Jak pozbyć się pary wodnej z okien i szyb

Para na szybie wodnaW okresie zimowym bardzo często występuje zjawisko skraplania się pary wodnej na szybach w domu. Dotyczy to oczywiście naszych okien.

Skraplanie takie następuje na skutek różnicy temperatur między dworem a naszym domem. Same skraplanie na oknie nie pociąga za sobą jakiś złych następstw, jednakże może doprowadzić do niszczenia okien.

Od czego robi się para na szybach w domu – para jak było wspomniane wyżej skrapla się na skutek różnicy temperatur. Wodą tą jest wilgoć jaka pochodzi z naszego domu lub często efekt gotowania na kuchni czyli para z gotowania a nawet para wydzielana przez nasz oddech. Skraplanie się wody pochodzi więc z różnych źródeł.

Co zrobić aby nie osadzała się para na oknie – jest to dość ciężkie zadanie. Para na oknie zawsze będzie się osadzać jeśli na dworze panuje mróz lub dużo niższa temperatura niż w domu. Można jednak temu w sporej mierze zapobiegać. Zaczynamy od tego że podczas gotowania należało by uchylić oko aby para wydostawała się na dwór.

Przed snem przydatne by było wywietrzenie pokoju i nie nagrzewanie go ponownie. Wiadome jest że spanie w niskiej temperaturze jest bardzo zdrowe. Niewiele osób wie że para na oknach zbiera się w większych ilościach gdy na parapecie lub w danym pomieszczeniu znajdują się kwiaty. Kwiaty zwiększają parowanie na szybach i skraplanie się wody.

Co grozi przez prawowanie szyb – otóż bezpośrednio naszemu zdrowi nic. Jednakże zaparowane szyby to skroplenie i zamoczenie futryn okien. Futryny takie mogą z czasem murszeć lub gnić, na pewno nie służy to drewnianym oknom przez co należy się pozbywać pary z okien.

Pozbywać się pary można także przez ściąganie jej specjalną wycieraczką do okien, a potem zbierać wszystko na szmatkę. Jednakże jest to bardzo karkołomne zadanie. Para będzie się zbierała bardzo szybko, szczególnie podczas gotowania – dlatego uchylanie okna jest i będzie najlepszą metodą na parę.

Mamy z nią do czynienia zazwyczaj tylko zimą więc problem jest okresowy. W takich przypadkach na pewno korzystniejsze są okna PCV czyli plastikowe, para im nic nie szkodzi. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *