiłem o dwóch, bo mają duże nasiona. Ale drzewa mogą być zupełnie dowolne. Najładniejsze i najprzyjemniejsze liście mają moim zdaniem dęby. Ale dowolne inne drzewa są równie dobre, i nie ma z tym problemu. Tutaj także zgodzę się, że bukszpan wygląda również pięknie. Oraz bardzo fajne są duże bambusy.

 5. Bartek pisze:

  Od siebie dodam, że w domu miałem już kilka razy pomidory i paprykę. Normalnie rosły jak namiocie. Miały tak samo owoce i można było je zrywać. A więc uprawa w domu takich większych roślin faktycznie musi być także prosta. Na pewno dla gości w domu by było niezłym szokiem widzieć tam duży klon czy lipę. Bardzo fajny pomysł, także nad nim pomyślę.

 6. Urszula Kutrzeba pisze:

  Jak posadzić drzewo w doniczce – tak samo jak każą inną roślinę. To bardzo dobre i trafne określenie. Kiedyś też myślałam, że to trzeba robić inaczej. Jakieś specjalna ziemia i zasady. A to wszystko działa tak samo, jak każda inna roślina. Obecnie mam w donicach zasadzonych około 15 drzew. Pewnie zastanawiacie się dlaczego tak dużo. Drzewa posadzone w donicy można potem sprzedać jak ładnie urosną. Jest na to naprawdę wiele chętnych osób. Kto by nie chciał mieć dużego bambusa czy eukaliptusa w domu, wiecznie zielonego drzewa.

  Sadzę też w donicy drzewa iglaste. Ale one trudniej się utrzymują w zdrowiu w domach, bo potrzebują chłodów a w domu zawsze ciepło.

 7. Czy orzechy włoskie się przyjmą w donicy ? Ponoć zamierają.

  1. Dzień dobry, trzeba spróbować. Próba nic nie kosztuje, a da ciekawe doświadczenie. Orzech włoski coś robi z ziemią dookoła jego. Rośliny przykładowo w otoczeniu włoskiego niechętnie rosną. Jeśli będzie więc w donicy, to nie powinien być wsadzony tam z innymi roślinami. Samemu jak sadzę drzewa w donicy, to często mam kilka sadzonek w jednej. Następnie rozsadzam do nowych jak już podrosną. W jego przypadku będzie musiał być on samotny już na starcie.

 8. raw drzewa pisze:

  Wspaniale było tu trafić, tyle czasu zastanawiałem się jak przenieść moją pasję do drzew do własnego mieszkania 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *