Jak powinno być ustawione siodełko roweru
Prawidłowe ustawienie siodełka w rowerze zapewnia mniej męczącą postawę a tym samym wygodniejszą jazdę oraz mniejsze przeciążenia kręgosłupa na zgięciu.
Jest to bardzo istotny aspekt ogólnych ustawień, jakie można dokonać w rowerze przez jazdą zarówno na bliskie i dalsze trasy.
Ustawienie te polegają na kilku prostych zasadach. Przede wszystkim mają na celu osiągnięcie optymalnej postawy ciała osoby jadącej rowerem. Siodełko powinno być tak ustawione aby osoba jadąca miała zawsze lekko ugięte nogi w kolanach.
Lekkie ugięcie oznacza niewielkie ich zgięcie – nogi nie powinny być maksymalnie wyprostowane ani tym bardziej oparte na pedałach poprzez konieczność wyciągnięcia do nich palców stup. Także siodełko nie powinno być na tyle nisko aby kolana były mocno zgięte a tym samym pozycja ciała mocno przykurczona.
Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie zasady osiągnięcia pozycji ciała podobnej do siedzenia na wygodnym fotelu biurowym względem kręgosłupa oraz lekko zgiętych wyprostowanych nóg.
Istotne znacznie ma więc także odległość siodełka od kierownicy roweru – powinna być ona na tyle duża aby osoba jadąca nie garbiła się za bardzo a raczej zachowywała możliwie wyprostowaną – lekko pochyloną sylwetkę ku przodowi roweru.
Samo siodełko rowerowe nie powinno być ustawiana pod różnymi skosami. Powinno być one proste lub w miarę proste w umocowaniu na sztycy – chodzi o jego profil górny jaki styka się z siedzeniem kierowcy. Te proste zasady zapewnią wysoki komfort jazdy oraz zdrową postawę nawet na dalszych wycieczkach. Zapraszamy do kolejnych artykułów.
Największe problemy stanowią zbyt blisko położone kierownice względem siodła. Wiele osób ma za małe ramy roweru i bardzo niewygodna przez to oraz niezdrową pozycję ciała podczas jazdy jaka jest wymuszona przez to. Na to bacznie trzeba zwracać uwagę.